Heleen Peters: ‘Alle contacten verrijken je leven’
VLISSINGEN - Werken in een museum dat huist in een historisch pand. Dan kijk je je ogen uit. En dat doet Heleen Peters dan ook. “Ik zie na zes jaar nog steeds nieuwe dingen”, vertelt ze. “Daarnaast is het contact met de mensen heel leuk. En toeristen hebben de tijd, dus de sfeer is ontspannen.”
Zo’n zes jaar is Heleen Peters (71) uit Vlissingen al vrijwilliger in het Zeeuws maritiem muZEEum in haar stad. Het beheert voor Zeeuwse begrippen een relatief grote collectie, met bijna 20.000 voorwerpen. Dit zijn vooral historische en maritieme stukken. De zee-archeologische collectie is qua omvang en variëteit één van de belangrijkste in Nederland.
Baliemedewerkster
Het museum ziet het als een maatschappelijke taak om zoveel mogelijk mensen, jong en ouder, het Zeeuwse maritieme verhaal te vertellen. Ze doet dat met de zeehelden uit de roemruchte geschiedenis in de hoofdrol. Heleen Peters vindt het waardevol om aan deze vorm van educatie haar steentje bij te dragen. “Mijn man Niek, die hier ook werkt, en ik bezoeken graag musea”, vertelt Peters hoe ze op een dag het museum aan de Nieuwendijk binnenstapte. “Ik hoorde dat ze vrijwilligers zochten en zo kon ik beginnen als baliemedewerkster.” Dat vond Peters best een beetje spannend, vertelt ze. Ze is 25 jaar leidster in een peuterspeelzaal geweest, dus werkervaring genoeg, maar een balie is toch andere koek. “Maar ik kwam in een heel leuk team terecht en ben goed begeleid. Je leert spelenderwijs wat er allemaal bij komt kijken.”
Groot
Als baliemedewerkster heet Peters onder meer de bezoekers welkom, neemt de telefoon aan en helpt bezoekers op weg met de audiotoer. In deze coronatijd gelden er extra maatregelen, maar Peters is blij dat het museum weer open is. “Reserveren is niet meer verplicht, maar we laten maximaal honderd bezoekers tegelijk binnen.” Ze werkt iedere vrijdagmorgen en eens per maand op zondag, samen met haar man. “Het contact met de mensen is heel leuk.” En haar ‘klanten’ zijn bijna altijd in een vrolijke stemming. “Het verbaast bezoekers vaak hoe groot het museum is, omdat je de Pakhuizen aan de voorkant niet ziet. En als ze even moeten wachten, vinden ze dat niet erg, want ze hebben de tijd.”
Museumwinkel
Samen met Kristine van Wechem runt Peters ook de museumwinkel, al is die momenteel gesloten. “We hopen dat de winkel snel weer opent. Daar verkopen we allerlei maritieme spulletjes en, in samenwerking met ‘t Spui, ook boeken. Bij de inkoop hebben we de vrije hand, dus Kristine en ik kijken samen waar we leuke artikelen kunnen bestellen.”
Contacten
Het museum is nog op zoek naar nieuwe vrijwilligers en Peters roept geïnteresseerden op om vooral niet te aarzelen en gewoon binnen te lopen. “Het is nuttig en leuk om vrijwilliger te zijn in het museum en het verrijkt je leven door alle contacten. Je blijft onder de mensen. En wees niet bang om iets verkeerd te doen, want je kunt niets leren zonder fouten te maken. Er werken hier zo’n zeventig vrijwilligers en je wordt begeleid tot je eraan toe bent om het zelfstandig te doen.”
Meer uit Reimerswaal
REIMERSWAAL/KAPELLE - De regionale werkgroep Zeeland van SchildklierNL organiseert op donderdag 13 november een informatiebijeenkomst over schildklieraandoeningen. De avond vindt plaats van 19.00 tot 21.00 uur in de Ontmoetingskerk aan de Kornetstraat 4 in Goes.
3 uur geledenKAPELLE - Het Oranje Fonds roept maatschappelijke organisaties, stichtingen en verenigingen op om zich aan te melden voor NLdoet 2026, de grootste vrijwilligersactie van Nederland. De 22ste editie vindt plaats op vrijdag 13 en zaterdag 14 maart 2026.
1 dag geledenKAPELLE - De gemeente Kapelle heeft een gewijzigde omgevingsvergunning verleend voor het geplande zonnepark in de Willem-Annapolder. De aanpassing volgt op een verzoek van de ontwikkelaar Zeeuwind, die het plan op enkele technische punten heeft bijgesteld.
1 dag geledenKAPELLE - 29 oktober tot en met 5 november staat in het teken van de Week van de Pleegzorg, een campagne die aandacht vraagt voor kinderen die tijdelijk of langdurig een veilig thuis nodig hebben. In Nederland wachten nog altijd veel kinderen op een veilig thuis. Annet en Johan uit Kapelle weten hoe groot die behoefte is: al sinds 2010 stellen ze hun huis open voor pleegkinderen. "Het is niet altijd makkelijk," zegt Annet, "maar het is zo waardevol."
1 dag geledenKAPELLE - Het besluit over het nieuwe mobiliteitsplan van de gemeente Kapelle zal niet in december plaatsvinden zoals gepland. Jon Herselman, wethouder mobiliteit, maakte dit bekend in een raadsvergadering. Het plan wordt opgeschoven omdat er meer tijd wordt genomen om inwoners te betrekken.
2 dagen geledenWEMELDINGE/ KAPELLE - In de zomer van 1823 trokken schrijver Jacob van Lennep en zijn reisgenoot Dirk van Hogendorp door Zeeland. In zijn dagboek beschreef Van Hogendorp hun tocht langs dorpen als Wemeldinge, Kapelle en Heinkenszand. Columnist Albert Kort neemt ons mee op reis door het Zeeland van twee eeuwen geleden.
2 dagen geledenKRABBENDIJKE - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft dinsdagavond 28 oktober unaniem ingestemd met de begroting voor 2026. De begroting is financieel sluitend, maar de gemeente ziet voor de langere termijn nog steeds grote uitdagingen.
5 dagen geleden