Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hanny Jansen overleefde de Ramp: 'Pas nu denk ik, wie heeft ons toen naar Goes gebracht?'

Hanny Jansen overleefde de Ramp: 'Pas nu denk ik, wie heeft ons toen naar Goes gebracht?'

KRUININGEN - Vandaag herdenken we de Watersnoodramp van 70 jaar geleden. Hanny Jansen-Walraven was net vijf maanden moeder toen de Ramp zich voltrok. Ze woonde met haar man Piet slechts drie meter van de dijk die doorbrak bij Kruiningen. Van de evacuatie die haar leven redde, kan ze zich maar weinig herinneren. “Ik weet nog wel dat ik Ria koste wat kost bij me wilde houden. Niemand mocht haar vasthouden, ook niet toen ik op het vlotje moest stappen.”

In haar huiskamer hangen foto’s van het ondergelopen erf en daar kan Hanny Jansen-Walraven zonder emotioneel te worden naar kijken. Ze vertelt gelukkig nooit bang te zijn geweest dat een dergelijke ramp zich zou herhalen. “We hebben het overleefd”, verklaart de 90-jarige Kruiningse dat gevoel kort en krachtig. “Het zal ook meespelen dat ik een nuchter persoon ben. En mijn man was nóg nuchterder.”

Dankbaar

Die bewuste zaterdagavond, zeventig jaar geleden, is Hanny alleen thuis met baby Ria. “Mijn man was bij zijn ouders in Hansweert-Oost. Bij thuiskomst smeet hij de deur open en stoof naar binnen. ‘Naar boven!’, riep hij, ‘de dijk is doorgebroken!’”

Het gezin kan zich ternauwernood op de eerste verdieping in veiligheid brengen. “Het water golfde naar binnen. Onvoorstelbaar hoe vlug dat ging. We konden maar net op tijd boven komen. Daar zaten we dan, met niets. Ik was versuft door alles wat er gebeurde. Alle spulletjes voor de kleine lagen beneden, want daar sliepen we ook. Ik had boven geen voedsel voor haar.”

Buiten horen ze hun vee loeien. “We hadden koeien, varkens en kippen. Twee koeien overleefden het water in eerste instantie, maar die zijn later ook gestorven. Ze hadden twaalf uur in het water gezwommen.” Piet heeft nog geprobeerd de dieren te redden. Dan hoort hij ook de buurkinderen om hulp roepen. “‘Papa en mama verdrinken’, schreeuwden ze. De buren waren niet wakker geworden van het water.” Gelukkig hebben zij de Ramp kunnen navertellen, maar meerdere families uit de buurt zijn overleden. “Piet zei, het is zielig voor onze beestjes, maar wees maar dankbaar dat we er nog met z’n drietjes zijn. Ik kan nog zo voor me halen hoe we daar boven lagen.” 

Moederinstinct

Het gezin kan zondagmorgen bij de dageraad, net voor het tweede getij, gered worden door via het dakraam in de hoge golven op een vlot van redders uit Yerseke te klimmen. “Om me te helpen erop te stappen, wilde iemand Ria vasthouden, maar nooit van mijn leven dat ik haar zou afstaan. Mijn moederinstinct had de overhand.” Het gezin is in veiligheid gebracht, maar had helemaal geen bezittingen meer. “De schuur stond er nog, maar van ons huis was niets meer over. We zijn geëvacueerd naar Goes, waar we zo’n zes weken verbleven. Pas nu denk ik, wie heeft ons toen naar Goes gebracht? Ik ben een behoorlijk stuk kwijt van die tijd, ik was van de wereld.”

Noodbarakken

Het zou drie jaar duren voordat het gezin haar intrek kan nemen in een nieuw huis op het oude adres. Na Goes wonen ze tijdelijk op zolder bij familie en vervolgens in een van de noodbarakken in Hansweert. Daar is hun dochter Addie geboren. “Ik ben nooit bang geweest dat er nog eens zoiets ergs zou gebeuren, ook niet alleen met Ria in het barakje. Want Piet was veel van huis, aan het werk voor de dijkversterking.”

