Grote protesten in Amerikaanse steden tegen Trump en Musk
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Duizenden mensen demonstreren zaterdag in Amerikaanse steden tegen president Donald Trump en zijn vertrouweling Elon Musk. In meer dan duizend steden in het land zijn manifestaties aangekondigd onder het motto "Hands Off" (handen af), die volgens de organisatie een half miljoen mensen moeten mobiliseren.
De organisatoren stellen dat Trump en Musk denken dat ze met het land kunnen doen wat ze willen. "Dit is geen wanbeleid. Dit is een vijandige overname", schrijven ze op hun website.
In Washington hebben duizenden betogers zich verzameld op de National Mall, een groot stadspark niet ver van het Witte Huis. Ze dragen spandoeken en borden mee met teksten als "Niet mijn president!", "Stop het kwaad" en "Handen af van onze sociale zekerheid".
Doelen
Een van de doelen van de door Musk geleide taskforce DOGE, die de overheid efficiënter moet maken, is de uitvoeringsorganisatie voor de sociale zekerheid. In Baltimore demonstreren honderden betogers bij het hoofdkantoor van de organisatie. Ze hebben borden met "Ontsla DOGE!" en "Stuur Musk naar Mars". Musk is eigenaar van ruimtevaartbedrijf SpaceX.
In New York hebben demonstranten een spandoek waarop staat: "Ik kan dit alleen schrijven omdat er een ministerie van Onderwijs was". Vorige maand beval Trump het onderwijsministerie te ontmantelen, wat een van zijn verkiezingsbeloftes was. Het ministerie is volgens hem "een grote oplichterij". Trump heeft veel kritiek op de programma's van het ministerie om gelijkheid en inclusie in het onderwijs te bevorderen.
Ook in Chicago, Atlanta, Charlotte, Miami en Boston zijn grote demonstraties, net als in tal van kleinere steden.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
1 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
3 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
4 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
4 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
4 uur geleden