Britse regering wil meer eigen productie belangrijke grondstoffen
LONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.
Het gaat bijvoorbeeld om grondstoffen als lithium, dat erg belangrijk is voor batterijen van elektrische auto's, maar ook om nikkel, wolfraam, koper en andere grondstoffen. In 2035 moet minstens 50.000 ton lithium per jaar in het Verenigd Koninkrijk worden geproduceerd.
Londen stelt 50 miljoen pond (57 miljoen euro) aan extra financiering beschikbaar voor het plan. Het is de bedoeling dat over tien jaar niet meer dan 60 procent van een kritieke grondstof uit een enkel land komt. China is een belangrijke leverancier van dit soort grondstoffen.
Datacenters voor AI
Nu zou nog maar 6 procent van de Britse behoefte aan belangrijke grondstoffen en zeldzame aardmetalen uit binnenlandse productie komen. Volgens Starmer zijn deze grondstoffen "de ruggengraat van het moderne leven en onze nationale veiligheid". Hij stelt dat door de eigen winning en recycling te verhogen de economie beter wordt beschermd tegen verstoringen in toeleveringsketens. Deze grondstoffen zijn bijvoorbeeld ook van belang voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).
Eerder dit jaar tekende het Verenigd Koninkrijk een samenwerkingsverband met Saudi-Arabiƫ voor cruciale grondstoffen. Ook veel andere landen zijn bezig met het versterken van toeleveringsketens en het verminderen van de afhankelijkheid van China bij deze grondstoffen, waaronder Duitsland voor zijn auto-industrie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies gesloten. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden bij de dalers op het Damrak. Ook Shell was een verliezer door een daling van de olieprijzen.
10 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag overwegend met verlies aan de handelsdag begonnen. Een uitverkoop van techaandelen zorgde voor minnen op Wall Street. Techbeurs Nasdaq is daarmee mogelijk op weg naar de vijfde dag met verlies op rij. Beleggers lijken bezorgd over aangekondigde prijsstijgingen van Apple en Microsoft. Ook drukt het nieuws dat OpenAI zijn beursgang mogelijk uitstelt tot volgend jaar het sentiment.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Roland Boekhout van ASN Bank is de nieuwe voorzitter van de Duits-Nederlandse Handelskamer (DNHK). Hij volgt Eva van Pelt op, die het voorzitterschap na haar termijn van drie jaar overdraagt en vicevoorzitter wordt. DNHK ondersteunt de Nederlands-Duitse zakelijke betrekkingen. Duitsland is de belangrijkste handelspartner van Nederland.
2 uur geledenROME (ANP) - De Italiaanse mededingingsautoriteit AGCM onderzoekt Microsoft vanwege oneerlijke handelspraktijken. Het gaat om de informatie die consumenten kregen over de prijsverhoging van een Microsoft 365-abonnement.
4 uur geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen zou bij herstructureringsplannen de komende jaren zo'n 100.000 banen willen schrappen. Dat meldt vakblad Manager Magazin op basis van anonieme bronnen. De plannen zouden zijn gepresenteerd door de topman tijdens een vergadering met de raad van bestuur.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het aantal aanvragen voor een stroomaansluiting voor kleine verbruikers is in Noord-Brabant hard gestegen. Vanaf 1 juli is er voor huishoudens en kleine bedrijven niet meer automatisch plek op het stroomnet door veranderende regels en in sommige gebieden gaat het stroomnet op slot. Daardoor lag het aantal aanvragen in het eerste halfjaar ruim de helft hoger dan in dezelfde periode vorig jaar.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Het aantal schepen dat door de Straat van Hormuz vaart is verder opgelopen, blijkt uit data van AXSMarine. Sinds dinsdag is er een evacuatieplan in werking om schepen na maanden veilig uit de Perzische Golf te krijgen. Het begeleiden van schepen is donderdagavond echter stilgelegd na een aanval op een schip, meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO).
6 uur geleden