'Het is een mindset, maar mensen stappen over'
MIDDELBURG - Met de fronsende blikken van jonge ouders is ze bekend, maar Lisanne Karman weet dat als zij een keer wasbare luiers voor hun baby kopen de kans groot is dat ze dat blijven doen. In haar winkel Bibs in Middelburg heeft ze een plank vol liggen. Als het aan gemeenteraadslid Paul Moens van de SGP ligt maken jonge ouders de overstap van wegwerpluiers naar de duurzamere variant.
Tijdens de behandeling van het diftar-voorstel van twee weken geleden diende hij een motie in voor een campagne om wasbare luiers onder de aandacht te brengen van jonge gezinnen. Het was een reactie op een voorstel van andere partijen hen te compenseren, omdat zij door luiers meer afval hebben dan anderen. “Dat is de omgekeerde wereld, vond ik”, zegt Lisanne Karman van Bibs. “Dan geef je mensen die veel afval produceren geld toe. En dat in 2020?”
Produceren
Paul Moens vond het ook vreemd. Hij is bekend met wasbare luiers door zijn zoon en schoondochter, die deze gebruiken voor hun kroost. Hij wist na een eerdere, toevallige ontmoeting dat Karman deze verkocht. “Het idee achter diftar is dat we minder afval produceren. En als je wasbare luiers gebruikt ga je ook niet meer betalen voor het afval. Ik snap dan ook niet dat mijn motie niet werd aangenomen.”
Investering
Volgens Moens zijn wasbare luiers een uitkomst voor de 900 Middelburgse gezinnen met kinderen tussen de nul en twee jaar. “Aan de ene kant is het goed voor het milieu en aan de andere kant kun je er veel geld mee besparen.” Uit zijn berekeningen blijkt dat het zo’n 450 euro per jaar kan schelen, omdat jonge gezinnen zo’n 260 kilo luiers weggooien. “Als je twee kindjes hebt kost het al snel duizend euro”, zegt Moens. “Je koopt eenmalig een pak wasbare luiers. Dat is een investering, maar dat verdien je zo terug.”
Balletje
De wasbare luiers van nu zijn niet te vergelijken met de doeken van vroeger. Karman weet dat als geen andere en ziet de belangstelling groeien. “Het balletje rolt. De eerste stap is voor veel mensen nog groot. Het is een mindset, maar steeds meer mensen stappen over. En als ze dat doen, gaan ze niet meer terug. Bijna iedereen is enthousiast. Je hebt altijd luiers in huis en baby’s hebben ook veel minder uitslag. Dat zijn ook voordelen.”
Percentage
Zelf zette Karman vijf jaar geleden, toen haar eerste van vier kindjes werd geboren, al de stap. Voor haar gaf het milieu de doorslag. “Het percentage luiers in het afval is gigantisch. En deze vergaan nauwelijks.”
Karman was de eerste in Zeeland. Omdat de consulent die de luiers verkocht verhuisde, ging zij deze verkopen. Het groeide uit tot een winkel met babykleding en - speelgoed.
Stadskantoor
Ze kent proeven in andere gemeenten met wasbare luiers. “Ouders kregen daar één pak cadeau, zodat ze het konden proberen. 95 procent ging er daarna mee door. Ik heb hier ook wel eens contact gezocht met het stadskantoor, maar de ambtenaren vonden het geen taak van de gemeente.” Ze heeft zich daar niet door uit het veld laten slaan. “Ik vind het leuk om mensen enthousiast te maken met iets waar ik zelf heel blij van word.”
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG - Een fietser is dinsdagochtend met spoed naar een ziekenhuis gebracht na een ongeval met een vrachtwagen op de Schroeweg in Middelburg.
3 uur geledenMIDDELBURG - Maandagnacht, rond 2.30 uur, zou er een explosief tot ontploffing zijn gebracht op of bij de motorkap van een geparkeerde auto aan het Domburgs Schuitvlot in Middelburg. De politie vraagt burgers die hierover meer weten zich te melden.
7 uur geledenMIDDELBURG - In de Middelburgse wijk Mortiere is zondagavond iemand gewond geraakt bij een steekpartij. Er werd een traumahelikopter opgeroepen, maar de komst hiervan is uiteindelijk geannuleerd.De hulpdiensten kregen rond 19.40 uur de melding dat er aan de Bluesroute iemand gewond was geraakt. Ter plekke bleek een man betrokken te zijn geraakt bij een steekincident, zo meldt de politie. Naast twee ambulances werd ook een traumahelikopter opgeroepen. De komst hiervan werd rond 20.00 uur geannuleerd. Er hoefde na een medische check niemand mee naar het ziekenhuis.Politieagenten hebben een verdachte aangehouden. Deze is overgebracht naar een politiecellencomplex. Een deel van de Bluesroute is door de politie afgezet met linten. Volgens de politie ging aan het incident vermoedelijk een ruzie vooraf.
1 dag geledenMIDDELBURG - Tijdens de Nationale Klimaatweek, van 10 tot en met 16 november, bieden de bibliotheken en diverse samenwerkingspartners een gevarieerd en gratis programma met activiteiten aan. Er is voor jeugd, jongeren en volwassenen van alles te doen. Bekijk het hele programma op dezb.nl/klimaatweek en meld je aan.
2 dagen geledenWESTKAPELLE - In het pand van het voormalige hotel Woestduyn heeft zaterdagavond een uitslaande brand gewoed. De brandweer schaalde al snel op naar een grote brand.
2 dagen geledenARNEMUIDEN - Op een camping aan de Kraaijenholseweg in Arnemuiden heeft vrijdagavond een uitslaande brand plaatsgevonden. Vanwege de aanwezigheid van gasflessen werd door de brandweer snel opgeschaald naar een grote brand.
3 dagen geledenMIDDELBURG - Wandelen door weer en wind, Jacqueline Berkel maalt er niet om. Het begeleiden van de wandelgroep gaat gewoon door. "Behalve op feestdagen", zegt Jacqueline, "dan slaan we een keer over."
3 dagen geleden