Hermans (VVD) wil uitvoeringsplanning van nieuwe bewindslieden
DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans wil "van elk van de bewindspersonen uit het kabinet een planning krijgen van wat wij wanneer kunnen verwachten". Dat zegt ze in het debat over de regeringsverklaring. Veel plannen uit het coalitieakkoord zijn, in sommige gevallen onder het mom van een nieuwe politieke bestuur, nog niet ver uitgewerkt. Daar komen nog uitvoeringsplannen voor. Hermans wil "zo snel mogelijk" duidelijkheid over het tijdspad van die plannen.
Op die manier kan de Kamer beter controle uitoefenen. "Zodat je wat naar voren kan trekken, of dat je er tempo achter kan zetten, bewindspersonen achter de broek kan zitten. Want vaak hebben we geen zicht op wanneer plannen en uitwerkingen komen." De liberaal wil deze plannen "van elk van de bewindspersonen" het liefst nog in de komende drie weken zien, zegt ze in het debat tegen premier Mark Rutte.
Onder meer op het gebied van klimaat, de toeslagen en stikstof zijn de plannen nog weinig ver gevorderd. Het nieuwe kabinet wil bijvoorbeeld geld stoppen in fondsen om de uitstoot van CO2 en de neerslag van stikstof te verminderen. Maar welke maatregelen daarmee precies worden gefinancierd, is nog erg onduidelijk. De oppositie is kritisch op deze werkwijze, en is bang dat de miljarden verdwijnen zonder significante resultaten.
Met die planning kan ook de VVD zelf het kabinet scherper in de gaten houden, aldus Hermans. Op aandringen van de SGP zegt zij dat haar fractie vooral scherp zal zijn over de maatregelen die worden genomen om veiligheid te verbeteren en drugscriminaliteit tegen te gaan. Ze "zal het kabinet achter de broek zitten dat deze maatregelen zo snel als mogelijk in de praktijk worden gebracht", en de liberale fractie blijft kijken "of het op een andere manier beter of sneller kan" dan het kabinet voorstelt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Pieter Heerma wil als minister van Binnenlandse Zaken zorgen voor vitale regio's in Nederland. Ook wil de CDA'er zorgen dat de band met medeoverheden zoals gemeenten, provincies en waterschappen beter wordt. Hij noemt het rapport Elke Regio Telt uit 2023 een belangrijk document voor zijn nieuwe baan.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat gaat "met veel motivatie" aan de slag met de strengere regels voor fatbikes die in het coalitieakkoord zijn afgesproken. De VVD'er maakte zich als wethouder in Rotterdam al "ernstig zorgen" over de gevolgen van de opkomst van de fatbike voor de verkeersveiligheid, zei hij na een gesprek met D66-leider en beoogd premier Rob Jetten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.
1 dag geleden