Heemkundige Kring wil Nicolaas Corstanjestraat in Goes
GOES - In dit herdenkingsjaar voor de Slag om de Schelde pleit Heemkundige Kring De Bevelanden voor een Nicolaas Corstanjestraat in Goes, ter ere van deze verzetsstrijder.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog waren er vele verzetsgroepen actief, ook in Goes en omstreken. 'Dat gebeurde door onderdak te bieden aan onderduikers, sabotageacties, het drukken en verspreiden van illegale blaadjes en soms door overvallen', aldus Frits de Kaart van Heemkundige Kring De Bevelanden. 'In de stad Goes waren ook verschillende verzetsgroepen actief. Een aantal van deze verzetsstrijders heeft daarbij hun leven verloren.'
Voortleven
Na de Tweede Wereldoorlog begon de gemeente Goes aan de wederopbouw. 'In Goes-oost werden nieuwe woonwijken aangelegd. Wat zou er nu mooier zijn om de straten te vernoemen naar verzetsstrijders? Daarmee zou de herinnering aan mensen als Marien de Groot, Job van Melle, Piet Quant en Kees de Graaff blijven voortleven. Een mooie gedachte van het toenmalige gemeentebestuur. De nabestaanden werden benaderd en bijna iedereen ging akkoord. Alleen de ouders van de op 25-jarige leeftijd op de Waalsdorpervlakte gefusilleerde Nicolaas Corstanje niet. Zijn vader was een principieel man en vond dat zijn zoon Nico zijn plicht had gedaan. Daar paste geen heldenverering bij.'
Gevechtsvlieger
De komende jaren worden de woningen van deze straten gesloopt. Er komen nieuwe woningen in nieuwe straten en de Heemkundige Kring vindt dat een mooie gelegenheid om de straten in dit stadsdeel nu allemaal te vernoemen naar verzetsstrijders. 'Nico Corstanje was het oudste kind uit een gezin van acht kinderen. Zijn vader had een timmerbedrijf met werkplaats in de Lange Vorststraat in Goes. Eigenlijk was het de bedoeling van vader dat zijn twee zoons het bedrijf zouden overnemen, maar zij hadden deze ambitie niet. Oudste zoon Nico ging op kantoor werken bij Duvekot's Graanhandel, destijds een bekend bedrijf in Goes. Zijn broer Engel emigreerde na de Tweede Wereldoorlog naar Amerika. In 1939 werd Nico opgeroepen voor de militaire dienstplicht bij de Koninklijke Marine. Hij kwam bij de mariniers in Rotterdam en volgde een pilotenopleiding. In de meidagen van 1940 nam hij als gevechtsvlieger deel aan de strijd tegen de Duitsers. Na de capitulatie bleef Nico Corstanje in Den Haag waar hij ging werken als kantoorbediende. Daar raakte hij in het verzet bij het illegale verzetsblad 'Voor God en Koning'. Ook was hij betrokken bij het verzamelen en doorgeven van militaire gegevens. Hierin werkte hij samen met het Goese verzet.'
Zussen
Van de acht kinderen Corstanje zijn volgens de Heemkundige Kring nog drie zussen in leven. 'Twee wonen er buiten Zeeland, maar de jongste zus woont nog steeds in Goes. De Heemkundige Kring heeft contact gezocht met haar, de 85-jarige mevrouw Oudeman-Corstanje. Zij kan zich wel vinden in een straatnaam die vernoemd wordt naar haar broer.'
In een brief verzoekt de Heemkundige Kring het Goese college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad alsnog een straat te vernoemen naar Corstanje. 'Ook wijzen we erop dat in het recent verschenen boek 'Breekbare Helden' van Carla Rus, dochter van een Goese verzetsstrijder, nog meer namen zijn te vinden die voor vernoeming in aanmerking komen.'
Meer uit Beveland
GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 dag geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
2 dagen geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
2 dagen geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
2 dagen geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
2 dagen geledenGoes - De geplande nieuwbouw van winkelcentrum De Bussel in Goes-Zuid, dat na de herontwikkeling Beukenhof gaat heten, loopt forse vertraging op. Ontwikkelaar Brookland heeft nog geen definitieve tijdelijke locatie gevonden voor de huidige ondernemers, al wordt de Zeelandhallen in Goes genoemd. Door die onzekerheid is de oplevering verschoven naar minimaal 2029.
3 dagen geleden's-Gravenpolder - Op donderdag 5 november kwamen 70 leerlingen van drie basisscholen in 's-Gravenpolder samen voor de jaarlijkse herdenking van de Slag om de Schelde. Leerlingen van groep 7 en 8 van De Rank en De Linden, samen met groep 8 van De Koningin Julianaschool, liepen gezamenlijk naar de Maartsenkerk voor een bijzondere herdenkingsbijeenkomst.
3 dagen geleden