Hun leven na de Ramp bestaat uit hard werken en veel genieten met hun drie kinderen, vertelt de in Bath geboren Hanny. Piet, geboren en getogen in Kruiningen, is 22 jaar geleden op 73-jarige leeftijd gestorven. Hanny bezoekt de herdenkingen van de Watersnoodramp trouw. “Ik vergeet die dag niet. Dan denk ik aan mijn familie en alles wat er gebeurd is. Ik kan niet geloven dat het nu al zeventig jaar geleden is.”

Meer uit Reimerswaal

Hansweert organiseert rommelroute

HANSWEERT - Evenementenstichting Answest op z'n best organiseert op zaterdag 13 september weer de Hansweertse Rommelroute. Dit tussen 9:30 en 15:00 uur. 

15 uur geleden
Nachtafsluitingen Vlaketunnel en Dampoortaquaduct

ZEELAND - Rijkswaterstaat voert in september en oktober onderhoud uit aan de Vlaketunnel (A58) en het Dampoortaquaduct (N57). Daardoor zijn beide meerdere nachten afgesloten voor verkeer. Er worden omleidingsroutes ingesteld en weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd.

1 dag geleden
Politie onderzoekt overlijden in Rillandse woning na vondst wietplantage

RILLAND - De politie doet nader onderzoek naar aanleiding van een overlijden vannacht in een woning in Rilland. In het huis is een wietkwekerij aangetroffen, zo meldt een politiewoordvoerder.In de nacht van donderdag op vrijdag werd rond 03.00 uur een medische noodsituatie gemeld in een woning aan de Hoofdweg in het dorp. Naast de ambulancedienst werd ook een traumahelikopter gewaarschuwd, maar die kwam uiteindelijk niet ter plaatse. Volgens de politie was sprake van een reanimatie maar mochten de ingezette levensreddende handelingen niet baten. Het slachtoffer overleed ter plekke.Op de bovenverdieping van de woning bleek zich een wietplantage te bevinden. Onder meer vanwege die verdachte omstandigheid heeft de politie besloten nader onderzoek te laten doen door de Forensische Opsporing.

1 dag geleden
Op ontdekking naar Nieuwlande

KRABBENDIJKE - Op 5 november 1530 verdween Nieuwlande in de golven tijdens de fatale vloed 'Sint Felix quade saterdach'. Maar wist je dat bij laagtij, op de bodem van de huidige Oosterschelde, nog altijd resten van het dorp zichtbaar zijn? 

1 dag geleden
Jacques Boonman neemt groots afscheid

RILLAND - Jacques Boonman neemt afscheid zoals hij werkte: warm, persoonlijk en met volle zalen. Vorige week maandag vulden zo'n 750 bezoekers een uitverkochte Pathé-zaal in Vlissingen voor zijn afscheidsavond. Grote namen stuurden persoonlijke videoboodschappen of stonden op het podium. Thuis, in zijn zelfgebouwde houten huis achter de tuinpoort, liggen de bewijsstukken: stapels kaarten, cadeaus en meer dan tien boeketten. Aan de eettafel, waar hij een sigaar opsteekt, blikt Boonman terug en vooruit. "Ja, nou ja, het was echt een fenomenale avond."

2 dagen geleden
Rock legenden herleven in De Vroone met FROK “Classic Rock”

KAPELLE - Liefhebbers van klassieke rock kunnen hun hart ophalen, want de band FROK " CLASSICROCK" brengt de onvergetelijke hits van de Beatles, The Rolling Stones, Status Quo en vele anderen naar De Vroone in Kapelle. Op vrijdag 12 september wordt het publiek meegenomen op een muzikale reis door de gloriejaren van de rockmuziek. 

2 dagen geleden
Kapelle wil bedrijventerrein aansluiten op landelijk waterstofnetwerk

KAPELLE - De gemeente Kapelle wil bedrijventerrein Smokkelhoek aansluiten op het landelijke waterstofnetwerk. Samen met de Provincie Zeeland heeft Kapelle een brief gestuurd aan Netbeheer Nederland om het project voor te dragen als pilot. Het bedrijventerrein moet in Zeeland het voorbeeld worden voor de ontwikkeling van een regionale waterstofinfrastructuur.

3 dagen geleden