
Halsema wijst op grenzen artistieke vrijheid na optreden Vylan
AMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
Volgens De Telegraaf heeft de zanger van het rapduo, Bobby Vylan, tijdens het optreden onder meer gezegd: "Fuck de fascisten, fuck de zionisten. Ga ze vinden op straat." Een verslaggever van de krant schrijft dat Vylan daarbij zei: "We zijn geen antisemieten, we zijn antizionistisch."
Halsema zegt het onderzoek van het Openbaar Ministerie "naar de strafbaarheid van uitspraken" af te wachten. Een woordvoerder van het OM laat weten dat er nog geen onderzoek is gestart. "Normaal gaan we af op aangiftes, maar het is nog niet bekend of die er zijn", zegt zij. "We moeten eerst kijken wat er precies is gezegd en wat de context van die uitlatingen is."
Dertig meldingen
Een woordvoerder van de politie laat na berichtgeving door Hart van Nederland weten dat er inmiddels zeker dertig meldingen over het concert zijn binnengekomen. Het gaat om meldingen over wat er tijdens het optreden is gezegd, maar ook om afspraken om aangifte te doen, zegt hij.
Coalitiepartij BBB is van mening dat Vylan zich tijdens het concert schuldig heeft gemaakt aan opruiing en haatzaaien. De partij heeft hierover Kamervragen gesteld en roept het kabinet daarin op om hem de toegang tot Nederland te ontzeggen. Ook Geert Wilders reageert verontwaardigd. "Als Paradiso dit OK vindt dan sluiten die tent", schrijft de PVV-leider op X.
Ook het CIDI en de Israëlische ambassade in Nederland laten zich kritisch uit over het optreden van Vylan. Volgens de ambassade worden "opruiing en haat" daarmee genormaliseerd in Amsterdam.
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de Kamercommissie van landbouw om veel plannen te pauzeren tot er een nieuw kabinet is, valt slecht bij demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). "Ik vind daar heel veel van", zei Rummenie voorafgaand aan de ministerraad. "We weten welke partijen dit doen."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het "niet goed" dat een deel van de plannen die het kabinet op Prinsjesdag presenteert, al op straat ligt. Hij zou ze liever "in één keer" bekendmaken, zodat kiezers "het eerlijke verhaal" zien, inclusief de minder leuke maatregelen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair justitieminister Foort van Oosten is geschrokken van de situatie in Beverwijk en Heemskerk waar alle middelbare scholen vrijdag dichtblijven vanwege dreiging en berichten op sociale media. De VVD'er zegt dat het lokale gezag dit eerst moet aanpakken en dat hij daar geen rol in speelt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt de nationale CO2-heffing voor de industrie buiten werking. Dat staat in de plannen die op Prinsjesdag bekend worden gemaakt, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf. Een Kamermeerderheid onder aanvoering van het CDA drong al eerder aan op deze stap, waaraan klimaat- en energieminister Sophie Hermans (VVD) nu gehoor geeft.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66, GL-PvdA, CDA, NSC en SP willen dat de minister van Justitie niet langer het Openbaar Ministerie opdracht kan geven om tot vervolging over te gaan. De partijen zijn overwegend positief over een wetsvoorstel om dat te regelen, op initiatief van D66-Kamerlid Joost Sneller. VVD en BBB willen die bevoegdheid juist behouden.
2 dagen geleden