Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Hoekstra beschermt kleine spaarder met toezegging over rente'

'Hoekstra beschermt kleine spaarder met toezegging over rente'

EINDHOVEN (ANP) - Mensen met minder dan 100.000 euro aan spaargeld krijgen "zekerheid en bescherming" doordat minister Wopke Hoekstra heeft beloofd in te grijpen als kleine spaarders straks niet meer om een negatieve rente heen zouden kunnen. Dat zegt deskundige Amanda Bulthuis van de financiële vergelijkingssite Geld.nl. Ze spreekt van een "mooie toezegging". Banken zelf reageren terughoudend op de uitlatingen van de bewindsman.

Hoekstra noemde het donderdag "logisch om vast te houden aan het anker van de depositogarantiegrens", oftewel 100.000 euro. Tot dat bedrag moeten spaarders wat hem betreft hun geld op een bank kunnen zetten zonder ervoor te moeten betalen. Wel liet Hoekstra de mogelijkheid open dat sommige banken met negatieve spaarrente zouden komen voor tegoeden onder de grens van 100.000 euro.

Over een mogelijke negatieve spaarrente voor kleine spaarders is al lang veel te doen. Doemdenkers zijn bang dat mensen dan massaal hun spaargeld van de bank halen. Bulthuis vindt het dan ook een goede zaak dat Hoekstra met deze toezegging komt. Ze hoopt echter wel dat hij ook doorpakt. "Hoekstra wil in eerste instantie in gesprek gaan met banken als de grens voor negatieve rente onder de 100.000 euro komt. Maar als dat geen uitkomst biedt die ‘kleinere’ spaarders beschermt tegen negatieve rente, moet hij toch ook de stap naar een verbod durven nemen."

Rentepercentages

Volgens Bulthuis kan Hoekstra het best al snel deze gesprekken starten. Per 1 juli verlagen Rabobank, ING, SNS Bank, ASN Bank, RegioBank en Knab de grens voor negatieve rente al naar 100.000 euro, weet zij. Die grens lag bij de meeste banken op 250.000 euro. Alleen bij Knab was het al 150.000 euro. "Voor deze banken is de volgende stap dus al onder de grens die Hoekstra nu aangeeft." Ook ABN AMRO verlaagt per 1 juli de grens voor negatieve rente. Daar gaat de grens van 500.000 euro naar 150.000 euro.

De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) stelt naar aanleiding van de woorden van Hoekstra dat banken zelf hun rentepercentages bepalen. "De minister lijkt het onwenselijk te vinden als kleine spaarders met negatieve rente geconfronteerd zouden worden. Hij wil dat op dit moment niet wettelijk afdwingen, zoals sommige fracties in de Tweede Kamer." Volgens een woordvoerder begrijpen banken de zorgen over de gevolgen van de lage rente-omgeving. Maar hij legt ook uit wat de lage rentes voor banken betekenen. Zij moeten moeten betalen voor de overtollige tegoeden die zij aanhouden bij de Europese Centrale Bank (ECB). Daarbij hebben de banken er vorig jaar veel spaargeld van particulieren bijgekregen, die hun geld tijdens de coronalockdowns massaal op de bank zetten en niet spendeerden aan bijvoorbeeld een vakantie.

Meer uit Financieel

VEB wil onderzoek naar verspreiding overnamenieuws InPost

DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil dat toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM) onderzoek doet naar de gang van zaken rond het overnamebod op het Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat bevestigt VEB-directeur Gerben Everts na berichtgeving van BNR. Het aan de AEX genoteerde InPost maakte volgens de VEB pas laat en te beknopt melding van het overnamebod. Daardoor zijn beleggers mogelijk gedupeerd en kunnen mensen met voorkennis hebben geprofiteerd.

11 minuten geleden
Brandstofprijzen naar hoogste niveau in ruim twee jaar

EINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen zijn gestegen naar het hoogste niveau sinds het najaar van 2023. Gevolg is dat ook de prijzen aan de pomp zullen oplopen, meldt UnitedConsumers. Het consumentencollectief schrijft de stijging toe aan een hogere olieprijs en geopolitieke onrust.

16 minuten geleden
Europees Parlement lijkt stemming handelsdeal VS uit te stellen

BRUSSEL (ANP) - Het lijkt erop dat de handelscommissie van het Europees Parlement een stemming over de handelsdeal met de VS weer op pauze wil zetten. Eerder zeiden de Groenen en de sociaaldemocraten de deal al te willen pauzeren vanwege twijfels over de betrouwbaarheid van de VS door nieuwe tarieven. Nu zegt ook de grootste partij EVP tegen Bloomberg "geen andere optie te zien" dan de stemming erover uit te stellen totdat er duidelijkheid is.

18 minuten geleden
Claimstichting SOMI begint nieuwe zaak tegen Meta in Duitsland

SLEESWIJK (ANP) - De Nederlandse Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) is een nieuwe claimzaak begonnen tegen Meta, de eigenaar van Facebook en Instagram, in Duitsland. Volgens de stichting, die ook in Nederland een claimzaak tegen Meta heeft aangespannen, richt de collectieve schadevordering zich op het onrechtmatige gebruik van persoonsgegevens die zijn verzameld van Instagram- en Facebookgebruikers voor het trainen van Meta's AI-systemen.

59 minuten geleden
KLM blijft vliegen op Mexico, reisbranche merkt weinig van onrust

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM blijft voorlopig vliegen op Mexico. Ook Nederlandse reisbureaus merken nog weinig van de situatie in het land, laten zij desgevraagd weten. In een deel van Mexico is het onrustig sinds de dood van de beruchte drugsbaas El Mencho zondagochtend.

1 uur geleden
Meer vluchten in VS geschrapt om winterstorm, ook vanaf Schiphol

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een krachtige winterstorm in het oosten van de Verenigde Staten heeft een groot deel van het vliegverkeer op grote luchthavens stilgelegd. Vluchten van en naar onder meer New York en Boston zijn geannuleerd. Een woordvoerder van Schiphol meldt dat vanaf de Nederlandse luchthaven "enkele" vluchten van en naar het oosten van de VS maandag niet doorgaan.

2 uur geleden
AEX-index licht lager na onzekerheid over importheffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. De toegenomen onzekerheid rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zorgde voor terughoudendheid bij beleggers. Het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Trump kondigde daarop direct een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent.

3 uur geleden