Grote schade door windhozen komt niet vaak voor
BARENDRECHT (ANP) - In Barendrecht (Zuid-Holland) heeft de harde wind woensdag op donderdag forse schade aangericht en in 's-Heerenberg (Gelderland) is een windhoos door meerdere mensen op film vastgelegd. Volgens Weer.nl komen windhozen of tornado's zoals deze vaker voor, maar dat een windhoos voor grote schade zorgt is volgens het weerbureau wel zeldzaam.
De kans dat een tornado, een zware windhoos, in Nederland in open gebied blijft is stukken groter. Bovendien zijn die dan meestal maar korte tijd op de grond. De laatste keer dat een windhoos een schadespoor achterliet in Nederland was op 4 juni 2019, in Rheden.
Volgens Weer.nl moet in Barendrecht nog wel officieel worden vastgesteld of het om een windhoos of een zogenoemde valwind gaat. Tuinhuisjes werden vernield, bomen waaiden om en kwamen op auto's terecht en trampolines waaiden door de lucht. Vier mensen raakten gewond, een van hen is naar een ziekenhuis gebracht.
Windhoos
Bij een windhoos ontstaat een slurf uit een wolk die de grond raakt en daar een wervelwind veroorzaakt. Bij een valwind gaat het om een zeer zware neerwaartse windstoot. Dat verschil uit zich ook in de schade die wordt veroorzaakt. Bij een valwind bevindt alle schade zich in dezelfde richting, bij een windhoos her en der verspreid in alle richtingen.
Op 18 juni van dit jaar zorgde een valwind nog voor veel schade in Leersum.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Dichter, schrijver en filosoof Lieke Marsman is op 35-jarige leeftijd overleden. Uitgeverij Pluim maakte donderdag bekend dat ze een dag eerder is gestorven aan een zeldzame vorm van kanker.
21 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft in een groot onderzoek naar seksueel misbruik van vrouwen en het uitwisselen van beeldmateriaal daarvan vier verdachten aangehouden. Vier anderen zijn geïdentificeerd, maar zitten op het moment niet vast. "De verdenkingen tegen de mannen lopen uiteen. Zo hebben zij deelgenomen aan een besloten groep waarin illegaal verkregen beelden van gedrogeerde slachtoffers werden gedeeld", laat de politie weten.
2 uur geledenDIEMEN (ANP) - Voor een beperkt aantal tieners met ernstige obesitas wordt een maagverkleining vergoed vanuit het basispakket, meldt Zorginstituut Nederland donderdag. Het gaat om enkele tientallen jongeren per jaar met ernstig of zeer ernstig overgewicht "bij wie het aanpassen van hun leefstijl en eetpatroon met een intensief traject niet genoeg helpt", aldus het instituut.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland is donderdag code geel van kracht, meldt het KNMI. Het weerinstituut waarschuwt voor enkele "pittige regen- en onweersbuien met kans op windstoten en hagel".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als Amsterdam mensen echt uit de auto wil hebben, moet de stad gaan doorpakken met zogeheten buurthubs. Daar kunnen gebruikers switchen naar deelscooters en deel(bak)fietsen. De Rekenkamer Amsterdam zegt dat het aanbod van deze hubs nu nog te beperkt is en dat het effect ervan op het stadsverkeer daardoor "te verwaarlozen" is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Zuid-Hollandse coalitie heeft de plannen om in het Groene Hart ruimte te maken voor windturbines voorlopig teruggetrokken, maar volgend jaar kunnen alsnog locaties worden opengesteld. In theorie kunnen dat zelfs meer locaties zijn dan de drie die nu concreet in beeld waren. Twaalf potentiële plekken die volgens de provincie technisch geschikt zijn, worden de komende maanden nogmaals onderzocht.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
15 uur geleden