Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Handel EU met Rusland sterk afgenomen, toch nog veel verkeer

Handel EU met Rusland sterk afgenomen, toch nog veel verkeer

LUXEMBURG (ANP) - De handel van de Europese Unie met Rusland is flink afgenomen sinds de Russische inval in Oekraïne. In het derde kwartaal van 2022 is de daling extra sterk te zien. Dit is een effect van de door de EU aan Rusland opgelegde invoer- en uitvoerbeperkingen voor verschillende producten. Ondanks de daling is er nog wel veel handelsverkeer.

De import en de export zijn sterk gedaald. Tussen februari 2022 en september 2022 is het Russische aandeel in de import vanuit landen buiten de EU afgenomen van 6,4 procent naar 3,8 procent. In diezelfde periode nam de export naar Rusland af van 2,3 procent naar 1,1 procent. Het handelstekort van de EU met Rusland was in september 2022 9,7 miljard. In maart 2022 was het verschil tussen de import uit en export naar Rusland nog ongeveer het dubbele.

Het aandeel van Rusland in import door EU-landen van kolen, aardgas, aardolie, kunstmest, ijzer en staal is sterk afgenomen. Rusland draaide zelf de gaskraan bijna volledig dicht, maar veel EU landen zetten ook in op vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit andere landen. Daarmee wilden ze minder afhankelijk worden van Rusland voor de eigen energievoorziening, zodat het Kremlin gasleveringen niet als drukmiddel tegen de EU kan inzetten.

De import uit Rusland nam niet bij alle goederen af. Bij nikkel, onder andere belangrijk voor de productie van elektrische auto's, is er juist een lichte stijging te zien.

Meer uit Financieel

Kwartaalgroei Nederlandse economie afgezakt tot 0,1 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal met 0,1 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening. De Nederlandse economie groeide daarmee aanzienlijk minder sterk dan in voorgaande kwartalen, vooral door een daling van de export. De impact van de Iranoorlog lijkt vooralsnog beperkt.

10 minuten geleden
Magnum verkoopt meer ijsjes, maar heeft last van wisselkoers

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company heeft in het eerste kwartaal iets meer ijsjes verkocht. Daarmee kende de van Unilever afgesplitste ijstak volgens topman Peter Ter Kulve "een bemoedigende start van 2026".

16 minuten geleden
ING stijgt op druk Damrak na cijfers, olie flink duurder

AMSTERDAM (ANP) - ING behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank boekte in het eerste kwartaal van 2026 meer winst. Volgens topman Steven van Rijswijk gaat het goed met ING, ondanks de geopolitieke en macro-economische onzekerheid. Om aandeelhouders te belonen, gaat de bank voor 1 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel steeg daarop 1,9 procent.

23 minuten geleden
Staalconcern ArcelorMittal boekt meer winst dan verwacht

LUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - ArcelorMittal heeft in het eerste kwartaal van 2026 meer winst geboekt dan verwacht. Ook de omzet liet een groei zien. Topman Aditya Mittal van het grootste staalconcern van Europa sprak van "veerkrachtige prestaties, ondanks de onrustige situatie in het Midden-Oosten".

35 minuten geleden
Unilever boekt kwartaalgroei, maar Europese markt blijft zwak

LONDEN (ANP) - De Britse verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer omzet behaald, vooral door sterke verkopen van huishoudelijke producten en beautymerken zoals Dove en Vaseline. Unilever heeft het in Europa nog wel altijd moeilijk, waar de omzet is gedaald.

56 minuten geleden
Franse economie niet gegroeid in eerste maanden 2026

PARIJS (ANP) - De Franse economie is in het eerste kwartaal niet gegroeid, volgt uit cijfers van het Franse statistiekbureau Insee. Het bruto binnenlands product van Frankrijk bleef in de eerste drie maanden van 2026 onveranderd ten opzichte van een kwartaal eerder. Een zwakke binnenlandse vraag en buitenlandse handel drukten op het groeicijfer van Frankrijk.

57 minuten geleden
Samsung boekt recordresultaten door sterke vraag naar chips

SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics heeft in het eerste kwartaal van 2026 recordresultaten behaald. Vooral de chipdivisie van het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern liet een forse groei zien door de aanhoudende grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen.

1 uur geleden