
Gratie voor vriendin van Belarussische journalist Protasevitsj
MINSK (ANP/AFP) - Na haar vriend Roman Protasevitsj heeft ook de Russische Sofia Sapega gratie gekregen. Zij zaten samen in het Ryanair-toestel dat in mei 2021 tijdens een vlucht van Griekenland naar Litouwen in Belarus aan de grond werd gezet. Volgens het staatspersbureau BELTA heeft president Aleksandr Loekasjenko gratie verleend en is zij overgedragen aan Rusland.
De Belarussische journalist Protasevitsj heeft geregeld kritisch geschreven over Loekasjenko, vooral via oppositiekanaal Nexta. Hij leefde noodgedwongen in ballingschap en kon alleen aangehouden worden na de gedwongen landing van het vliegtuig. Zowel hij als Sapega werd daarna veroordeeld tot een jarenlange gevangenisstraf. Sapega kreeg zes jaar voor het verspreiden van haatdragende teksten via sociale media.
De net vrijgelaten Sapega werd in Belarus toegesproken door de gouverneur Oleg Kozjemjako van Primorski, waar ze oorspronkelijk vandaan komt. "Je hebt je hele leven voor je", zei hij volgens BELTA, waarna hij haar aanraadde om geen ondoordachte dingen meer te doen. Sapega zelf zei nu eerst wat op adem te willen komen. Kozjemjako zei dat hij de vrijlating van de 25-jarige vrouw had gevraagd.
Zowel Sapega als Protasevitsj had eerder al gezegd te kritisch geweest te zijn op het regime in Belarus. Gevreesd wordt dat ze dat deden onder druk van de Belarussische autoriteiten.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Leden van de Duitse sociaaldemocratische partij SPD hebben ingestemd met een coalitieakkoord met CDU/CSU, zeggen ingewijden tegen persbureaus Reuters en dpa. Dat betekent dat de christendemocraat Friedrich Merz naar verwachting begin mei kan aantreden als nieuwe bondskanselier.
3 minuten geledenUPPSALA (ANP) - De Zweedse politie heeft een verdachte opgepakt na de dodelijke schietpartij in Uppsala, bericht het Zweedse TV4 op basis van bronnen. Het zou gaan om een jonge persoon.
16 minuten geledenKINSHASA (ANP/AFP) - In de Congolese stad Goma is de evacuatie begonnen van honderden politiemensen en troepen van het leger van de Democratische Republiek Congo (DRC). Zij zaten maandenlang vast in een basis van de Verenigde Naties (VN) in de door de Congolese rebellengroep M23 belegerde stad.
18 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - Ongeveer zeshonderd Noord-Koreaanse militairen zijn gesneuveld terwijl ze aan Russische zijde vochten tegen Oekraïne. Dat melden parlementariërs uit Zuid-Korea, die zich baseren op informatie van hun inlichtingendienst. Als ook gewonden worden meegerekend, vielen aan Noord-Koreaanse zijde zo'n 4700 slachtoffers.
2 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - De val van de Vietnamese stad Saigon, toen communistische troepen de zuidelijke stad volledig innamen, is woensdag precies vijftig jaar geleden. De val betekende het einde van de Vietnamoorlog en de hereniging van het Zuidoost-Aziatische land. In heel Vietnam wordt deze dag gevierd, onder meer met een grote militaire parade.
2 uur geledenOTTAWA (ANP) - De Liberale Partij van de Canadese premier Mark Carney heeft bij de verkiezingen van maandag 169 van de 343 zetels behaald. De liberalen hadden drie zetels meer nodig voor een parlementaire meerderheid. Dat blijkt uit de definitieve resultaten die verkiezingsorgaan Elections Canada dinsdag heeft bekendgemaakt.
4 uur geledenUPPSALA (ANP) - In de Zweedse stad Uppsala zijn drie mensen doodgeschoten. De politie heeft dat bevestigd na berichtgeving door Zweedse media. Zender TV4 meldt dat er in een kapsalon is geschoten.
13 uur geleden