Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Haven Rotterdam merkt vooral 'indirecte effecten' importheffingen

Haven Rotterdam merkt vooral 'indirecte effecten' importheffingen

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven wordt "beperkt" geraakt door de Amerikaanse importheffingen. Het is vooral de onzekerheid over de tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump die de haven voelt. "De indirecte effecten zijn groter dan de directe effecten", stelt topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons.

Via de Rotterdamse haven wordt zo'n 52 miljoen ton verhandeld met de Verenigde Staten, zei de topman bij de presentatie van de jaarcijfers. Dat is een klein deel van de in totaal ruim 428 miljoen die vorig jaar is overgeslagen. Driekwart van de handel met de VS via de haven is import en wordt niet geraakt door de heffingen van Trump. "De export is een kleiner deel, waardoor het effect op de overslagcijfers beperkt is", ziet Siemons.

De onzekerheid die gepaard gaat met de Amerikaanse importheffingen heeft wel effect in de haven. "Bedrijven houden niet van onzekerheid", weet de topman. "Een jaar geleden was er onzekerheid, omdat Trump zei dat er heffingen kwamen. Nu is er onzekerheid, omdat de tarieven van de baan zijn en Trump zegt wat anders te gaan doen." Het Amerikaanse hooggerechtshof verklaarde afgelopen week een groot deel van de importheffingen onwettig.

'Verontrustend investeringsklimaat'

Mede door die onzekerheid ziet de topman een "verontrustend" investeringsklimaat. "Diverse bedrijven hebben de hekken gesloten vorig jaar." Lopende en komende projecten worden voortijdig gestaakt, dat gebeurde ook dit jaar al. Mitsubishi Gas Chemical besloot de bouw van een fabriek, die over een jaar klaar zou zijn geweest, af te breken.

De topman baalt van de vertrekkende industrie. "We zijn daar vorig jaar ook heel vocaal over geweest", zegt hij. Volgens hem werkt het niet zo dat oude industrie moet vertrekken voor nieuwe. "De bestaande industrie moet verduurzamen en dat kan hier in Rotterdam."

Verlagen energieprijs

Siemons stelt dat het vorige kabinet zich "echt heeft ingezet" om het investeringsklimaat te verbeteren. Hij ziet ook dat het nieuwe kabinet daar plannen voor heeft, zoals het verlagen van de energieprijs voor de zware industrie. "Het is wel duidelijk dat het te laat op gang begint te komen. Op dit moment zijn er bedrijven die problemen hebben."

Samen met het ministerie van Klimaat en Groene Groei, het bedrijfsleven en de netbeheerders probeert de haven het investeringsklimaat te herstellen. "Veel uitdagingen zitten in het energieverbruik. Dat moeten we samen aanpakken." Hij ziet een "Beethovenachtige aanpak" voor zich, doelend op de operatie om ASML in Nederland te houden.

Meer uit Financieel

Instagram gaat ouders waarschuwen als tiener op zelfmoord zoekt

MENLO PARK (ANP/RTR) - Instagram gaat ouders op de hoogte stellen als hun tiener meerdere keren in korte tijd zoekt naar woorden die te maken hebben met zelfmoord of zelfbeschadiging. Moederbedrijf Meta van Instagram laat weten dat ouders die de toezichtfunctie van het socialemediaplatform gebruiken, de waarschuwingen vanaf volgende week zullen ontvangen.

35 minuten geleden
Overheidsinstanties gaan proefdraaien met Nederlands AI-model

DEN HAAG (ANP) - Vier overheidsinstanties en TNO gaan proefdraaien met GPT-NL. Dat is een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie dat SURF, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en TNO hebben ontwikkeld. Die laatste twee gaan er ook gebruik van maken. GPT-NL moet dienen als een open en veilig AI-model op basis van Europese en Nederlandse waarden. Het wil daarmee onafhankelijk worden van buitenlandse partijen, zegt een woordvoerder van TNO.

39 minuten geleden
KLM komt niet onder oude miljoenenboete voor vrachtkartel uit

LUXEMBURG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - KLM komt niet onder een boete van vele miljoenen euro's uit die in het verleden was opgelegd voor het vrachtkartel. Elf luchtvaartmaatschappijen kregen jaren terug al voor bij elkaar meer dan 700 miljoen euro aan boetes opgelegd voor het maken van verboden onderlinge afspraken. Daar waren ze tegen in verzet gegaan, maar het Europese Hof van Justitie oordeelde donderdag dat de Europese Commissie terecht had opgetreden.

52 minuten geleden
Fondsen: voorlopig geen lagere pensioenen in nieuw stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen rekenen er voorlopig niet op dat gepensioneerden veel minder geld krijgen in het nieuwe stelsel als het slechter gaat met de economie. Dit heeft voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie donderdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de overstap naar het nieuwe stelsel.

1 uur geleden
Politie: goed dat Odido geen losgeld heeft betaald aan hackers

DRIEBERGEN (ANP) - De politie pakt het onderzoek naar de cyberaanval en het datalek bij telecombedrijf Odido "met grote prioriteit" op. Dat heeft de politie in een verklaring naar buiten gebracht. Daarbij onderstreept de politie dat het bedrijven doorgaans adviseert in dit soort situaties geen losgeld te betalen aan hackers die gegevens hebben gestolen.

1 uur geleden
EU-lidstaten blijven verdeeld over Made in Europe-aanpak

BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.

2 uur geleden
Lagarde ontving bijna 600.000 euro in 2025 als ECB-president

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde ontving in 2025 een vergoeding van 595.000 euro als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Haar basissalaris bedroeg 492.204 euro, 5,6 procent meer dan in het voorgaande jaar, volgens de jaarrekening van de ECB. Lagarde staat steeds meer onder druk om haar vergoeding, die hoger is dan die van veel internationale collega's, waaronder de voorzitter van de Federal Reserve Jerome Powell.

2 uur geleden