Hoekstra wil één verkenner met afstand tot politieke partijen
DEN HAAG (ANP) - Er moet één verkenner komen met meer afstand tot de politieke partijen, vindt CDA-leider Wopke Hoekstra. Dat zei hij woensdag voor het debat over de opzienbarende notities van oud-verkenners Kajsa Ollongren en Annemarie Jorritsma. In de notities wordt onder meer gerept van een 'functie elders' voor CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. Ook staat er dat de linkse partijen elkaar 'niet echt' vasthouden.
Tamara van Ark (VVD) en Wouter Koolmees (D66), allebei lid van het huidige demissionaire kabinet, pakten de verkenners-functie vorige week op. Sommige partijen willen andere spelregels voor die taak, zoals een betere omschrijving. De PvdA vindt het beter om voortaan verkenners aan te wijzen die wat verder van de partijen afstaan. Fractievoorzitter Lilianne Ploumen zei geen vertrouwen meer t hebben in het verkenningsproces, dat volgens haar "in chaos" was ontaard.
Ook de ChristenUnie vindt het een goed idee als een verkenner meer afstand tot de partijen heeft. Partijleider Gert-Jan Segers ziet dat vooral als een optie voor de volgende keer, zei hij. "Ik diskwalificeer niet de huidige verkenners want die zijn gevraagd, die gaan aan de slag."
D66-voorvrouw Sigrid Kaag sprak haar steun uit voor de nieuwe verkenners. Wel wil de bewindsvrouw goed luisteren of er nog genoeg draagvlak in de Kamer is voor Van Ark en Koolmees.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geleden