Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote banken in de Verenigde Staten doorstaan stresstest van Fed

Grote banken in de Verenigde Staten doorstaan stresstest van Fed

WASHINGTON (ANP) - De grootste Amerikaanse banken zijn volgens de Federal Reserve nog steeds bestand tegen een zware economische en financiële crisis. De centrale bank van de Verenigde Staten maakte de resultaten van de jaarlijkse stresstest bekend. De verliezen die de kredietverstrekkers zouden lijden waren bij de test dit jaar wel groter dan vorig jaar, verklaarde vicevoorzitter voor bankentoezicht Michael Barr.

Met de stresstest gaat de Federal Reserve na of de grootste banken van de Verenigde Staten voldoende kapitaal overhouden na periodes van grote economische tegenslag. De resultaten bepalen ook welke buffers banken minimaal moeten aanhouden.

De crisisscenario's waarmee de Fed werkt verschillen ieder jaar. Dit jaar kijkt de toezichthouder onder andere wat het effect van een stijging van de werkloosheid met ruim 6 procentpunt zou betekenen voor de balansen van de banken. Ook onderzoekt de centrale bank wat de gevolgen zouden zijn voor banken als de prijzen voor commercieel vastgoed met 40 procent dalen. Bij banken met een grote handelstak gaat de Fed ook na hoe een schok op de internationale financiële markten zou uitpakken.

31 banken

Dit jaar werden 31 banken getest. Dat zijn er veel meer dan vorig jaar, toen het om 24 banken ging. Dat komt doordat iedere twee jaar ook banken met een balanstotaal tussen de 100 miljard en 250 miljard dollar aan bod komen.

"Hoewel de hevigheid van de stresstest van dit jaar vergelijkbaar is met die van vorig jaar, volgden uit de test grotere verliezen doordat de balansen wat risicovoller zijn en de kosten hoger", zei Barr, die eraan toevoegde dat alle banken ruim voldoende kapitaal hebben.

Creditcards en leningen

De hogere risico's zitten vooral bij klanten met creditcards en zakelijke leningen. Daarnaast zorgen hogere kosten voor minder winst uit bijvoorbeeld commissies, wat het volgens de Fed moeilijker maakt verliezen te compenseren.

Een belangrijke graadmeter voor banken, de CET1-kapitaalratio, kwam bij de test dit jaar uit op 9,9 procent. Dat was een jaar eerder nog 12,7 procent. De minimumvereiste is 4,5 procent.

De jaarlijkse stresstest werd ingevoerd in de nasleep van de grote financiële crisis die tussen 2007 en 2009 tot grote onrust over het voortbestaan van banken leidde. Door regelmatig te controleren of de buffers stevig genoeg zijn, wilde de Fed het vertrouwen herstellen.

Meer uit Financieel

Stichting begint rechtszaak tegen Netflix om prijsverhogingen

AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.

10 minuten geleden
ECB laat rente ongemoeid ondanks hogere inflatie door Iranoorlog

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.

15 minuten geleden
Greenpeace beëindigt protest rond aandeelhoudersvergadering JBS

HAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.

34 minuten geleden
Reizigers Air France-KLM binnenkort nog duurder uit door oorlog

PARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.

55 minuten geleden
Europarlement: Brussel moet overname MediaMarkt onderzoeken

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.

1 uur geleden
Liter benzine kost voor het eerst ooit meer dan 2,60 euro

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van een liter benzine is voor het eerst ooit hoger dan 2,60 euro. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt donderdag dat de landelijke adviesprijs van een liter Euro95 met 1,5 cent is gestegen tot 2,603 euro. De prijzen aan de pomp lopen de afgelopen dagen op, nadat de olieprijzen weer fors waren gestegen als gevolg van de aanhoudende Iranoorlog.

2 uur geleden
Economische groei eurozone zwakt af in eerste maanden van 2026

LUXEMBURG (ANP) - De economische groei van de eurozone is in de eerste drie maanden van 2026 afgezwakt ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar. Volgens statistiekbureau Eurostat viel de groei terug tot 0,1 procent, na een groei van 0,2 procent in de laatste drie maanden van 2025.

2 uur geleden