Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groep Oostenrijkse klimaatbetogers geeft protesten op

Groep Oostenrijkse klimaatbetogers geeft protesten op

WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse beweging tegen fossiele brandstoffen 'Letzte Generation' (Laatste Generatie) stopt met protesten, omdat ze geen resultaat ziet van de acties en die ook niet meer verwacht. De actiegroep waarvan leden zich op straat vastkleven en andere blokkades oprichten, heeft bekendgemaakt dat de demonstraties die in 2022 begonnen tot het verleden behoren.

De actievoerders worden door hun acties ook 'klimaatklevers' genoemd. Ze willen dat "het behoud van het klimaat in de wet wordt verankerd", maar denken dat niet meer te bereiken met hun protesten. "We zien daar geen mogelijkheden voor succes meer in", aldus de verklaring. "Oostenrijk wil onwetend blijven over fossiele brandstoffen en maakt zich zo medeplichtig aan de dood van miljarden mensen", aldus Die Letzte Generation Österreich.

De protestbeweging maakt volgens woordvoerster Marina Hagen-Canaval plaats voor iets nieuws. Wat de club nog in kas heeft, wordt besteed aan juridische procedures die tegen leden zijn aangespannen. Er zouden leden zijn die mogelijk tienduizenden euro boetes moeten betalen. Volgens Hagen-Canaval blijven er in Oostenrijk klimaatprotesten, maar straks onder een andere naam.

'Pesten'

De Oostenrijkse bondskanselier Karl Nehammer heeft opgelucht gereageerd en zei dat "het land van iets griezeligs is verlost". "Ik heb het altijd verkeerd gevonden om het dagelijks leven en de reis naar het werk voor andere mensen opzettelijk moeilijker te maken" zei Nehammer, doelend op de acties van 'klimaatklevers'. De christendemocraat van de ÖVP (Oostenrijkse Volkspartij) regeert sinds eind 2021 samen met de Groenen.

ÖVP-partijchef Christian Stocker zei dat hij "blij was dat de klimaatactivisten eindelijk hadden begrepen dat het pesten van mensen schadelijk is voor het klimaat". Volgens hem is de regering voorstander van "klimaatbescherming met gezond verstand, die niet tegen mensen is gericht, maar samen nadenkt over economische en sociale aspecten".

Meer uit Buitenland

Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

1 uur geleden
Trump: Zelensky heeft niets totdat ik akkoord ga

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.

3 uur geleden
Zelensky zegt 'klaar' te zijn voor referendum over vredesplan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.

6 uur geleden
Russen: laatste stap nodig voor oplossing Oekraïne-conflict

MOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.

6 uur geleden
Israël eerste land dat afgescheiden Somaliland erkent

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.

8 uur geleden
Oud-premier Maleisië krijgt opnieuw cel in corruptieschandaal

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.

10 uur geleden
Ontmoeting Zelensky en Trump aanstaande zondag

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.

10 uur geleden