Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GroenLinks en PvdA gaan in meeste gemeenten samen verkiezingen in

GroenLinks en PvdA gaan in meeste gemeenten samen verkiezingen in

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan ook op lokaal niveau nauwer samenwerken. De linkse partijen trekken volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen samen op in bijna negen op de tien gemeenten waarin zij allebei vertegenwoordigd zijn. Het gaat om minstens 230 gemeenten, drie keer zoveel als in 2022.

In de meeste gevallen betekent de linkse samenwerking dat de partijen met een gezamenlijke kandidatenlijst en verkiezingsprogramma meedoen. Dat is bijvoorbeeld het geval in drie van de vier grote steden, Rotterdam, Den Haag en Utrecht.

In Amsterdam doen GroenLinks en PvdA nog apart mee aan de verkiezingen, maar gaan zij daarna wel één fractie vormen in de hoofdstedelijke gemeenteraad. Andere vormen van samenwerking die voorkomen, zijn bijvoorbeeld een stembusakkoord of gezamenlijk campagne voeren.

Gezamenlijke beweging

GroenLinks en PvdA deden in november 2023 samen mee aan de Tweede Kamerverkiezingen. Met 25 zetels werden zij achter de PVV de tweede partij. Hun gezamenlijke fractie in de Eerste Kamer, gevormd nadat zij wel ieder voor zich hadden deelgenomen aan de provinciale verkiezingen, is ook de op een na grootste.

Politiek leider Frans Timmermans is blij dat de progressieve samenwerking ook in de gemeenten meer navolging vindt. "Het is prachtig om te zien hoe onze lokale volksvertegenwoordigers de blik vooruit richten en kiezen voor onze gezamenlijke beweging richting de gemeenteraadsverkiezingen in 2026."

Partijvoorzitter Esther-Mirjam Sent van de PvdA spreekt van "een mooie nieuwe stap" in de linkse samenwerking. Ook GroenLinks-voorzitter Katinka Eikelenboom is tevreden. "Onze lokale afdelingen laten zien dat progressieve samenwerking werkt."

Meer uit Politiek

Van den Brink noemt vernielingen IJsselstein 'onacceptabel'

DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.

10 minuten geleden
Staatssecretaris Boswijk verwacht aanpassing protocollen Defensie

DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.

2 dagen geleden
Van Weel: Nederland vraagt internationale hulp bij branden

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."

2 dagen geleden
Ministerie wil dat Israël voor veiligheid Gaza-vaarders zorgt

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.

3 dagen geleden
Karremans: bij elk gezin blijft water uit de kraan komen

DEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.

3 dagen geleden
Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

3 dagen geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

3 dagen geleden