Grote oliepijp tussen Rusland en Europa deels buiten werking
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Druzhba-pijpleiding, waardoor olie van Rusland naar Europa gaat, is dit weekend deels buiten werking gesteld. Daartoe heeft de Poolse beheerder PERN besloten na het ontdekken van een lek in centraal Polen. Het duurt naar verwachting tot dinsdag voor alles weer is gerepareerd.
De Druzhba-oliepijpleiding is een van de grootste ter wereld en kan het equivalent van 2 miljoen olievaten per dag vervoeren. Maar door de sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne wordt dat maximum bij lange na niet gehaald. Volgens Duitse media zou er tegenwoordig Kazachse olie door de pijp gaan.
Het lek zorgt volgens PERN niet voor gezondheidsrisico's voor omwonenden. Ook is er geen brand ontstaan. Maar PERN zei niet wat de impact op de levering aan Duitsland was. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van Economische Zaken in Berlijn laat weten dat de overheid daar in contact staat met verschillende Oost-Duitse raffinaderijen. Daar zou niet voor leveringsproblemen worden gevreesd.
Het is niet bekend hoe het lek is ontstaan. Sinds er vorig jaar ontploffingen waren bij de gaspijplijnen Nord Stream 1 en 2 wordt er extra scherp op de Europese energie-infrastructuur gelet. Moskou heeft Oekraïne en het Westen de schuld gegeven van de ontploffingen, die juist plaatsvonden toen de Europese Unie haar afhankelijkheid van Russische energie aan het terugbrengen was. Maar Oekraïne en westerse leiders hebben elke verantwoordelijkheid voor de aanslagen ontkend en spraken van sabotage. De onderzoeken daarnaar lopen nog.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
33 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
3 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.
4 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Australië heeft zijn brandstofleveringen veiliggesteld "tot ver in" mei en de tekorten bij tankstations in het land nemen weer af. Dat heeft energieminister Chris Bowen maandag gezegd tijdens een persconferentie.
5 uur geleden