
Het oudste gebouw van Noord-Beveland kent een roemrijke geschiedenis
WISSENKERKE - Als je ergens woont of vaak ergens komt, vergeet je wel eens hoe uniek sommige gebouwen in jouw omgeving zijn.
Ze staan er immers maar, soms al honderden jaren. Een keer per jaar zetten gemeenten tijdens open monumentendag bijzondere gebouwen in de schijnwerpers, voor toeristen en inwoners, die dan kennismaken met de vaak fascinerende verhalen achter de bouwsels. Open monumentendag kan dit weekend niet doorgaan vanwege de coronacrisis. Als schrale troost zet Weekblad de Bode - of in dit geval de wethouders van Borsele, Goes en Noord-Beveland - een paar monumenten in de spotlights.
Pim Schenkelaars
Het mag qua inwoneraantal dan de kleinste gemeente van Zeeland zijn, monumenten zijn er genoeg op Noord-Beveland. Wethouder Pim Schenkelaars heeft er met moeite drie uitgepikt.
Nehalennia
De eerste is geen 'echt' monument. “Maar dermate belangrijk in onze geschiedenis dat ik het voor het voetlicht wil brengen”, zegt de wethouder. “Het is bovendien mijn favoriete gebouw: de Nehalenniatempel in Colijnsplaat.” Het ‘monument’ staat sinds 2005 in Colijnsplaat. Het is een kopie van de Gallo-Romeinse tempel, die was gewijd aan de inheemse godin Nehalennia, die aan het einde van de tweede eeuw bij Colijnsplaat stond. "Deze staat symbool voor de oudste geschiedenis van ons eiland.” Een tweede monument dat Pim Schenkelaars aanstipt is de Nicolaaskerk in Kortgene. “Het is het oudste gebouw op Noord-Beveland en kent een roemrijke geschiedenis. Toen Noord-Beveland na de Sint Felixvloed in 1532 onder water kwam te staan, stak alleen deze toren boven het water uit.”
Oude molen
Het laatste monument is de oude molen van Colijnsplaat, die is gebouwd in 1727. De stenen grondzeiler is één van de oudste molens van Zeeland. “De molen dankt haar naam aan het feit dat er later nog een molen is gebouwd: de nieuwe molen.” Wie op de Zeelandbrug rijdt, ziet de molen staan. “Hij heeft dan ook een grote landschappelijke waarde. Heel bijzonder is het in 1958 door de heer Van Riet ontworpen windvangsysteem op de binnenroede van het wiekenkruis. Daardoor hoef je geen zeilen aan te slaan."
Meer uit Beveland
GOES - Bij het station in Goes heeft maandagmiddag vermoedelijk een vechtpartij plaatsgevonden waarbij een groep jongeren betrokken was.
28 minuten geledenKLOETINGE - Met een feestelijke aftrap hebben VV Kloetinge en de gemeente Goes zaterdag 13 september de vernieuwde sportvelden op sportpark Wesselopark officieel in gebruik genomen. Daarmee werd een traject afgesloten dat al in 2021 begon met de voorbereidingen.
13 uur geledenWISSENKERKE - Het kleine dijkhuisje aan de Oosterschelde bij Wissenkerke bestaat dit jaar precies 100 jaar. Ooit was het een onmisbare werkplek voor de dijkbaas, die vanaf hier de veiligheid van de dijken bewaakte. "Het was vaak penibel, maar ook een mooie tijd," vertelt voormalig dijkbaas Bas van Liere. In 1970 begon Van Liere bij het waterschap Noord-Beveland. Het werk als dijkbaas betekende lange nachten en barre omstandigheden. "We hadden niet die goede jassen van tegenwoordig. Je stond daar maar in de kou en nattigheid. Als het stormde, vloog het water soms over de kruin en werd het gras zwart van het zout."
17 uur geledenGOES - De gemeente Goes wil de komende jaren drie plekken in de binnenstad flink vergroenen: de Zusterstraat, het Bastion en de omgeving van het stadskantoor. Het plan maakt deel uit van het Europese project Cool Neighbourhoods, waarbij Goes samenwerkt met andere steden.
19 uur geleden's-GRAVENPOLDER - Elektromonteur John Eggebeen (21) uit 's Gravenpolder heeft goud veroverd op EuroSkills 2025, het Europees kampioenschap beroepen. In het Deense Herning streden ruim 580 jongeren uit 32 landen om de Europese titels in 38 vakrichtingen.
20 uur geledenBORSSELE - Op het traject van de Westerscheldetunnel is vanmorgen een vrachtwagen met een kraan in een sloot beland. De chauffeur is naar een ziekenhuis vervoerd.
22 uur geledenOVEZANDE - Mannenzangkoor PIUS X vierde zaterdag 13 september zijn 70-jarig jubileum met een speciale viering in Ovezande. Tijdens de feestavond werd Kees Boonman, die al vanaf de oprichting lid is, geëerd met een uniek erediploma van de Gregoriusvereniging en benoemd tot Mister PIUS X.
23 uur geleden