Groningen krijgt eind 2027 naar verwachting waterstoftrein
GRONINGEN (ANP) - Groningers kunnen naar verwachting eind 2027 met een waterstoftrein reizen door hun provincie. Om dat mogelijk te maken ondertekenden gedeputeerde Fleur Gräper-van Koolwijk en Arriva-directeur Anne Hettinga donderdag de overeenkomst voor de aanschaf van vier nieuwe waterstoftreinen.
Die treinen hebben speciale brandstofcellen die waterstof mengen met zuurstof en zo omzetten in elektriciteit. Dat maakt ze milieuvriendelijker en ook stiller dan de dieseltreinen die momenteel in Groningen rondrijden. Het is de bedoeling dat de nieuwe treinen straks worden ingezet op de bestaande trajecten naar Delfzijl en Veendam en incidenteel ook op de andere spoorlijnen in Groningen.
In 2020 deed Arriva al verschillende testen met een waterstoftrein. De provincie Groningen was er toen heel enthousiast over en wilde dat ze ook echt in de dienstregeling zouden komen, net als eerder dit jaar in Duitsland gebeurde. Tussen de plaatsen Cuxhaven en Buxtehude bij Hamburg rijden sinds augustus al waterstoftreinen van de Franse fabrikant Alstom.
Wie de Groningse treinen mag gaan maken is nog niet bekend. Dat wordt internationaal aanbesteed. Ook het Rijk betaalt mee. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat stelde vorige week 15 miljoen beschikbaar als bijdrage in de kosten. Verder komen er nog miljoenen uit Brussel en het Nationaal Programma Groningen (NPG), een samenwerkingsverband waar ook gemeenten in zitten.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.
2 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde ontving in 2025 een vergoeding van 595.000 euro als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Haar basissalaris bedroeg 492.204 euro, 5,6 procent meer dan in het voorgaande jaar, volgens de jaarrekening van de ECB. Lagarde staat steeds meer onder druk om haar vergoeding, die hoger is dan die van veel internationale collega's, waaronder de voorzitter van de Federal Reserve Jerome Powell.
5 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven is in gesprek met defensie over de weerbaarheid van de haven. Of de haven, net als in Antwerpen, een luchtafweersysteem krijgt, wil topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons donderdag bij de presentatie van de jaarcijfers niet zeggen.
25 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - Topman Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) stapt op na ophef over zijn eerdere contact met zedendelinquent Jeffrey Epstein. De organisatie achter de jaarlijkse top in het Zwitserse Davos had enkele weken terug al een onafhankelijk onderzoek naar die banden ingesteld.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van treinkaartjes van regionaal vervoerder Arriva in Groningen en Friesland gaat per 1 maart omlaag. Er was een prijsstijging die het bedrijf zelf ook te hoog vond en daarom is met de provincies afgesproken de prijs te verlagen, bevestigt een woordvoerder van Arriva na berichtgeving door RTV Noord.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Odido betaalt geen losgeld aan de hackersgroep die miljoenen klantgegevens van de telecomprovider heeft gestolen. "Op advies van toonaangevende cybersecurityadviseurs en relevante overheidsinstanties heeft Odido besloten niet te onderhandelen met deze criminelen en zich niet door hen te laten chanteren", stelt het bedrijf donderdag in een verklaring.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische uitgever Mediahuis, het bedrijf achter kranten als De Telegraaf en NRC, heeft het resultaat afgelopen jaar opnieuw stabiel gehouden. De mediagroep, die naast in België en Nederland ook actief is in Ierland, Luxemburg en de Duitse regio van Noordrijn-Westfalen, compenseerde de afname van het aantal abonnementen op gedrukte kranten met een aanhoudende groei van digitale abonnementen.
2 uur geleden