Hedgefundschandaal houdt Wall Street opnieuw bezig
NEW YORK (ANP) - Het schandaal rond het geheimzinnige hedgefonds Archegos houdt de beurzen op Wall Street opnieuw bezig. Dat hedgefonds investeerde met van banken geleend geld. Bij dat product zou Archegos geld verdienen als de aandelen stegen, maar verliezen als de aandelenprijzen omlaag gingen. Toen dat laatste gebeurde voldeed het hedgefonds niet aan een verzoek van de banken om geld bij te storten. Grote banken als Goldman Sachs, Morgan Stanley en Citigroup begonnen daarom de posities af te bouwen wat leidde tot een enorme aandelenverkoop. Mede daarom verloren ViacomCBS en Discovery Communications vrijdag al een kwart van hun waarde.
Ook in de nieuwe handelsweek stonden die fondsen weer onder druk met minnen tot 6,7 procent. Daarnaast gingen Chinese techbedrijven als Baidu en iQiyi en het Canadese e-commercebedrijf Shopify onderuit. Zij verloren tot ruim 5 procent. De banken die hun posities moesten afbouwen werden ook lager gezet. Eerder op de dag verloren het Japanse Nomura en Credit Suisse uit Zwitserland al respectievelijk ruim 16 en meer dan 14 procent. De Amerikaanse banken Goldman Sachs, Morgan Stanley en Citigroup deden het beter met verliezen van 0,5, 2,6 en 2 procent.
De verliezen bleven uiteindelijk beperkt tot een klein hoekje van de aandelenmarkt. Bovendien denken de meeste kenners niet dat het overmatige risico dat de banken namen een structureel probleem is. Ook kijken ze nog vooral naar de steunmaatregelen van de Amerikaanse overheid en de Federal Reserve die de markt nog altijd steun geven. Beleggers reageerden verder op positief nieuws over de Amerikaanse vaccinatiecampagne tegen het coronavirus.
Boeing
De Dow-Jonesindex sloot uiteindelijk met een winst van 0,3 procent op 33.171,37 punten. De breed samengestelde S&P 500 leverde 0,1 procent in tot 3971,09 punten. Techbeurs Nasdaq had meer last van de dalende techfondsen als gevolg van het hedgefondsschandaal. Die graadmeter leverde 0,6 procent in tot 13.059,65 punten.
Verder was ook Boeing in beeld. de vliegtuigbouwer kreeg een order voor honderd toestellen van het type 737 MAX van Southwest Airlines (min 0,5 procent). Daarbij is een optie afgesproken voor nog eens een bestelling van 115 extra vliegtuigen. Boeing won 2,3 procent.
Olie
Vliegtuigleasemaatschappij Fly Leasing schoot ruim 27 procent omhoog door een overname door investeerder Carlyle Group.
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 61,57 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 65,06 dollar per vat. De euro was 1,1765 dollar waard, tegenover 1,1779 dollar bij het slot in Europa.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, die de zesde dag is ingegaan. Beleggers zijn vooral bezorgd dat de hoge olieprijzen als gevolg van het conflict de inflatie weer aanwakkeren en de economische groei afremmen.
9 minuten geledenMUSCAT (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Qatar Airways gaat een "beperkt aantal" vluchten uitvoeren om gestrande passagiers terug te brengen die door de oorlog in het Midden-Oosten zijn gestrand. Daarbij wordt ook vanuit Muscat in Oman naar Schiphol gevlogen. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij op haar website.
15 minuten geledenPAPENDRECHT (ANP) - Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis heeft vorig jaar een recordomzet behaald. Topman Theo Baartmans spreekt van "financieel het meest succesvolle jaar in de lange geschiedenis" van Boskalis. Een jaar geleden had het Papendrechtse bedrijf ook een recordjaar.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - TomTom-topman Harold Goddijn vertrekt volgende maand als bestuursvoorzitter bij de navigatiedienstverlener. Hij is voorgedragen om toe te treden tot de raad van commissarissen, meldt TomTom. Goddijn was in 1991 een van de oprichters van TomTom en leidt het bedrijf sinds 2001.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië veerden donderdag op na de zware koersverliezen van de afgelopen dagen door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De Europese en Amerikaanse aandelenmarkten lieten woensdag ook al wat herstel zien, mede dankzij enige stabilisatie van de olieprijzen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese regering mikt voor dit jaar op een groei van de economie tussen de 4,5 en 5 procent. Die doelstelling ligt op het laagste niveau sinds 1991. China heeft te maken met een reeks economische uitdagingen, waaronder problemen op de omvangrijke vastgoedmarkt en zwakkere consumentenbestedingen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
11 uur geleden