Grote uitzenders gaan Oekraïners vanaf april aan werk helpen
AMSTERDAM (ANP) - Grote Nederlandse uitzendbureaus gaan Oekraïense vluchtelingen vanaf april aan werk helpen. Vanaf dan hoopt het kabinet voor Oekraïners een uitzondering te kunnen maken op de tewerkstellingsvergunning. Er is wel een meldplicht voor de werkgever en ze moeten ook in loondienst.
Randstad probeert banen te vinden voor Oekraïense vluchtelingen wanneer ze aankomen in een gastland als Nederland. Het bedrijf roept alle werkgevers op hun vacatures open te stellen voor deze mensen. "Werk heeft het potentieel om veiligheid, waardigheid en onafhankelijkheid te bieden - dingen die ontheemden het meest nodig hebben", aldus het uitzendbureau.
OTTO Work Force wil Oekraïners vanaf april aan werk helpen in Nederland. Praktische zaken zoals het vertalen van contracten en werkinstructies naar het Oekraïens worden op dit moment geregeld. Het bedrijf is daarnaast volop bezig met de opvang van vluchtelingen in Nederland maar ook in Polen. "Het beeld is dat het vooral gaat om vrouwen, kinderen en ouderen", zegt topman Frank van Gool.
Registratie
De vluchtelingen moeten volgens hem vooral eerst tot rust komen en goede huisvesting krijgen waar ze langer kunnen blijven. Er bellen al wel veel Oekraïners naar OTTO die graag aan het werk willen in Nederland. Dat zijn volgens Van Gool vooral vrouwen.
Manpower zegt wereldwijd vluchtelingen aan opleiding en werk te helpen, als zij een legale status hebben en in het bezit zijn van een werkvergunning. Dit gebeurt ook in samenwerking met vluchtelingenorganisaties. ManpowerGroup heeft een speciaal team ingericht dat werkt vanuit Polen om eerste opvang te regelen. "Veel vluchtelingen uit Oekraïne blijven vooralsnog in het buurland. Er zijn momenteel ongeveer 15.000 Oekraïense vluchtelingen geregistreerd in Nederland", aldus een verklaring van Manpower.
UWV
Voor een tewerkstellingsvergunning is nu nog een arbeidsmarkttoets nodig. Bedrijven moeten daarmee aantonen dat er geen geschikte kandidaten zijn in landen in de Europese Economische Ruimte. Dat maakt het bijna onmogelijk om werknemers van buiten die landen zoals Oekraïne aan te nemen.
De Europese Unie nam op 4 maart dit jaar evenwel de Richtlijn Tijdelijke bescherming aan, waarmee Oekraïners die dat willen al aan het werk kunnen. Als de Arbeidsinspectie bij controle van een werkgever een Oekraïner aantreft, dan wordt gekeken of de werkgever de tewerkstelling heeft aangevraagd bij het UWV. Daarbij wordt al geen arbeidsmarkttoets toegepast. Als de aanvraag nog niet is gedaan, krijgen werkgevers alsnog twee dagen om dit te doen. De aanvraag bij het UWV werkt daarmee nu al in feite als een soort meldplicht.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
14 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
8 uur geleden