Hoe hoog de griepgolf wordt laat zich moeilijk voorspellen
BILTHOVEN (ANP) - Hoelang de huidige griepgolf in Nederland zal aanhouden en hoe hoog de piek van het aantal besmettingen wordt, laat zich volgens deskundigen van het RIVM moeilijk voorspellen. "We weten eigenlijk niet wat er gaat gebeuren met de griep, nu de coronapandemie hopelijk op zijn eind loopt", zegt onderzoeker en afdelingshoofd Adam Meijer.
"Het kan nog weken aanhouden, maar het kan ook dat het wegzakt en we voor de zomer geen griepgolf meer hebben. We gaan het zien", aldus Meijer.
De dominante griepvariant is dit jaar H3N2, een subtype van Influenza A. De griepprik die 60-plussers en mensen met een kwetsbare gezondheid in het najaar hebben gehaald, biedt volgens voorlopige cijfers een bescherming van circa 30 procent tegen besmetting. Dat is precies het gemiddelde van de afgelopen tien jaar.
Aantal klachten
Wie de prik heeft gehaald, loopt ongeveer 40 procent minder kans op ziekenhuisopname door griep, vult epidemioloog Rianne van Gageldonk aan. Zij is afdelingshoofd respiratoire infectieziekten bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu.
Volgens de laatste cijfers gingen vorige week 61 op de 100.000 mensen in Nederland naar de huisarts met griepachtige klachten. Dat aantal ligt maar net boven de grens die normaal wordt aangehouden om van een epidemie te spreken: die ligt op 58 huisartsbezoeken per 100.000 inwoners.
Epidemie
De cijfers laten zich echter niet goed vergelijken met voorgaande jaren, zeggen de experts. Mensen met griepachtige klachten doen nu vaak een coronatest en zullen minder geneigd zijn om naar de huisarts te gaan, denken ze. In 62 procent van de testmonsters van huisartsen én coronateststraten die op griep worden onderzocht, wordt influenzavirus gevonden. Zulke hoge percentages duiden erop dat inderdaad een epidemie gaande is.
Gemiddeld krijgen mensen eens in de tien jaar griep. Dat het griepvirus door de coronamaatregelen een tijd nauwelijks aanwezig is geweest, wil volgens de deskundigen niet zeggen dat we er nu niet meer tegen bestand zijn. "Eigenlijk hebben we maar één seizoen gemist", zegt Meijer. Hij verwacht dat dit geen grote invloed zal hebben op bijvoorbeeld jonge kinderen die hierdoor pas later met influenzavirussen in aanraking komen.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
6 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
6 dagen geleden