Grote oliepijp tussen Rusland en Europa deels buiten werking
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Druzhba-pijpleiding, waardoor olie van Rusland naar Europa gaat, is dit weekend deels buiten werking gesteld. Daartoe heeft de Poolse beheerder PERN besloten na het ontdekken van een lek in centraal Polen. Het duurt naar verwachting tot dinsdag voor alles weer is gerepareerd.
De Druzhba-oliepijpleiding is een van de grootste ter wereld en kan het equivalent van 2 miljoen olievaten per dag vervoeren. Maar door de sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne wordt dat maximum bij lange na niet gehaald. Volgens Duitse media zou er tegenwoordig Kazachse olie door de pijp gaan.
Het lek zorgt volgens PERN niet voor gezondheidsrisico's voor omwonenden. Ook is er geen brand ontstaan. Maar PERN zei niet wat de impact op de levering aan Duitsland was. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van Economische Zaken in Berlijn laat weten dat de overheid daar in contact staat met verschillende Oost-Duitse raffinaderijen. Daar zou niet voor leveringsproblemen worden gevreesd.
Het is niet bekend hoe het lek is ontstaan. Sinds er vorig jaar ontploffingen waren bij de gaspijplijnen Nord Stream 1 en 2 wordt er extra scherp op de Europese energie-infrastructuur gelet. Moskou heeft Oekraïne en het Westen de schuld gegeven van de ontploffingen, die juist plaatsvonden toen de Europese Unie haar afhankelijkheid van Russische energie aan het terugbrengen was. Maar Oekraïne en westerse leiders hebben elke verantwoordelijkheid voor de aanslagen ontkend en spraken van sabotage. De onderzoeken daarnaar lopen nog.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.
33 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
3 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
5 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cryptobeurs Coinbase is dinsdag een winnaar op de beurs in New York na aankondiging van een reorganisatie. Beleggers zetten het aandeel hoger omdat een streep door 14 procent van het personeelsbestand betekent dat de kosten bij het Amerikaanse bedrijf omlaag zullen gaan.
5 uur geledenMARANELLO (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - De leveringen van sportwagenbouwer Ferrari zijn in het eerste kwartaal verstoord door de Iranoorlog. Normaal vinden Ferrari's gretig aftrek rond de Perzische Golf, maar de oorlog verhindert dit. Ferrari zegt dat het deze moeilijkheden wel kon pareren door meer auto's naar andere regio's te sturen.
5 uur geleden