
Historische stroppenkotten gered van de sloop
VLISSINGEN - Het had niet veel gescheeld maar de twee ‘stroppenkotten’ die in de Machinefabriek stonden zijn ternauwernood van de sloop gered. “Het zijn toch bijzondere dingen,” is Doek Roos van het Scheldemuseum van mening. “We willen ze niet voor het museum hebben, maar ik hoop dat ze straks een plek krijgen in of bij de gerestaureerde Machinefabriek.
De stroppenkotten zijn een soort stalen cabines waarin de stalen stroppen van de hijskranen werden opgeborgen. “Er waren er twee,” weet Roos. “Een grote in loods 1 en een heel mooi kleiner kotje in loods 2. Ze zijn onlosmakelijk verbonden met de bovenloopkranen in de Machinefabriek. Eigenlijk is het meer een kranenfabriek; er waren dertien bovenloop- en wandloopkranen.” Nadat Roos aan de bel trok zijn de stroppenkotten met medewerking van de gemeente Vlissingen en de aannemer bouwgroep Peters aan sloop ontkomen. “De kleinste is net zo oud als de Machinefabriek zelf, dus meer dan honderd jaar oud.”
Doeke Roos zocht contact met de Nederlandse Stichting Erfgoed Kranen en die bevestigden dat het hier om bijzondere stroppenkotten gaat. “Deze losse stroppenkotten zijn vrij uniek en kunnen in het ensemble van kraan en gebouw of werf bijdragen aan de verhoging van de cultuur-historische waarde,” aldus een medewerker van de stichting. Roos: “Ze waren ook zeer ingenomen dat de stroppenkotten bewaard zijn gebleven, vaak zijn die dingen verdwenen.”
Hergebruik
“We willen ze niet voor de collectie van Museum Scheldewerf. Daar zijn ze te groot voor en om het nu buiten bij het museum te zetten maakt ook een rommelige indruk. Maar ik hoop dat er iets creatiefs mee bedacht wordt. Ze zijn nog allebei in goeie staat. Er staat er nu weliswaar eentje buiten, maar die zit nog goed in de verf. Er komt straks ook horeca in de Machinefabriek en ik hoop dat één of twee van de stroppenkotten daar een nieuwe bestemming kan krijgen.”
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN- Bij een eenzijdig ongeval op de Rozengracht is rond middernacht een fietser ten val gekomen. De hulpdiensten kwamen met spoed ter plaatse. Medewerkers van de ambulancedienst verleenden eerste hulp. Daarna werd het slachtoffer met spoed overgebracht naar het ziekenhuis. Waardoor de fietser ten val kwam is niet duidelijk.
1 dag geledenVLISSINGEN- Twee medewerkers van de Jumbo aan de Papegaaienburg zijn vrijdagavond onwel geworden tijdens het uitvoeren van hun werkzaamheden. De hulpdiensten kwamen met spoed ter plaatse. De brandweer had de oorzaak snel gevonden. In één van de koelingen was sprake van een lekkage. Hierdoor was een gevaarlijke stof gaan lekken waardoor de medewerkers zich niet goed voelden. Medisch personeel van de ambulancedienst keek beide personen na. Het is niet duidelijk of iemand overgebracht is naar het ziekenhuis.
1 dag geledenVLISSINGEN - Het deelnemersveld voor het 27e HZ Schaaktoernooi is bijna compleet.
1 dag geledenRITTHEM - In Ritthem vindt zaterdag (5 juli) een wedstrijd ringrijden plaats.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Terwijl we massaal klagen over dure boodschappen, hoge energieprijzen en dure benzine gaat bijna 82 procent van de Zeeuwen deze zomer toch 'gewoon' op vakantie. Dat is net iets onder het landelijk gemiddelde. Spanje en Duitsland zijn - naast een trip in eigen land - de populairste bestemmingen. Dat blijkt uit een panelonderzoek van Evisumservice.nl onder 1250 Nederlanders.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Op 5 en 19 juli, evenals op 2 en 16 augustus, organiseert wandelvereniging De Vrolijke Tippelaars duin- en strandtochten in en om Vlissingen.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Deze zomer vinden diverse concerten plaats in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Elke vrijdagmiddag om 12.00 uur bespelen organisten uit onder meer Zeeland, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag het Flentroporgel.
3 dagen geleden