Gratie voor vriendin van Belarussische journalist Protasevitsj
MINSK (ANP/AFP) - Na haar vriend Roman Protasevitsj heeft ook de Russische Sofia Sapega gratie gekregen. Zij zaten samen in het Ryanair-toestel dat in mei 2021 tijdens een vlucht van Griekenland naar Litouwen in Belarus aan de grond werd gezet. Volgens het staatspersbureau BELTA heeft president Aleksandr Loekasjenko gratie verleend en is zij overgedragen aan Rusland.
De Belarussische journalist Protasevitsj heeft geregeld kritisch geschreven over Loekasjenko, vooral via oppositiekanaal Nexta. Hij leefde noodgedwongen in ballingschap en kon alleen aangehouden worden na de gedwongen landing van het vliegtuig. Zowel hij als Sapega werd daarna veroordeeld tot een jarenlange gevangenisstraf. Sapega kreeg zes jaar voor het verspreiden van haatdragende teksten via sociale media.
De net vrijgelaten Sapega werd in Belarus toegesproken door de gouverneur Oleg Kozjemjako van Primorski, waar ze oorspronkelijk vandaan komt. "Je hebt je hele leven voor je", zei hij volgens BELTA, waarna hij haar aanraadde om geen ondoordachte dingen meer te doen. Sapega zelf zei nu eerst wat op adem te willen komen. Kozjemjako zei dat hij de vrijlating van de 25-jarige vrouw had gevraagd.
Zowel Sapega als Protasevitsj had eerder al gezegd te kritisch geweest te zijn op het regime in Belarus. Gevreesd wordt dat ze dat deden onder druk van de Belarussische autoriteiten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen.
4 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.
38 minuten geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.
45 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een synagoge in Londen is het doelwit geweest van een poging tot brandstichting. Dit wordt gemeld door Community Security Trust (CST), een Britse organisatie die zich inzet voor de veiligheid van de Joodse gemeenschap.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De poging om de voor de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is zondag de vierde dag ingegaan. De bultrug is gewond en wordt verzorgd, aldus Duitse media.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Een reddingsvest van de gezonken Titanic is geveild voor 670.000 pond (bijna 770.000 euro), melden Britse media. Eersteklaspassagier Laura Mabel Francatelli droeg dit voordat ze een reddingsboot betrad, als een van de zevenhonderd overlevenden van de wereldberoemde scheepsramp in april 1912.
5 uur geleden