Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Het andere Zeeland. 42 buurtschappen tussen lucht, zee en klei

Het andere Zeeland. 42 buurtschappen tussen lucht, zee en klei

MIDDELBURG - De bovenste plank van mijn boekenkast heb ik speciaal ingericht voor de mooiste boeken. Toen Dick Anbeek, de vorige eigenaar van De Drukkery en thans van uitgeverij Den Boer / De Ruiter, Vlissingen, mij het boek Het andere Zeeland kwam brengen, wist ik het al gelijk: dit boek verdient ook zo’n ereplaats. Wat een schitterend boek!

DOOR BEN DAETER

De schrijver en historicus Jan van Damme, de vroegere cultuurverslaggever van de PZC, schreef voor die krant 42 portretten van Zeeuwse buurtschappen, die genoemde uitgeverij nu perfect heeft gebundeld. Deze publicatie geeft een uitstekend, verrassend, voor velen een nog onbekend beeld van het plattelandsleven in Zeeland. Het gaat om het andere Zeeland in de polder, ver weg van veel drukte. Een werk waardoor men de echte Zeeuwse ziel leert kennen, terwijl de populieren ruisen en de zon achter een geel korenveld wegzakt, ver weg van drukte en geraas. De lezer wordt meegenomen in buurtschappen en gehuchten van drie, tien en soms twintig of dertig huizen, met geschiedenissen soms vanuit de Middeleeuwen (Scherpbier, Gawege, Roversberg, Beldert, Graszode, Schapenbout, Völkerdorp, Krommenhoeke), veelal gehuchten langs de binnendijken of onderaan de zeedijk. De auteur voerde talloze gesprekken met de inwoners en fotograaf Ruben Oreel verzorgde de honderden werkelijk schitterende kleurenfoto’s. De gehuchten en inwoners krijgen hierdoor een stem. In het boek worden deze plaatsjes gepresenteerd in de categorieën Walcheren, Schouwen-Duiveland; Bevelanden, Tholen en Zeeuws-Vlaanderen. Aan ieder gehucht worden vier pagina’s gewijd, met steeds een column met de feitelijke gegevens.

In Dijkhuisjes hoor je soms alleen je eigen hart kloppen
De tekst over iedere buurtschap begint met een korte typering, zoals: met een badkamer beneden kunnen we hier oud worden; het is nu allemaal import, maar we kennen elkaar; goed uitkijken met oversteken; ik zorg ook voor zes tot zeven zwerfkatten, plus nog eens voor een stuk of zes die mak zijn geworden; gouden buren in een verdronken nederzetting; in Dijkhuisjes hoor je soms alleen je eigen hart kloppen; misschien het kleinste gehucht van Zeeland; geen last van de buren, de radio kan gewoon aan. Binnen de teksten staan steeds twee quotes, zoals: Er wordt hier gevlogen, niet normaal, regelmatig rijdt er een van de dijk af; Eigen groente telen, klussen, dat is wat we graag wilden, dat kan hier. In het begin heb ik zwarte sneeuw gezien, mijn man was doordeweeks weg, ik was eenzaam. Er groeiden boompjes in huis, er was geen stromend water.

Dit boek, met een harde omslag en met foto’s van zoveel mensen en van prachtige landschappen, zo perfect opgemaakt door Eva Bonneur, is een pareltje van uitgeverij Den Boer/De Ruiter. Nadat ik er voorlopig een uur in heb zitten bladeren, gelezen en genoten, zet ik het tijdelijk weer even terug op de bovenste plank van mijn boekenkast. Ten zeerste aanbevolen op de eerste plaats voor alle Zeeuwen, maar ook voor iedereen die het echte Zeeland goed en op een prettige manier wil leren kennen. Wat een geweldig boek!

Het andere Zeeland. 42 buurtschappen tussen lucht, zee en klei
Jan van Damme fotografie: Ruben Oreel
Vanaf 1 november bij alle boekwinkels verkrijgbaar; prijs 25 euro.


Meer uit Middelburg

Poorten gaan open voor drie gezellige Visserijdagen in ‘Arnemuyden’

ARNEMUIDEN - Op donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 juni vinden in Arnemuiden de jaarlijkse Visserijdagen plaats. 

6 uur geleden
Juf Susanne neemt vrijdag met receptie afscheid van Vrije School in Middelburg

MIDDELBURG - Na dertig jaar neemt 'juffie' Susanne vrijdag afscheid van de Vrije School in Middelburg. 

8 uur geleden
Fietsers ten val bij Vrouwenpolder, vrouw naar ziekenhuis

VROUWENPOLDER - Bij een valpartij van twee fietsers op de Vroondijk bij Vrouwenpoler is woensdagmiddag een vrouw gewond geraakt. Ze is naar het ziekenhuis gebracht. 

12 uur geleden
Twee dagen vol gratis activiteiten op Vismarkt verbinden Middelburgers voor goed doel

MIDDELBURG - Jong en ouder uit heel Middelburg samenbrengen met gratis activiteiten op de Vismarkt. Daar gaan de belangeloos meewerkende particulieren en organisaties achter twee evenementendagen voor. De komst van voormalig voetbalinternational en 'Bekende Zeeuw' Danny Blind naar de Vismarkt resulteert in een programma vol sportieve en creatieve activiteiten op maandag 28 juli en zaterdag 2 augustus. Beide dagen steunen het landelijke Jeugdeducatiefonds, waarbij twintig Zeeuwse scholen - zes in Middelburg - zijn aangesloten.

16 uur geleden
Meerdere auto’s beschadigd bij kop-staartbotsing bij Serooskerke

SEROOSKERKE - Bij een kop-staartbotsing op de Eeperkweg bij Serooskerke zijn dinsdagmiddag meerdere auto's beschadigd geraakt. Niemand raakte gewond.

1 dag geleden
Slachtoffer (61) van verkeersongeval op N57 bij Middelburg overleden

MIDDELBURG - De automobilist die dinsdag van de weg raakte op de N57 bij Middelburg is aan zijn verwondingen overleden. Het gaat om een 61-jarige man uit Serooskerke. Dat maakt de politie bekend.

1 dag geleden
Middelburger Ruben Boutens doet het goed op Tsjechisch kampioenschap karten

MIDDELBURG - Afgelopen weekend werd in Hodonin in Tsjechië de vierde editie van het open Tsjechisch kampioenschap 4-takt karten gehouden. 

1 dag geleden