Herstel in overslag Rotterdamse haven blijft voorlopig uit
ROTTERDAM (ANP) - Een herstel van de overslag in de Rotterdamse haven blijft voorlopig uit. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam staat de aan- en afvoer in de grootste zeehaven van Europa onder druk door de beperkte groei van de wereldwijde economie. Ook wijst de havenbeheerder naar geopolitieke spanningen, die zorgen voor dalende handelsvolumes en lagere industriële productie.
Volgens nieuwe cijfers is er in de eerste negen maanden van dit jaar 6 procent minder overgeslagen in de Rotterdamse haven. Bij elkaar ging het om iets minder dan 330 miljoen ton. Vooral de overslag van containers en kolen liep terug. IJzererts en schroot, zogeheten agribulk waaronder soja, en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) werden juist vaker overgeslagen.
Bij de presentatie van de halfjaarcijfers van de Rotterdamse haven in juli liet de overslag nog een min van 5,5 procent zien vergeleken met een jaar eerder. Destijds zei het Havenbedrijf dat er mogelijk in de tweede helft van het jaar al een voorzichtig begin van het herstel zou zijn. Interim-topman Boudewijn Siemons laat weten toch niet verrast te zijn door de nieuwe cijfers. "De overslag in de eerste negen maanden ligt zoals verwacht lager dan vorig jaar, maar in lijn met onze prognoses. De economie heeft de weg naar boven nog niet gevonden en dat blijft wegen op de overslagcijfers."
Daling containeroverslag
Vooral in de containeroverslag laat de economische situatie zich voelen. De wereldwijde vraag naar goederen ligt namelijk lager als gevolg van de inflatie. Doordat het leven overal duurder wordt letten veel consumenten extra scherp op hun uitgaven. Gemeten in gewicht zakte de overslag van containers met meer dan 8 procent. De kolenoverslag is bijna 17 procent gedaald. Dit komt vooral omdat er minder kolen gestookt werden in elektriciteitscentrales. "Deze hadden flinke concurrentie van zon, wind en gas. Meerdere kolencentrales hebben daardoor stilgestaan de afgelopen maanden", aldus het Havenbedrijf.
Lng werd juist meer overgeslagen, al gaat het met 0,4 procent wel om een kleine plus. Er werd meer lng geïmporteerd omdat de gastoevoer via pijpleidingen uit Rusland is opgedroogd. De toename van bijna 7 procent bij ijzererts en schroot laat zich verklaren doordat hoogovens afgelopen maanden stabiel draaiden en de voorraden van erts werden aangevuld. Verder was er sprake van groei bij agribulk, omdat er meer soja werd ingevoerd uit Zuid-Amerika.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
4 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
5 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
8 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
11 uur geleden