Grieks staatspapier jaren na crisis weer interessant voor beleggers
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Griekse staatsobligaties zijn weer interessant om in te investeren. Tot die slotsom is de Europese kredietbeoordelaar Scope Ratings gekomen. Het gaat om een teken dat Griekenland zijn overheidsfinanciën jaren na de eurocrisis eindelijk weer op orde lijkt te hebben.
Zo'n dertien jaar geleden kreeg Grieks staatspapier nog als eerste van alle EU-landen de zogeheten junk-, oftewel rommel-, status toebedeeld. Griekenland kampte met flinke schulden en leek niet meer in staat om zelfstandig aan zijn betalingsverplichtingen te voldoen. Daardoor werd ook gevreesd voor het voortbestaan van de euro.
Griekenland moest vervolgens jarenlang door de andere eurolanden en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) financieel op de been worden gehouden om bankroet af te wenden. Pas vorig jaar was Griekenland eindelijk af van het strenge toezicht van de eurozone op zijn financiën. De grote kredietbeoordelaars in de financiële wereld pasten hun oordeel alleen nog niet meteen aan.
Rating voor Griekenland
Maar bij Scope gaat de rating voor Griekenland nu van BB+ naar BBB-. Daarmee passeert het kredietoordeel de ondergrens van wat veilig genoeg geacht wordt om in te investeren. Scope wijst in een verklaring onder meer op de gestage afname van de Griekse overheidsschuld en de economische groei van het land. Daarbij is Griekenland volgens de kenners van het bureau relatief niet meer zoveel kwijt aan rentekosten en ziet de overheidsbegroting er beter uit.
De stap volgt op de herverkiezing van premier Kyriakos Mitsotakis, die heeft beloofd zijn beleid met economische hervormingen komende jaren voort te zetten. De opwaardering werd alom verwacht door beleggers, die de laatste tijd al obligaties van het land konden kopen tegen lagere rendementen dan bijvoorbeeld Italiaans staatspapier. Dit terwijl Italië wel de zogeheten investment grade had die Griekenland nu dus ook krijgt van Scope.
Japanse waardering
Eerder schroefde het Japanse Rating and Investment Information zijn oordeel over Griekenland ook al op, terwijl deskundigen van DBRS Morningstar hebben gezegd dat Griekenland op de drempel staat van wat het ratingbureau nodig acht voor het door de Grieken zo gewilde label. Bij de meest toonaangevende kredietbeoordelaars S&P, Moody's en Fitch heeft het Griekse staatspapier nog niet de investment grade. Maar mogelijk komt daar binnenkort verandering in, denken kenners. Later dit jaar staan er daar ook herbeoordelingen van de Griekse kredietwaardigheid op het programma.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag verder weggezakt. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De prijzen van olie en gas gingen door de onrust verder omhoog. Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB), waarschuwde in een interview met zakenkrant Financial Times dat een langdurige oorlog in het Midden-Oosten een forse stijging van de inflatie in de eurozone kan veroorzaken en de economische groei kan afremmen.
51 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Door het conflict in het Midden-Oosten heeft ook Air France besloten voorlopig niet op het gebied te vliegen. De luchtvaartmaatschappij heeft minstens tot en met donderdag 5 maart alle vluchten van en naar Tel Aviv, Beiroet, Dubai en Riyad geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs ging dinsdagochtend op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs opnieuw flink omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. De prijs steeg met 30 procent tot 58 euro per megawattuur.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De beurzen in Japan en Zuid-Korea zijn dinsdag hard omlaaggegaan door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. De Nikkei in Tokio zakte verder weg en verloor ruim 3 procent na de verliesbeurt een dag eerder. In Seoul, waar beleggers terugkeerden na een lang weekend, kelderde de Kospi meer dan 7 procent.
1 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De topman van TUI rekent erop dat het enkele dagen duurt voordat klanten van het Duitse reisconcern die vastzitten in het Midden-Oosten zijn teruggebracht. Dat zei bestuursvoorzitter Sebastian Ebel in gesprek met nieuwszender n-tv. Het plan is om reizigers met partnermaatschappijen als Emirates, Qatar Airways en Etihad naar Duitsland te halen.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten zou een aanzienlijke stijging van de inflatie in de eurozone kunnen veroorzaken en de economische groei kunnen afremmen. Dat zegt Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB), in een interview met zakenkrant Financial Times.
1 uur geledenSEATTLE (ANP/RTR) - De schade aan datacenters van Amazon in het Midden-Oosten is het gevolg van droneaanvallen, meldt de clouddivisie van het bedrijf op zijn statuspagina. Twee datacenters in de Verenigde Arabische Emiraten werden "direct geraakt" door drones. In Bahrein zorgde een droneaanval in de buurt van een datacenter voor schade.
2 uur geleden