Grote beleggers willen stemmen over klimaatrapport beursbedrijf
DEN HAAG (ANP) - Aandeelhouders moeten in de toekomst het recht krijgen te stemmen over het duurzaamheidsverslag van beursgenoteerde ondernemingen, vindt een organisatie voor grote beleggers. Nu vragen bedrijven aandeelhouders nog om alleen de jaarrekening vast te stellen, waarmee ze kunnen aangeven of ze vertrouwen hebben in de cijfers. Als het aan de belangenorganisatie voor institutionele beleggers Eumedion ligt, moet zo'n oordeel over duurzaamheidsrapporten van beursbedrijven ook verplicht worden.
Eumedion, met pensioenfondsen, vermogensbeheerders en verzekeraars als leden, doet de oproep in een antwoord op een consultatie van het ministerie van Financiën. Het kabinet vroeg de sector eind vorig jaar hoe nieuwe wetten of maatregelen financiële instellingen kunnen aansporen om meer te doen tegen klimaatverandering.
De beleggersorganisatie wijst erop dat een nieuwe richtlijn van de Europese Unie grote beleggers oproept om beursbedrijven waarin ze beleggen goed te controleren op de ecologische gevolgen van hun handelen. Ook moeten deze grote beleggers zelf transparant zijn over de risico's voor duurzaamheid en klimaat die met hun investeringen gepaard gaan.
Door die verplichtingen is het volgens Eumedion goed om een extra "stok achter de deur" te houden bij de controle van duurzaamheidsverslagen die meer en meer verplicht worden bij grote bedrijven. Nu zouden aandeelhouders in het uiterste geval kunnen weigeren decharge te verlenen voor bestuurders als ze het niet eens zijn met een klimaatrapport. Dat betekent dat ze die bestuurders persoonlijk verantwoordelijk blijven houden voor het gevoerde beleid. Maar het weigeren van decharge is volgens Eumedion een "paardenmiddel" omdat bestuurders zo een berisping krijgen voor al hun gevoerde beleid.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
4 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
11 uur geleden