Groningen krijgt eind 2027 naar verwachting waterstoftrein
GRONINGEN (ANP) - Groningers kunnen naar verwachting eind 2027 met een waterstoftrein reizen door hun provincie. Om dat mogelijk te maken ondertekenden gedeputeerde Fleur Gräper-van Koolwijk en Arriva-directeur Anne Hettinga donderdag de overeenkomst voor de aanschaf van vier nieuwe waterstoftreinen.
Die treinen hebben speciale brandstofcellen die waterstof mengen met zuurstof en zo omzetten in elektriciteit. Dat maakt ze milieuvriendelijker en ook stiller dan de dieseltreinen die momenteel in Groningen rondrijden. Het is de bedoeling dat de nieuwe treinen straks worden ingezet op de bestaande trajecten naar Delfzijl en Veendam en incidenteel ook op de andere spoorlijnen in Groningen.
In 2020 deed Arriva al verschillende testen met een waterstoftrein. De provincie Groningen was er toen heel enthousiast over en wilde dat ze ook echt in de dienstregeling zouden komen, net als eerder dit jaar in Duitsland gebeurde. Tussen de plaatsen Cuxhaven en Buxtehude bij Hamburg rijden sinds augustus al waterstoftreinen van de Franse fabrikant Alstom.
Wie de Groningse treinen mag gaan maken is nog niet bekend. Dat wordt internationaal aanbesteed. Ook het Rijk betaalt mee. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat stelde vorige week 15 miljoen beschikbaar als bijdrage in de kosten. Verder komen er nog miljoenen uit Brussel en het Nationaal Programma Groningen (NPG), een samenwerkingsverband waar ook gemeenten in zitten.
Meer uit Financieel
BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
7 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.
9 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.
9 uur geleden