Groot deel van de huisartsen zit met huisvestingsproblemen
UTRECHT (ANP) - Huisartsen lopen massaal tegen ruimtegebrek aan en andere huisvestingsproblemen. Daardoor kan het tekort aan huisartsen verder oplopen, waarschuwt de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). De organisatie heeft een peiling laten houden onder 1894 huisartsen. Van hen heeft ruim driekwart (77 procent) dit soort problemen. Praktijken beginnen bijvoorbeeld te klein te worden en artsen kunnen geen geschikt nieuw pand vinden in hun wijk.
"Huisartsen lopen daardoor tegen hun grenzen aan bij het aannemen van personeel, het opleiden van huisartsen en inschrijven van nieuwe patiënten", waarschuwt de LHV. De vereniging hoopt dat samenwerking met gemeenten, de Rijksoverheid en zorgverzekeraars oplossingen kan bieden. Zo'n gezamenlijke aanpak "is nodig om te voorkomen dat de huisvestingsproblemen op termijn leiden tot een nog groter tekort aan huisartsen en praktijkpersoneel en zelfs het verdwijnen van huisartsenpraktijken uit de wijk", stelt voorzitter Mirjam van ’t Veld.
Volgens de LHV lopen huisartsen die willen verhuizen, verbouwen of uitbreiden "tegen grote belemmeringen aan" en worden ze "regelmatig van het kastje naar de muur gestuurd". De organisatie signaleert dat in nieuwbouwprojecten vaak de huisartsenpraktijk wordt vergeten. Daar is dan later geen plek meer voor.
Grote zorg
"Met de 1 miljoen woningen die Nederland de komende jaren gaat bouwen is dit een punt van grote zorg dat we onder de aandacht zullen brengen van de nieuwe minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening", aldus de LHV. Die nieuwe minister is Hugo de Jonge, die in het vorige kabinet als minister van Volksgezondheid de leiding had over de bestrijding van het coronavirus.
Ook hoge huur- en verkoopprijzen vormen een groeiend probleem voor de huisdokters. Iets meer dan de helft (51 procent) van de artsen die meededen aan de peiling vindt dat het door de uiteenlopende huisvestingsproblemen "minder aantrekkelijk wordt om praktijkhouder te worden".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar kregen 477.000 jongeren jeugdzorg, 2,8 procent minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met uitzondering van het coronajaar 2020 is er voor het eerst sinds 2015 sprake van een daling. In dat jaar werden gemeenten verantwoordelijk voor de jeugdzorg en is het CBS de gegevens gaan bijhouden. Vooral het aantal jongeren met jeugdhulp en jeugdbescherming nam af, terwijl jeugdreclassering wel toenam.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie maanden van dit jaar vroegen bijna 6000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is een derde meer dan in dezelfde periode een jaar eerder, maar wel minder dan in het laatste kwartaal van vorig jaar.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Achter de hoge plaats van Nederland op de internationale Press Freedom Index gaat "een zorgwekkend beeld" schuil. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) op basis van onder meer de nationale Persvrijheidsmonitor 2025, die ook donderdag is verschenen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Nederland is een plaats gestegen op de Press Freedom Index en staat nu op de tweede plek. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventarisatie van Reporters Without Borders (RSF) van de persvrijheid van 180 landen wereldwijd. Het stoot daarmee Estland van die plek. Noorwegen staat opnieuw op de eerste plaats. Niet eerder constateerde RSF dat het gemiddeld genomen zo slecht ging met de persvrijheid wereldwijd. Meer dan de helft van de landen valt dit jaar in de slechtste twee categorieën.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwkomers met een verblijfsvergunning moeten sneller aan het werk in plaats van starten met een uitkering, zegt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) in een interview met De Telegraaf. Hij breidt daarom een proef met 'startbanen' voor statushouders uit naar ruim 80 gemeenten.
4 uur geledenKESSEL (ANP) - In het Limburgse Kessel is nabij camping De Heldense Bossen in de nacht van woensdag op donderdag een zeer grote brand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord. Het gaat om een natuurbrand aan de Venneweg.
5 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Democraten Gorinchem heeft opnieuw de meeste stemmen gehaald bij de herverkiezingen in de Zuid-Hollandse gemeente. Woensdag kreeg de partij 26,3 procent van de stemmen, goed voor 7 zetels. Dat is gelijk aan het aantal zetels dat de partij had gekregen bij de verkiezingen in maart. Stadsbelang is opnieuw tweede geworden met 4 zetels.
7 uur geleden