Haagse scholingssite gehackt, data van burgers mogelijk gestolen
DEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
Den Haag heeft de hack donderdag naar buiten gebracht. De leverancier vermoedt dat de inbreker niet op zoek was naar persoonsgegevens, schrijft de gemeente. De hacker zou de rekenkracht van de servers hebben willen gebruiken om virtueel geld te verdienen. Dit wordt cryptomining genoemd.
In de gehackte systemen staat de informatie van onder anderen 918 Hagenaars, 92 Delftenaren en 75 mensen uit Rijswijk. Het gaat om namen, adressen en mailadressen, maar ook geüploade formulieren met burgerservicenummers en loonstroken. Zulke gegevens kunnen voor cybercriminelen heel interessant zijn. "Er is geen bewijs dat er persoonsgegevens zijn meegenomen, maar de leverancier kan dit ook niet 100 procent uitsluiten", aldus Den Haag.
Datalek
De hack kwam begin vorige week aan het licht. De getroffen server werd vervolgens direct uit de lucht gehaald. De mogelijke gedupeerden zijn op de hoogte gebracht en Den Haag heeft het mogelijke datalek gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Volgens de gemeente wordt nu een schone server gebruikt en is het systeem weer in de lucht.
Haaglanden Leert Door valt onder het platform Heel Nederland Leert. Dat levert ook aan andere overheden. Het is niet bekend of daar mogelijk ook gegevens zijn gestolen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.
4 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
12 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.
12 uur geledenGENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
15 uur geleden