Grote schade door windhozen komt niet vaak voor
BARENDRECHT (ANP) - In Barendrecht (Zuid-Holland) heeft de harde wind woensdag op donderdag forse schade aangericht en in 's-Heerenberg (Gelderland) is een windhoos door meerdere mensen op film vastgelegd. Volgens Weer.nl komen windhozen of tornado's zoals deze vaker voor, maar dat een windhoos voor grote schade zorgt is volgens het weerbureau wel zeldzaam.
De kans dat een tornado, een zware windhoos, in Nederland in open gebied blijft is stukken groter. Bovendien zijn die dan meestal maar korte tijd op de grond. De laatste keer dat een windhoos een schadespoor achterliet in Nederland was op 4 juni 2019, in Rheden.
Volgens Weer.nl moet in Barendrecht nog wel officieel worden vastgesteld of het om een windhoos of een zogenoemde valwind gaat. Tuinhuisjes werden vernield, bomen waaiden om en kwamen op auto's terecht en trampolines waaiden door de lucht. Vier mensen raakten gewond, een van hen is naar een ziekenhuis gebracht.
Windhoos
Bij een windhoos ontstaat een slurf uit een wolk die de grond raakt en daar een wervelwind veroorzaakt. Bij een valwind gaat het om een zeer zware neerwaartse windstoot. Dat verschil uit zich ook in de schade die wordt veroorzaakt. Bij een valwind bevindt alle schade zich in dezelfde richting, bij een windhoos her en der verspreid in alle richtingen.
Op 18 juni van dit jaar zorgde een valwind nog voor veel schade in Leersum.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
40 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
47 minuten geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
53 minuten geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
3 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
4 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
4 uur geleden