Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Handelsoverschot China groeit ondanks dalende export naar VS

Handelsoverschot China groeit ondanks dalende export naar VS

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese handelsoverschot blijft groeien en is aan het eind van 2025 op een recordhoogte van 1,2 biljoen dollar uitgekomen. Dat terwijl de export naar de VS verder daalt. China richt zich nadrukkelijk op de rest van de wereld.

De export van de op een na grootste economie ter wereld steeg in december met 6,6 procent. Economen voorspelden een stijging van zo'n 3 procent. De laatste maanden van vorig jaar toonden sterk herstel van de export, waardoor de grens van 1 biljoen dollar in november voor het eerst werd doorbroken.

Dat gebeurt terwijl de export naar de VS al negen maanden achtereen daalt. Die daling zet voort, ook sinds het bestand in de handelsoorlog tussen China en de VS. Over heel 2025 daalde de export met 20 procent, in december was dit 30 procent.

Afrika steeds grotere afzetmarkt

Dit wordt gecompenseerd doordat Chinese bedrijven zich op andere markten richten. Met name Afrika wordt een steeds grotere afzetmarkt, de export vanuit China steeg vorig jaar met 26 procent. De export naar de Europese Unie groeide met 8 procent.

Dit wordt gecompenseerd doordat Chinese bedrijven zich op andere markten richten. Met name Afrika wordt een steeds grotere afzetmarkt, de export vanuit China steeg vorig jaar met 26 procent. De export naar de Europese Unie groeide met 8 procent. De export naar landen in Zuidoost-Azië steeg met 13 procent. Naar Latijns-Amerika ging de export met 7 procent omhoog.

"Met meer diverse handelspartners is het vermogen van China om risico's te weerstaan aanzienlijk versterkt", zei de viceminister van de Chinese douane, Wang Jun, woensdag tijdens een persbijeenkomst. Vorig jaar kende veel heffingen over en weer tussen China en de VS. Na enkele voorlopige bestanden kwamen Xi Jinping en Donald Trump in oktober samen en sloten zij een handelsbestand.

Verzetten tegen importheffing

Dat bestand zou onder druk kunnen komen nu Trump met een heffing van 25 procent heeft gedreigd voor landen die handelen met Iran. Dat zou China raken en het land heeft al laten weten zich te verzetten tegen een dergelijke importheffing.

Het stijgende handelsoverschot zou tot spanningen met andere handelspartners kunnen leiden, stelt hoofdeconoom Azië bij de Britse bank HSBC Fred Neumann. De Franse president Macron dreigde eerder al met importheffingen op Chinese producten als het handelsoverschot van Beijing naar de EU niet kleiner wordt.

Goedkope Chinese producten concurreren met eigen producten. Dat kan leiden tot meer protectionisme van onder meer de EU, voorziet hoofdeconoom China bij ING Lynn Song. Brussel voert vanaf juli een invoerheffing van 3 euro in op pakketjes van Chinese webshops.

Meer uit Financieel

Portugal wil door met Air France-KLM en Lufthansa in verkoop TAP

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.

17 minuten geleden
ABN AMRO werkt aan doelen voor terugdringen eigen uitstoot

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO werkt aan doelstellingen voor het terugdringen van zijn eigen uitstoot van broeikasgassen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil zijn directe emissies verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.

19 minuten geleden
VS verlengen ontheffing op Russische en Iraanse olie toch wel

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten verlengen toch de ontheffing voor Russische en Iraanse olie. Dat meldt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent. De VS staan daarmee de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen dertig dagen langer toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.

1 uur geleden
Chiptoeleverancier ASMI stijgt fors in hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag hoger gesloten. Beleggers hielden de eenzijdige verlenging van de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran door de Amerikaanse president Donald Trump in de gaten. Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) eindigde boven in de Amsterdamse hoofdindex nadat het bedrijf dinsdag nabeurs met kwartaalcijfers was gekomen.

1 uur geleden
RAI Vereniging wil 75 procent van de aandelen in de RAI verkopen

AMSTERDAM (ANP) - De RAI Vereniging is van plan 75 procent van haar aandelen in RAI Amsterdam te verkopen. De overige 25 procent is en blijft in handen van de gemeente Amsterdam. Dat schrijven de wethouders Alexander Scholtes (deelnemingen) en Steven van Weyenberg (woningbouw en stedelijke ontwikkeling) woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad.

2 uur geleden
Europese luchthavenkoepel blij met brandstofplannen van Brussel

BRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens zijn blij met de plannen van de Europese Commissie die de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de energiemarkten in de EU moeten beperken. Hun koepelorganisatie ACI Europe laat weten de plannen te verwelkomen.

2 uur geleden
Wall Street opent met winst door verlenging wapenstilstand

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, nadat president Donald Trump had aangekondigd de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran te verlengen. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten voor beleggers op Wall Street, waaronder van vliegtuigbouwer Boeing.

3 uur geleden