Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hermans geeft nog geen details over aanvullend klimaatpakket

Hermans geeft nog geen details over aanvullend klimaatpakket

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans wil nog niets zeggen over de omvang van het aanvullende klimaatpakket waar zij komend voorjaar mee komt. Op vragen daarover van een uiterst kritische oppositie gaf ze tijdens de verdediging van haar begroting in de Tweede Kamer geen antwoord.

Een doorrekening van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) liet onlangs zien dat bij ongewijzigd beleid de kans minder dan 5 procent is dat Nederland het wettelijk vastgelegde klimaatdoel voor 2030 haalt. In dat jaar moet de uitstoot van broeikasgassen minstens 55 procent lager dan in 1990.

Om de kans van slagen te laten toenemen tot 95 procent, moet de uitstoot met 24 megaton extra omlaag. Dat komt neer op ongeveer twee keer de totale uitstoot van Tata Steel, de grootste industriële vervuiler van het land.

Vragen oppositie

De oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, D66 en PvdD wilden van Hermans weten of dat ook haar inzet is. In het coalitieakkoord is immers afgesproken dat de klimaatdoelen gewoon overeind blijven. De minister wilde dat niet toezeggen. Ze zei onder meer dat een pakket van 16 megaton de kans op succes ook al vergroot naar 50 procent, overigens zonder expliciet te zeggen dat zij daarmee genoegen zou nemen.

Kamerlid Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA) reageerde vol ongeloof. "Als de minister het heeft over een geloofwaardig pakket, kan ik mij niet voorstellen dat ze het gooit op een fifty-fifty kans". Daarmee neemt zij afscheid van het idee van "een serieus, ambitieus klimaatbeleid", aldus Kröger.

Maatregelen teruggedraaid

Hermans kijkt liever naar de bandbreedte die het PBL ook jaarlijks geeft van de geschatte CO2-afname als gevolg van het klimaatbeleid. Het doel van 55 procent moet daar weer binnen komen te liggen, zei ze. Dat was vorig jaar voor het eerst het geval, al tekende de minister aan dat ook toen de kans om het doel voor 2030 te halen onder de 15 procent lag.

Het nieuwe kabinet heeft de klimaatdoelen van het vorige overeind gehouden, maar wel een aantal maatregelen teruggedraaid. Mede daardoor zijn de doelen uit zicht geraakt. Hermans moet daarom met extra plannen komen. Daar zit met name de PVV niet op te wachten, bleek eerder in het begrotingsdebat.

Meer uit Politiek

Universiteit Utrecht verplaatst debat naar campus om veiligheid

UTRECHT (ANP) - De Universiteit Utrecht heeft om veiligheidsredenen besloten het verkiezingsdebat van woensdagavond niet in de binnenstad, maar op de campus Utrecht Science Park te houden. Dat gebeurde toen duidelijk werd dat FVD-voorman Thierry Baudet ook komt. Met die verplaatsing "waren we al bezig toen we een anonieme mail kregen van iemand waarin ons werd gesommeerd Baudet niet toe te laten", vertelt een woordvoerder. "Toen wisten we dat we extra alert moeten zijn."

8 uur geleden
Experts missen aanpak infectieziekten in verkiezingsprogramma's

AMERSFOORT (ANP) - De meeste partijen besteden in hun verkiezingsprogramma's te weinig aandacht aan het groeiende gevaar van infectieziekten. Tot dat oordeel komt Samenwerking Infectieziekten, een collectief van medisch microbiologen, internist-infectiologen, gezondheidsfondsen en patiënten. Om hier aandacht voor te vragen, hebben ze een eigen 'stemhulp' opgesteld.

8 uur geleden
Weinig aandacht voor gegevensdeling in verkiezingsprogramma's

EN HAAG (ANP) - In de verkiezingsprogramma's van politieke partijen is weinig aandacht voor gegevensdeling, stelt het Netwerk van Publieke Dienstverleners (NPD). Dit terwijl het delen van gegevens nodig is om het helpen van burgers eenvoudiger te maken. "Zodat burgers en bedrijven krijgen waar ze recht op hebben", aldus het NPD.

10 uur geleden
'Krantje maken' bij De Telegraaf: Wilders roept op om te stemmen

AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het traditionele 'krantje maken' bij De Telegraaf heeft PVV-leider Geert Wilders opgeroepen om vooral te gaan stemmen op 29 oktober. Hij denkt de meeste winst te kunnen behalen als de mensen die neigen thuis te blijven, op 29 oktober toch naar de stembus gaan. Op zijn pagina en die van andere partijen gaat het regelmatig over migratie. Ook wonen is een terugkerend thema.

1 dag geleden
Handhavers houden stembureaus in de gaten op verkiezingsdag

DEN HAAG (ANP) - In tientallen gemeenten houden handhavers een oogje in het zeil bij de stemlokalen op de dag van de Tweede Kamerverkiezingen. De gemeenten verwachten geen problemen op 29 oktober, maar na recente onrust bij gemeentehuizen zeggen ze dat ze zich wel voorbereiden. Daarom laten ze bijvoorbeeld buitengewone opsporingsambtenaren (boa's) surveilleren bij de stembureaus.

1 dag geleden
Jonge moslims aan politiek: behandel ons als gelijkwaardigen

DEN HAAG (ANP) - Jonge Nederlandse moslims willen van de politiek "iets heel simpels", zegt Esma Kendir van het Collectief Jonge Moslims in aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. "Als gelijkwaardige burgers behandeld worden."

1 dag geleden
Eerdmans: als PVV groot wordt, komt er geen rechts kabinet

ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans waarschuwt bij een verkiezingsrally van zijn partij JA21 dat er geen rechts kabinet zal komen als de PVV groot wordt. Want, zo redeneert hij, de PVV wordt door zoveel partijen uitgesloten dat regeren er niet in zit. Het resultaat is een regering van partijen op links en in het midden, voorspelt Eerdmans aan een goedgevulde zaal in poppodium Annabel in Rotterdam.

2 dagen geleden