Groente- en fruitoogst nog redelijk na zorgen door nat voorjaar
DEN HAAG (ANP) - De oogsten van groenten, fruit en andere gewassen zijn na een extreem nat voorjaar nog redelijk goed verlopen. De schade aan bijvoorbeeld tarwe en spinazie kon niet meer worden goedgemaakt, maar aardappelen en uien konden nog wel vaker naar de supermarkt en groenteboer dan vorig jaar. Het beeld is per regio en gewas wel heel wisselend, blijkt uit een rondgang van het ANP.
"Gelukkig zijn de natte winter en voorjaar opgevolgd door een zeer gunstige zomer. Het werd heel langzaam warm en dit liep parallel op met de zonuren, waardoor veel gewassen alsnog, later dan normaal, goed zijn ontwikkeld", zegt de Vereniging van de Nederlandse Groente- en Fruitverwerkende Industrie. "Uiteindelijk kijken de verwerkers dus opgelucht terug op de zomer. Enkel een aantal kleinere gewassen die echt enkel in het voorjaar geteeld kunnen worden, hebben een magere opbrengst gehad. Rode kool bijvoorbeeld."
In het voorjaar waren er ook zorgen over de aardappeloogst door een waterschimmel en de vele regen, waardoor aardappels te laat werden gepoot. Uit een eerste raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt echter dat de opbrengst 7 procent groter is dan een jaar eerder, al was dat ook al een nat en moeizaam jaar. Aardappelen werden de afgelopen twee jaar in de supermarkt al ruim 25 procent duurder.
Mindere peren- en appelopbrengst
Voor de rode en gele ui was het een beduidend beter jaar. Boeren maakten bijna 12 procent extra grond vrij om uien te zaaien. Vooral daardoor kwam de oogst 15 procent hoger uit. Ook hier waren door "het natte voorjaar de zaaiomstandigheden uitdagend", schrijft het CBS. De tarweoogst kromp met 37 procent en de hoeveelheid voor tarwe gebruikte grond kwam door het natte weer op het laagste niveau sinds 1957 te liggen.
Ook peren hadden het moeilijk, met een 10 procent lagere opbrengst tot gevolg. Appelbomen leverden volgens cijfers van brancheverenigingen NFO en GroentenFruit Huis 2 procent minder op.
Spinazie
Een ander voorbeeld van een minder presterend gewas is spinazie, met volgens boerenorganisatie LTO een krimp van 15 procent. GroentenFruit Huis voegt toe dat datzelfde geldt voor asperges, rabarber en bepaalde soorten bloemkool.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
17 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.
17 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
19 uur geleden