'Handelsbetrekkingen tussen China en VS niet in balans'
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De handelsbetrekkingen tussen China en de Verenigde Staten, de grootste economieën ter wereld, zijn "aanzienlijk onevenwichtig". Volgens een vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering is het zaak dat de betrekkingen beter in balans komen.
De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Katherine Tai stelde dat onderdelen van de handelsrelatie tussen de landen ongezond zijn en op een aantal vlakken ook schadelijk zijn geweest voor de Amerikaanse economie in de loop der tijd. Tai reageerde op de vraag of de VS door zou gaan met de handelsovereenkomst die in januari vorig jaar met China werd gesloten en met het hanteren van tarieven op Chinese goederen.
De Amerikaanse benadrukte dat er niet alleen sprake is van onevenwichtigheid in termen van prestaties, maar ook in termen van kansen en openheid. "De Verenigde Staten zijn vastbesloten alles te doen wat in het vermogen ligt om de handelsbetrekkingen tussen de VS en China weer in evenwicht te brengen", zei ze voorafgaand aan een virtuele vergadering van de ministers van Handel van het Asia-Pacific Economic Cooperation forum.
Nog geen grote wijzigingen
De opmerkingen volgen op een moment dat de twee landen hun economische banden lijken aan te halen. Zo sprak de Chinese vicepremier Liu He de afgelopen twee weken zowel met Tai als met minister van Financiën Janet Yellen. Volgens China tonen de gesprekken aan dat de twee landen de normale communicatie hebben hervat. Maar er zijn vooralsnog geen publieke tekenen van enige vooruitgang als het gaat om aanpassingen in bijvoorbeeld handelstarieven en andere economisch kwesties.
De regering-Biden heeft ondanks een beloofde herziening ook nog geen grote wijzigingen aangebracht in het beleid van voormalig president Donald Trump. Tai zei eerder voort te willen bouwen op het handelspact van januari 2020, maar vooralsnog is de houding van de VS tegenover China verre van verbeterd.
Ondanks de diplomatieke en politieke spanningen blijven de handels- en investeringsstromen tussen de twee landen toenemen. De Chinese export naar de VS groeit nog steeds, terwijl China meer goederen uit de VS koopt, ook al is dat niet genoeg om het niveau te bereiken dat in de eerdere handelsovereenkomst is beloofd.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
25 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
42 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
1 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) maakt zich zorgen over de tientallen schepen onder Nederlandse vlag en van Nederlandse reders die op dit moment in de Perzische Golf zijn. Volgens KVNR-directeur Annet Koster kunnen de schepen na de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land nu niet of heel moeilijk weg uit het gebied.
4 uur geleden