Grote banken in de Verenigde Staten doorstaan stresstest van Fed
WASHINGTON (ANP) - De grootste Amerikaanse banken zijn volgens de Federal Reserve nog steeds bestand tegen een zware economische en financiële crisis. De centrale bank van de Verenigde Staten maakte de resultaten van de jaarlijkse stresstest bekend. De verliezen die de kredietverstrekkers zouden lijden waren bij de test dit jaar wel groter dan vorig jaar, verklaarde vicevoorzitter voor bankentoezicht Michael Barr.
Met de stresstest gaat de Federal Reserve na of de grootste banken van de Verenigde Staten voldoende kapitaal overhouden na periodes van grote economische tegenslag. De resultaten bepalen ook welke buffers banken minimaal moeten aanhouden.
De crisisscenario's waarmee de Fed werkt verschillen ieder jaar. Dit jaar kijkt de toezichthouder onder andere wat het effect van een stijging van de werkloosheid met ruim 6 procentpunt zou betekenen voor de balansen van de banken. Ook onderzoekt de centrale bank wat de gevolgen zouden zijn voor banken als de prijzen voor commercieel vastgoed met 40 procent dalen. Bij banken met een grote handelstak gaat de Fed ook na hoe een schok op de internationale financiële markten zou uitpakken.
31 banken
Dit jaar werden 31 banken getest. Dat zijn er veel meer dan vorig jaar, toen het om 24 banken ging. Dat komt doordat iedere twee jaar ook banken met een balanstotaal tussen de 100 miljard en 250 miljard dollar aan bod komen.
"Hoewel de hevigheid van de stresstest van dit jaar vergelijkbaar is met die van vorig jaar, volgden uit de test grotere verliezen doordat de balansen wat risicovoller zijn en de kosten hoger", zei Barr, die eraan toevoegde dat alle banken ruim voldoende kapitaal hebben.
Creditcards en leningen
De hogere risico's zitten vooral bij klanten met creditcards en zakelijke leningen. Daarnaast zorgen hogere kosten voor minder winst uit bijvoorbeeld commissies, wat het volgens de Fed moeilijker maakt verliezen te compenseren.
Een belangrijke graadmeter voor banken, de CET1-kapitaalratio, kwam bij de test dit jaar uit op 9,9 procent. Dat was een jaar eerder nog 12,7 procent. De minimumvereiste is 4,5 procent.
De jaarlijkse stresstest werd ingevoerd in de nasleep van de grote financiële crisis die tussen 2007 en 2009 tot grote onrust over het voortbestaan van banken leidde. Door regelmatig te controleren of de buffers stevig genoeg zijn, wilde de Fed het vertrouwen herstellen.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
18 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
3 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
4 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
19 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
22 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
1 dag geleden