Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Herstel in overslag Rotterdamse haven blijft voorlopig uit

Herstel in overslag Rotterdamse haven blijft voorlopig uit

ROTTERDAM (ANP) - Een herstel van de overslag in de Rotterdamse haven blijft voorlopig uit. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam staat de aan- en afvoer in de grootste zeehaven van Europa onder druk door de beperkte groei van de wereldwijde economie. Ook wijst de havenbeheerder naar geopolitieke spanningen, die zorgen voor dalende handelsvolumes en lagere industriële productie.

Volgens nieuwe cijfers is er in de eerste negen maanden van dit jaar 6 procent minder overgeslagen in de Rotterdamse haven. Bij elkaar ging het om iets minder dan 330 miljoen ton. Vooral de overslag van containers en kolen liep terug. IJzererts en schroot, zogeheten agribulk waaronder soja, en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) werden juist vaker overgeslagen.

Bij de presentatie van de halfjaarcijfers van de Rotterdamse haven in juli liet de overslag nog een min van 5,5 procent zien vergeleken met een jaar eerder. Destijds zei het Havenbedrijf dat er mogelijk in de tweede helft van het jaar al een voorzichtig begin van het herstel zou zijn. Interim-topman Boudewijn Siemons laat weten toch niet verrast te zijn door de nieuwe cijfers. "De overslag in de eerste negen maanden ligt zoals verwacht lager dan vorig jaar, maar in lijn met onze prognoses. De economie heeft de weg naar boven nog niet gevonden en dat blijft wegen op de overslagcijfers."

Daling containeroverslag

Vooral in de containeroverslag laat de economische situatie zich voelen. De wereldwijde vraag naar goederen ligt namelijk lager als gevolg van de inflatie. Doordat het leven overal duurder wordt letten veel consumenten extra scherp op hun uitgaven. Gemeten in gewicht zakte de overslag van containers met meer dan 8 procent. De kolenoverslag is bijna 17 procent gedaald. Dit komt vooral omdat er minder kolen gestookt werden in elektriciteitscentrales. "Deze hadden flinke concurrentie van zon, wind en gas. Meerdere kolencentrales hebben daardoor stilgestaan de afgelopen maanden", aldus het Havenbedrijf.

Lng werd juist meer overgeslagen, al gaat het met 0,4 procent wel om een kleine plus. Er werd meer lng geïmporteerd omdat de gastoevoer via pijpleidingen uit Rusland is opgedroogd. De toename van bijna 7 procent bij ijzererts en schroot laat zich verklaren doordat hoogovens afgelopen maanden stabiel draaiden en de voorraden van erts werden aangevuld. Verder was er sprake van groei bij agribulk, omdat er meer soja werd ingevoerd uit Zuid-Amerika.

Meer uit Financieel

Nederlandse en Duitse huiszoekingen in onderzoek dividendstrippen

KEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten.

7 minuten geleden
ASML grote verliezer op Damrak ondanks hogere omzetverwachting

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.

2 uur geleden
Trump dreigt Fed-baas na einde van zijn termijn uit Fed te zetten

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Donald Trump heeft gedreigd om Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell te ontslaan uit het bestuur van de Amerikaanse centrale bank als Powell na het einde van zijn termijn als voorzitter niet onmiddellijk helemaal vertrekt bij de Fed. "Ik zal hem moeten ontslaan, oké, als hij niet op tijd vertrekt", zei de Amerikaanse president in een woensdag uitgezonden interview met Fox Business.

2 uur geleden
AWVN: loonsverhogingen in nieuwe cao's trekken weer aan

DEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland trekken de laatste tijd weer iets aan. Dat constateert werkgeversvereniging AWVN in nieuwe cijfers over de vorige maand afgesloten cao's. Daarin werd de dalende trend van de voorgaande maanden doorbroken en kwam de gemiddelde loonstijging weer tot boven de 3 procent.

3 uur geleden
Rechters bankentuchtrecht gaan in staking

AMSTERDAM (ANP) - Rechters die betrokken zijn bij het bancaire tuchtrecht hebben het werk deels neergelegd. Dat bevestigt een woordvoerder van de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) naar aanleiding van berichtgeving in NRC.

3 uur geleden
Beleggers op Wall Street voorzichtig na recente aandelenrally

NEW YORK (ANP) - Beleggers in New York deden het woensdag bij de opening rustig aan, na de winsten van de afgelopen handelsdagen. De beurs kreeg de voorbije dagen steun van optimisme dat de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk worden hervat.

3 uur geleden
Europees Parlement eens over hogere meerjarenbegroting EU

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement is het eens over zijn inzet voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Die moet een omvang hebben van 2200 miljard euro; 10 procent hoger dan wat de Europese Commissie voorstelt. Het begrotingsvoorstel van de twee onderhandelaars van het Europees Parlement is woensdag in de commissie Financiën met ruime meerderheid aangenomen.

4 uur geleden