Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hermans geeft nog geen details over aanvullend klimaatpakket

Hermans geeft nog geen details over aanvullend klimaatpakket

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans wil nog niets zeggen over de omvang van het aanvullende klimaatpakket waar zij komend voorjaar mee komt. Op vragen daarover van een uiterst kritische oppositie gaf ze tijdens de verdediging van haar begroting in de Tweede Kamer geen antwoord.

Een doorrekening van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) liet onlangs zien dat bij ongewijzigd beleid de kans minder dan 5 procent is dat Nederland het wettelijk vastgelegde klimaatdoel voor 2030 haalt. In dat jaar moet de uitstoot van broeikasgassen minstens 55 procent lager dan in 1990.

Om de kans van slagen te laten toenemen tot 95 procent, moet de uitstoot met 24 megaton extra omlaag. Dat komt neer op ongeveer twee keer de totale uitstoot van Tata Steel, de grootste industriële vervuiler van het land.

Vragen oppositie

De oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, D66 en PvdD wilden van Hermans weten of dat ook haar inzet is. In het coalitieakkoord is immers afgesproken dat de klimaatdoelen gewoon overeind blijven. De minister wilde dat niet toezeggen. Ze zei onder meer dat een pakket van 16 megaton de kans op succes ook al vergroot naar 50 procent, overigens zonder expliciet te zeggen dat zij daarmee genoegen zou nemen.

Kamerlid Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA) reageerde vol ongeloof. "Als de minister het heeft over een geloofwaardig pakket, kan ik mij niet voorstellen dat ze het gooit op een fifty-fifty kans". Daarmee neemt zij afscheid van het idee van "een serieus, ambitieus klimaatbeleid", aldus Kröger.

Maatregelen teruggedraaid

Hermans kijkt liever naar de bandbreedte die het PBL ook jaarlijks geeft van de geschatte CO2-afname als gevolg van het klimaatbeleid. Het doel van 55 procent moet daar weer binnen komen te liggen, zei ze. Dat was vorig jaar voor het eerst het geval, al tekende de minister aan dat ook toen de kans om het doel voor 2030 te halen onder de 15 procent lag.

Het nieuwe kabinet heeft de klimaatdoelen van het vorige overeind gehouden, maar wel een aantal maatregelen teruggedraaid. Mede daardoor zijn de doelen uit zicht geraakt. Hermans moet daarom met extra plannen komen. Daar zit met name de PVV niet op te wachten, bleek eerder in het begrotingsdebat.

Meer uit Politiek

Kabinet maakt dit jaar nog extra geld vrij voor hulp aan Soedan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.

4 uur geleden
Letschert wil opnieuw deskundigen betrekken bij kabinetsformatie

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.

6 uur geleden
Buma: verschillen D66, VVD, GL-PvdA, CDA en JA21 'overbrugbaar'

DEN HAAG (ANP) - Oud-informateur Sybrand Buma vindt de inhoudelijke verschillen tussen D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 "overbrugbaar". Dat was zijn conclusie na een gesprek dat hij vorige week had met de vijf partijleiders, toen de kabinetsformatie vast leek te lopen op onderlinge blokkades.

9 uur geleden
Geen vitamine K-prik na geboorte, verloskundigen blijven tegen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse baby's krijgen ook in de toekomst niet vlak na de geboorte een injectie met vitamine K. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen, die over jeugd- en preventiebeleid gaat, heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Ze legt daarmee een wetenschappelijk onderbouwd advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. In een brief aan de Kamer legt Tielen uit dat ze niet anders kan, omdat verloskundigenorganisatie KNOV het voorstel niet ziet zitten.

10 uur geleden
Bontenbals wens voor andere politieke cultuur is 'ook voor VVD'

DEN HAAG (ANP) - Volgens Henri Bontenbal is er "een andere politieke cultuur nodig", herhaalde hij nog eens in het debat over de formatie. "Daar moeten we allemaal aan werken, en dan geldt dat ook voor de VVD," zei de CDA-leider.

11 uur geleden
Klaver: onzekerheid door minderheidscoalitie is niet onze schuld

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA verwacht dat het tot veel "onzekerheid" leidt als de gesprekken tussen D66, CDA en VVD in de volgende fase van de formatie uitmonden in een minderheidskabinet. "En voordat je het weet, krijgt de oppositie hier breed de schuld van deze onzekerheid. En die verantwoordelijkheid, die zullen we niet op ons nemen", waarschuwt de linkse partijleider bij het debat over het verslag van informateur Sybrand Buma.

11 uur geleden
CU en SGP vragen D66 om 'zelfbeheersing' met onderwijsvrijheid

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.

12 uur geleden