Grondpersoneel KLM krijgt meer loon en mag in buitenland werken
UTRECHT (ANP) - Het grondpersoneel van KLM krijgt in twee stappen 4 procent meer loon, hebben vakbonden FNV en CNV met de luchtvaartmaatschappij afgesproken. Aan de salarisverhoging zit bovendien een ondergrens van tweemaal 80 euro. Verder is ook de mogelijkheid om tijdelijk vanuit het buitenland te werken afgesproken.
De nieuwe cao gaat met terugwerkende kracht op 1 maart in en loopt een jaar. Op 1 oktober krijgen de circa 12.000 medewerkers er 2 procent loon bij met een minimum van 80 euro. Op 1 maart volgt nog zo'n stap voor deze krachten die onder meer de bagage afhandelen, bij de technische dienst werken en vliegtuigen van en naar de start- en landingsbanen begeleiden. Ook het personeel op het hoofdkantoor van KLM valt onder de cao.
De laatste tijd was er veel te doen om de werkdruk van het personeel op Schiphol. Zo staakten de bagage-afhandelaars in april nog onaangekondigd. Om die werkdruk te beperken zijn ook afspraken gemaakt, laat FNV-bestuurder Birte Nelen weten. Zo komen er meer mensen in vaste dienst en worden er afspraken gemaakt over een minimale bezetting.
Startsalaris omhoog
Daarnaast verdwijnen op termijn de onderste twee stappen uit het loongebouw zodat het startsalaris omhoog gaat. Ook worden jongeren voortaan niet meer in eigen schalen ingedeeld.
Bovendien hoeft het grondpersoneel niet langer te betalen voor parkeren op Schiphol en gaat de kilometervergoeding omhoog. Verder kan het kantoorpersoneel twee keer per jaar een periode vanuit het buitenland werken. In totaal mag dat acht weken.
Rust en perspectief
Het grondpersoneel kreeg eerder dit jaar al 5 procent loon erbij. Dat ging toen om twee uitgestelde loonstappen van 2,5 procent die door de coronacrisis nog niet waren doorgevoerd. Een deel van de KLM-medewerkers, zoals bagage-afhandelaars, vallen ook onder het Schiphol-akkoord waardoor ze tijdens de zomer 5 euro per uur extra betaald krijgen.
FNV en CNV waren al sinds april in gesprek met KLM over de cao en stellen dat de onderhandelingen "zeker niet makkelijk" waren. Omdat de situatie van KLM veranderde, met meer vraag naar vliegreizen, en de luchtvaartmaatschappij ook de staatssteun kon aflossen ontstond wel het gevoel dat er wat mogelijk was, aldus Nelen. Haar CNV-collega Michiel Wallaard denkt dat met de nieuwe cao "wat meer perspectief" kan worden geboden na een "historisch donkere periode voor KLM".
De luchtvaartmaatschappij zelf denkt dat met de nieuwe cao er "weer rust in de organisatie kan komen". Ook moeten de afspraken perspectief bieden voor huidige en toekomstige werknemers.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
12 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.
2 uur geleden