Hoekstra kijkt naar mogelijkheden om miljoenennota te vervroegen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt met een aantal mogelijkheden om de miljoenennota te vervroegen of de Tweede Kamer op een andere manier inspraak te geven over de Rijksbegroting. Dat zegt de demissionaire minister van Financiën Wopke Hoekstra op een voorstel van zijn eigen partij CDA om de miljoenennota naar het voorjaar te verhuizen. Hoekstra noemt dat een "een spannend idee", waar wel "plussen en minnen" aan zitten.
CDA'er Inge van Dijk stelde voor om in de eerste helft van het jaar de miljoenennota, met daarin de belangrijkste financiële plannen van het kabinet voor het jaar erna, te presenteren. De Raad van State heeft hier vaker voor gepleit, en ook Bart Snels (GroenLinks) en Kamerlid Pieter Omtzigt zijn voorstander. De Kamer heeft op deze manier meer te zeggen over de nota, en het Nederlandse begrotingsritme loopt dan meer gelijk met de Europese cyclus.
"Er zit echt een zekere logica in", geeft Hoekstra toe. Maar hij ziet ook veel bezwaren. "Je ontneemt jezelf daarmee de mogelijkheid bijvoorbeeld koopkrachtreparaties te doen in augustus", vreest de minister. "Je moet ook voorkomen dat je het hele jaar een soort permanente begrotingsonderhandeling met elkaar hebt", voegt hij toe. Volgens Hoekstra moeten kabinet en Kamer serieus praten over wat verplaatsing van de miljoenennota zou betekenen. "Vind je wel of niet dat bij de opening van het parlementaire jaar de koning namens de regering zijn licht laat schijnen over de begroting voor het jaar daarna?" vraagt hij zich af.
Begin volgend jaar komt er een brief met verschillende varianten en hun voor- en nadelen naar de Kamer. De Tweede Kamer en het kabinet moeten hierover dan in discussie, vindt Hoekstra.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Militaire transporten krijgen in geval van nood voorrang op het spoor boven passagiers- en goederentreinen. Dat meldt demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat). De maatregel is volgens de VVD-bewindsman nodig, omdat de komende jaren fors meer militairen en materieel per trein vervoerd moeten worden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We staan naast de wereldwijde Joodse gemeenschap en blijven strijden tegen antisemitisme en haat", laat demissionair premier Dick Schoof op X weten in een nieuwe reactie op de aanslag op een chanoekaviering op het strand in de Australische stad Sydney. Bij de schietpartij vielen zondag twaalf doden, onder wie een van de daders. Een tweede dader raakte zwaargewond.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft de Australische ambtgenoot Anthony Albanese zijn steun betuigd na de schietpartij in Sydney. Dat gebeurde bij het populaire strand Bondi Beach. Daar vond ook een Chanoeka-viering plaats. Er vielen zeker tien doden en elf gewonden. Schoof spreekt van een "zwarte dag voor Australië".
23 uur geledenBUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) denkt dat het "verstandig" is om meer geld te steken in het spoor, maar vindt het aan het volgende kabinet om daarover te besluiten. Donderdag meldde ProRail dat de spoorbeheerder de komende jaren steeds vaker alleen noodzakelijk onderhoud kan plegen. Maar voor klussen om het spoor 'toekomstklaar' te maken is geen budget.
2 dagen geleden