Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema in spoeddebat: tweede blokkade A10 ook verboden

Halsema in spoeddebat: tweede blokkade A10 ook verboden

AMSTERDAM (ANP) - De blokkade van de A10 door Extinction Rebellion was de eerste keer verboden, dus de tweede keer zal deze ook verboden zijn. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema donderdagmiddag in een spoeddebat van de raadscommissie Algemene Zaken over de actie die Extinction Rebellion op 24 februari wil houden.

Ook zei Halsema dat het feit dat de klimaatactiegroep voor de tweede keer een blokkade wil houden op de A10 voor een andere houding zorgt bij de Amsterdamse driehoek (burgemeester, hoofdcommissaris van politie en hoofdofficier van justitie). "De ervaringen die de vorige keer zijn opgedaan spelen een rol bij een volgend optreden", aldus de burgemeester. Behalve dat "op een andere manier proportionaliteit wordt gewogen", wilde ze verder niet vooruitlopen op hoe de driehoek precies op gaat treden bij de demonstratie.

Halsema zei te betwijfelen of snel en hard optreden door de politie Extinction Rebellion zal ontmoedigen. Daarbij refereerde ze aan de acties van XR op de A12 in Den Haag, waar de actievoerders ook bij de inzet van een waterkanon bleven terugkeren.

Alternatieve locatie

Op de vraag of opnieuw de Amstelveenseweg als alternatieve locatie voor het protest wordt aangewezen, antwoordde de burgemeester dat de driehoek daar nog over door moet praten. Deze locatie werd de vorige keer "meteen terzijde geschoven door Extinction Rebellion", dus "ik verwacht niet veel van een alternatieve locatie", zei Halsema daar wel over.

Volgens de Amsterdamse VVD, die het spoeddebat had aangevraagd, is het "uiterst onverantwoordelijk" dat de klimaatactiegroep de "belangrijke verkeersader" als protestlocatie gebruikt.

Protestlocatie

De actie op de snelweg is gericht tegen het financieringsbeleid van ING en de protestlocatie is naast het oude hoofdkantoor van ING, ook wel bekend als 'de schoen'. Het VUMC, dat daar ook in de buurt ligt, zei eerder dat de bereikbaarheid van het ziekenhuis van groot belang is voor personeel, patiënten en bezoekers. Bij de eerste actie hebben ambulances geen last gehad van de actie, liet het ziekenhuis achteraf weten.

Tijdens de vorige demonstratie, op 30 december, werden bijna vierhonderd actievoerders aangehouden. De gemeente Amsterdam had de betoging verboden. De politie verweet de deelnemers die de snelweg opgingen dat ze een "levensgevaarlijke situatie voor henzelf en andere weggebruikers" creëerden.

Meer uit Binnenland

Uitbundig Zomercarnaval trekt door centrum Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Ruim 2500 dansers en danseressen trekken zaterdagmiddag door het centrum van Rotterdam, bekeken door vele duizenden bezoekers. De 42e editie van het festijn verloopt tot dusver feestelijk en zonder grote problemen. Met zo'n 25 graden zit het weer ook mee.

12 uur geleden
Máxima bij 'historische viering' WorldPride in Vondelpark

AMSTERDAM (ANP) - Koningin Máxima heeft zaterdagmiddag voorafgaand aan de opening van WorldPride 2026 het Pride Park in het Amsterdamse Vondelpark bezocht. Máxima noemde het een "historisch moment" om bij de openingsceremonie te zijn. Samen met burgemeester Femke Halsema sprak zij met vertegenwoordigers van verschillende organisaties uit de lhbtiqa+-gemeenschap.

15 uur geleden
Openbaar Ministerie pakt recordbedrag af van criminelen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft in 2025 een record aan crimineel vermogen in beslag genomen. Het gaat om 433 miljoen euro aan geld en goederen. Het is het vierde jaar op rij dat de cijfers zijn gestegen.

18 uur geleden
Nederlanders op vermiste boot in Indonesië ongedeerd gevonden

DEN HAAG (ANP) - Zoek- en reddingsteams hebben bij het Indonesische eiland Sulawesi een boot met dertien opvarenden, onder wie vier Nederlandse toeristen, teruggevonden. De Nederlandse opvarenden zijn ongedeerd, bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa).

18 uur geleden
Installatie camera Merwedebrug geslaagd, handhaving gestart

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat is zaterdag begonnen met handhaven op het vrachtwagen- en touringcarverbod op de Merwedebrug op snelweg A27 bij Gorinchem. De eerste detectiecamera die het mogelijk maakt overtreders te identificeren, is in de nacht van vrijdag op zaterdag geïnstalleerd in de zuidelijke rijrichting en in gebruik genomen, meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat.

20 uur geleden
Vuurbol gezien vanuit meerdere regio's, waarschijnlijk meteoor

DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben vrijdagavond rond 22.30 uur meldingen gemaakt van een vuurbol vanuit verschillende regio's in Nederland op sociale media.

1 dag geleden
Ambassade waarschuwt Nederlanders in Frankrijk voor bosbranden

PARIJS (ANP) - De Nederlandse ambassade in Parijs raadt Nederlanders in Frankrijk aan goed voorbereid op pad te gaan vanwege de natuur- en bosbranden die op verschillende plekken in het land woeden. Zo doen toeristen er goed aan om hun reis- en zorgverzekering te controleren op de dekking bij natuurrampen en is het handig om flessen water en een powerbank achter de hand te hebben.

1 dag geleden