
Groene staatsobligaties financierden met name het spoor in 2020
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat heeft met de uitgifte van groene obligaties in 2020 voornamelijk duurzame spoorprojecten gefinancierd. Ook zijn huizen verduurzaamd en is geld gestoken in hernieuwbare energieprojecten. Dat meldt het Agentschap van de Generale Thesaurie (DSTA) van het ministerie van Financiën.
Van de ruim 3 miljard die met de uitgifte van de obligaties vorig jaar werd opgehaald is 2,7 miljard toegewezen. Een deel van de miljarden, 336 miljoen euro, waren over uit de pot voor duurzaam transport van 2019 en zijn overgeheveld naar 2020.
Het merendeel van de uitgaven, 1,2 miljard, ging naar het verduurzamen van transport. In totaal is van dat geld 7129 kilometer spoor onderhouden. Een ander groot deel van het geld ging naar andere klimaatprojecten. Zo werd 884 miljoen besteed aan projecten die verband houden met de gevolgen van klimaatverandering, zoals het versterken van de waterkeringen en het veiliger maken van de dijken.
SDE-subsidie
Daarnaast werd 520 miljoen euro verdeeld over 9830 projecten in de zogeheten SDE-subsidieregeling voor duurzame elektriciteit, zoals zonne-energie, wind op zee en wind op land. Verder ging 46 miljoen euro naar het verduurzamen van huizen in de huursector. Daardoor konden 37.820 huurhuizen worden verduurzaamd.
Nederland gaf in 2019 als eerste land met een triple-A-status voor kredietwaardigheid een groene staatsobligatie uit. Met het geld worden in Nederland duurzame projecten bekostigd die bijdragen aan het Klimaatakkoord van Parijs.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cryptobedrijf Amdax heeft het bitcoin-treasurybedrijf AMBTS opgericht om het naar de Amsterdamse beurs te brengen. Volgens medeoprichter en topman Lucas Wensing van Amdax biedt AMBTS institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, verzekeraars en hedgefondsen, nieuwe financiële instrumenten om te investeren in bitcoin.
27 minuten geledenCANBERRA (ANP) - De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas heeft een boete van 90 miljoen Australische dollar (ruim 50 miljoen euro) gekregen voor het onterecht ontslaan van 1800 grondmedewerkers tijdens de coronapandemie.
3 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Air Canada heeft zijn plan voor de hervatting van vluchten opgeschort, meldt de luchtvaartmaatschappij. Aanleiding voor het besluit is dat de Canadese vakbond voor overheidspersoneel zijn leden had opgedragen niet te luisteren naar de instructies van de Canadese overheid om de staking te beëindigen en weer aan het werk te gaan.
13 uur geledenTEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het afgelopen kwartaal onverwacht gekrompen, vooral doordat de twaalfdaagse oorlog met Iran in juni het bedrijfsleven vrijwel volledig tot stilstand bracht.
17 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air Canada hervat zijn vluchten later op de dag, na aanwijzing van de Canadese overheid om een staking te beëindigen. Alle stakende cabinebemanningsleden moeten uiterlijk om 20.00 uur Nederlandse tijd het werk hervatten.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Brussel is van plan om biljoenen euro's aan spaargeld van Europese huishoudens vrij te maken door mensen te stimuleren om te beleggen in aandelen. De Europese Unie ziet daarbij Zweden als voorbeeld.
22 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Door een driedaagse staking van het cabinepersoneel van Air Canada worden ook zondag veel vluchten van de Canadese luchtvaartmaatschappij geannuleerd. Hierdoor gaan ook enkele vluchten tussen Schiphol en de Canadese steden Montreal en Toronto niet door, blijkt uit vluchtinformatie van Schiphol.
1 dag geleden