Hedgefundschandaal houdt Wall Street opnieuw bezig
NEW YORK (ANP) - Het schandaal rond het geheimzinnige hedgefonds Archegos houdt de beurzen op Wall Street opnieuw bezig. Dat hedgefonds investeerde met van banken geleend geld. Bij dat product zou Archegos geld verdienen als de aandelen stegen, maar verliezen als de aandelenprijzen omlaag gingen. Toen dat laatste gebeurde voldeed het hedgefonds niet aan een verzoek van de banken om geld bij te storten. Grote banken als Goldman Sachs, Morgan Stanley en Citigroup begonnen daarom de posities af te bouwen wat leidde tot een enorme aandelenverkoop. Mede daarom verloren ViacomCBS en Discovery Communications vrijdag al een kwart van hun waarde.
Ook in de nieuwe handelsweek stonden die fondsen weer onder druk met minnen tot 6,7 procent. Daarnaast gingen Chinese techbedrijven als Baidu en iQiyi en het Canadese e-commercebedrijf Shopify onderuit. Zij verloren tot ruim 5 procent. De banken die hun posities moesten afbouwen werden ook lager gezet. Eerder op de dag verloren het Japanse Nomura en Credit Suisse uit Zwitserland al respectievelijk ruim 16 en meer dan 14 procent. De Amerikaanse banken Goldman Sachs, Morgan Stanley en Citigroup deden het beter met verliezen van 0,5, 2,6 en 2 procent.
De verliezen bleven uiteindelijk beperkt tot een klein hoekje van de aandelenmarkt. Bovendien denken de meeste kenners niet dat het overmatige risico dat de banken namen een structureel probleem is. Ook kijken ze nog vooral naar de steunmaatregelen van de Amerikaanse overheid en de Federal Reserve die de markt nog altijd steun geven. Beleggers reageerden verder op positief nieuws over de Amerikaanse vaccinatiecampagne tegen het coronavirus.
Boeing
De Dow-Jonesindex sloot uiteindelijk met een winst van 0,3 procent op 33.171,37 punten. De breed samengestelde S&P 500 leverde 0,1 procent in tot 3971,09 punten. Techbeurs Nasdaq had meer last van de dalende techfondsen als gevolg van het hedgefondsschandaal. Die graadmeter leverde 0,6 procent in tot 13.059,65 punten.
Verder was ook Boeing in beeld. de vliegtuigbouwer kreeg een order voor honderd toestellen van het type 737 MAX van Southwest Airlines (min 0,5 procent). Daarbij is een optie afgesproken voor nog eens een bestelling van 115 extra vliegtuigen. Boeing won 2,3 procent.
Olie
Vliegtuigleasemaatschappij Fly Leasing schoot ruim 27 procent omhoog door een overname door investeerder Carlyle Group.
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 61,57 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 65,06 dollar per vat. De euro was 1,1765 dollar waard, tegenover 1,1779 dollar bij het slot in Europa.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.
1 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
4 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
1 dag geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
1 dag geleden