
Haven Rotterdam biedt plek aan voor grote groene waterstoffabriek
ROTTERDAM (ANP) - Op de Maasvlakte in de Rotterdamse haven wordt een terrein van omgerekend zo'n 22 voetbalvelden vrijgemaakt voor de bouw van een zeer grote groene waterstoffabriek. Het Havenbedrijf Rotterdam laat weten dat de stroom van een windmolenpark op zee daar makkelijk aan land kan komen en direct kan worden ingezet voor de productie van dit groene alternatief voor aardgas. Dan zijn er dus geen extra hoogspanningskabels op het land nodig en wordt het net niet extra belast.
Waterstof produceren kost veel stroom. Maar het elektriciteitsnet loopt op steeds meer plekken in Nederland vol, waardoor het op sommige plekken niet mogelijk is om een nieuwe aansluiting te krijgen. Het windmolenpark dat de waterstoffabriek van stroom moet voorzien komt op de Noordzee bij IJmuiden.
De fabriek met een capaciteit van 1 gigawatt moet net als het windpark rond 2028 klaar zijn. Een gigawatt is voldoende om ongeveer 1 miljoen huishoudens van stroom te voorzien. De waterstof is vooral bedoeld voor afnemers in de industrie. Het havenbedrijf onderzoekt daarnaast of het mogelijk is om de waterstoffabriek aan te sluiten op regionale warmtenetten. Dan zouden ook huizen, kassen en kantoren verwarmd kunnen worden.
500 megawatt
Overigens is het terrein dat ter beschikking wordt gesteld nu nog bestemd voor de opslag van containers. Om het terrein uit te kunnen geven voor het maken van waterstof overlegt het havenbedrijf met de gemeente Rotterdam over wijziging van het bestemmingsplan.
Het aantal waterstofprojecten in Nederland neemt de laatste tijd in rap tempo toe. Zo verrijst in het havengebied van Amsterdam over een paar jaar mogelijk een waterstoffabriek met een capaciteit van 500 megawatt. Shell kondigde eerder plannen aan voor een waterstoffabriek van 200 megawatt op de Tweede Maasvlakte in Rotterdam.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van de leverancier van alarmsystemen Verisure in Stockholm moet 3,1 miljard euro opleveren. Dat zou dan de grootste beursgang in Europa sinds 2022 worden.
18 minuten geledenBLEISWIJK (ANP) - Bunnik Group, dat onder de namen Bunnik Plants en Bunnik Creations planten en decoratiematerialen levert, houdt op te bestaan. Dat heeft de onderneming uit het Zuid-Hollandse Bleiswijk woensdag laten weten. Bij Bunnik Group werken ongeveer 160 mensen. Naar eigen zeggen is het bedrijf er niet in geslaagd "uit de rode cijfers" te komen, onder meer door tegenvallende verkoopresultaten na de coronaperiode.
20 minuten geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo heeft de Deen Jesper Højer tot nieuwe topman benoemd. Hij volgt per 1 januari interim-topman Tom Heidman op. Volgens president-commissaris Colette Cloosterman-van Eerd wordt met de 47-jarige Højer "een leider in huis gehaald die niet alleen ruime (retail) expertise meebrengt, maar ook een persoonlijkheid die past bij Jumbo als familiebedrijf".
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft tijdens de zomermaanden juli en augustus 13,2 miljoen reizigers verwelkomd op de luchthaven. Dat waren 3,6 procent meer dan in diezelfde maanden een jaar eerder. De meeste passagiers vertrokken naar Spanje, het Verenigd Koninkrijk, Griekenland, Italië en de Verenigde Staten.
2 uur geledenCHANGCHUN (ANP/BLOOMBERG) - Twee vliegende auto's van de Chinese fabrikant van elektrische voertuigen Xpeng zijn tijdens een repetitie voor een luchtshow in de Chinese stad Changchun met elkaar in botsing gekomen. Bij de landing vatte een van de zogeheten eVTOL's vlam, terwijl de andere veilig de grond bereikte. Dit maakte Xpeng Aeroht, een dochterbedrijf van de elektrische autofabrikant, bekend.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft de grootste technologiebedrijven van het land opgedragen te stoppen met de aankoop van AI-chips van het Amerikaanse Nvidia en bestaande bestellingen te annuleren. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in augustus uitgekomen op 2 procent, meldt Eurostat. Dat is iets lager dan de 2,1 procent in een voorlopige schatting van het Europese statistiekbureau begin deze maand. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied blijft daarmee op het niveau van de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB).
2 uur geleden