Grieks staatspapier jaren na crisis weer interessant voor beleggers
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Griekse staatsobligaties zijn weer interessant om in te investeren. Tot die slotsom is de Europese kredietbeoordelaar Scope Ratings gekomen. Het gaat om een teken dat Griekenland zijn overheidsfinanciën jaren na de eurocrisis eindelijk weer op orde lijkt te hebben.
Zo'n dertien jaar geleden kreeg Grieks staatspapier nog als eerste van alle EU-landen de zogeheten junk-, oftewel rommel-, status toebedeeld. Griekenland kampte met flinke schulden en leek niet meer in staat om zelfstandig aan zijn betalingsverplichtingen te voldoen. Daardoor werd ook gevreesd voor het voortbestaan van de euro.
Griekenland moest vervolgens jarenlang door de andere eurolanden en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) financieel op de been worden gehouden om bankroet af te wenden. Pas vorig jaar was Griekenland eindelijk af van het strenge toezicht van de eurozone op zijn financiën. De grote kredietbeoordelaars in de financiële wereld pasten hun oordeel alleen nog niet meteen aan.
Rating voor Griekenland
Maar bij Scope gaat de rating voor Griekenland nu van BB+ naar BBB-. Daarmee passeert het kredietoordeel de ondergrens van wat veilig genoeg geacht wordt om in te investeren. Scope wijst in een verklaring onder meer op de gestage afname van de Griekse overheidsschuld en de economische groei van het land. Daarbij is Griekenland volgens de kenners van het bureau relatief niet meer zoveel kwijt aan rentekosten en ziet de overheidsbegroting er beter uit.
De stap volgt op de herverkiezing van premier Kyriakos Mitsotakis, die heeft beloofd zijn beleid met economische hervormingen komende jaren voort te zetten. De opwaardering werd alom verwacht door beleggers, die de laatste tijd al obligaties van het land konden kopen tegen lagere rendementen dan bijvoorbeeld Italiaans staatspapier. Dit terwijl Italië wel de zogeheten investment grade had die Griekenland nu dus ook krijgt van Scope.
Japanse waardering
Eerder schroefde het Japanse Rating and Investment Information zijn oordeel over Griekenland ook al op, terwijl deskundigen van DBRS Morningstar hebben gezegd dat Griekenland op de drempel staat van wat het ratingbureau nodig acht voor het door de Grieken zo gewilde label. Bij de meest toonaangevende kredietbeoordelaars S&P, Moody's en Fitch heeft het Griekse staatspapier nog niet de investment grade. Maar mogelijk komt daar binnenkort verandering in, denken kenners. Later dit jaar staan er daar ook herbeoordelingen van de Griekse kredietwaardigheid op het programma.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
13 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
14 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
15 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
16 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
17 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
1 dag geleden