Hof: onderhandse gunning treinconcessie aan NS mag doorgaan
DEN HAAG (ANP) - De gunning aan NS door de overheid om de komende jaren grote delen van het Nederlandse spoor uit te baten kan vooralsnog doorgaan. Regionale treinvervoerders, verenigd in de Federatie Mobiliteitsbedrijven Nederland (FMN), hebben een daartegen aangespannen kort geding in hoger beroep verloren. In december kreeg FMN ook al ongelijk van de rechter.
Onder FMN vallen treinvervoerders als Arriva, Transdev, Qbuzz en Keolis. Zij waren het er niet mee eens dat de overheid van plan is het hoofdrailnet zonder aanbestedingsprocedure aan NS te geven, een zogeheten onderhandse gunning, voor de periode van tien jaar. Die manier van gunnen gaat volgens FMN in tegen Europese regelgeving, die stelt dat ook andere partijen een kans moeten krijgen om op het hoofdrailnet te kunnen rijden. Weliswaar hebben de vervoerders uit FMN in Nederland enkele regionale treinen, maar die trajecten vallen buiten het hoofdrailnet.
Daarom spande FMN eind oktober vorig jaar een kort geding aan. Daarmee wilden de treinvervoerders dat het aanbestedingsproces voor het hoofdrailnet aan NS werd gestopt totdat de rechter uitspraak had gedaan in een bodemprocedure, later dit jaar. Maar de rechtbank van Den Haag oordeelde eerder al dat er niet van kan worden uitgegaan dat de overheid met de gunning handelt in strijd met Europese wet- en regelgeving. Het gerechtshof houdt die uitspraak in stand.
Die uitspraak van de bodemprocedure wordt in mei van dit jaar verwacht. Mocht de rechter dan wel van oordeel zijn dat de Europese regels niet worden nageleefd, dan kan de onderhandse gunning alsnog van tafel gaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
11 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
12 uur geleden