Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grapperhaus: terughalen IS-vrouw niet strijdig met kabinetsbeleid

Grapperhaus: terughalen IS-vrouw niet strijdig met kabinetsbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het terughalen afgelopen weekeinde van een vrouwelijke 'uitreiziger' die zich in Syrië bij terreurbeweging Islamitische Staat aansloot, kon veilig en verantwoord plaatsvinden. Daarmee week de actie niet af van het staande kabinetsbeleid over Syriëgangers, zei demissionair justitieminister Ferd Grapperhaus dinsdag in de Tweede Kamer tijdens het wekelijkse Vragenuurtje.

De vrouw en haar twee kinderen werden zaterdag opgehaald door een Nederlandse delegatie in Noord-Syrië, waar de Koerden de dienst uitmaken. Ook een derde kind, een slachtoffer van kinderontvoering dat door haar moeder naar IS-gebied was meegenomen, reisde mee terug.

Waar het om het eventueel ophalen van Syriëgangers gaat, kijkt het kabinet naar drie criteria, aldus Grapperhaus: de veiligheidssituatie in de regio, de veiligheid van de betrokkenen en de gevolgen voor internationale betrekkingen. In deze zaak kwam erbij dat de rechtbank in Rotterdam de strafzaak tegen de vrouw dreigde af te sluiten, als de overheid niet alles deed om ervoor te zorgen dat ze de zaak kan bijwonen.

Straffeloosheid

Om "straffeloosheid" te voorkomen, koos het kabinet ervoor de vrouw en de kinderen op te halen, zei Grapperhaus. Anders zou de vrouw in de toekomst naar Nederland kunnen komen, zonder dat er tegen haar kan worden opgetreden. Volgens de minister schept de actie ook geen precedent, omdat de drie criteria ook in de toekomst blijven gelden.

Maar een groot deel van de Kamer toonde weinig begrip voor de actie. Ingrid Michon van de VVD vraagt waarom de minister zich "voor het karretje laat spannen van advocaten die ons strafprocesrecht misbruiken. Wat ons betreft blijven die oorlogsmisdadigers in die zandbak daar". CDA-Kamerlid Anne Kuik vindt dat dit soort vrouwen "die hun middelvinger naar Nederland hebben opgestoken, daar moeten worden bestraft".

Debat

Hanneke van der Werf (D66) vraagt zich juist af waarom er al niet eerder mensen zijn teruggehaald op deze manier.

Een ruime Kamermeerderheid wil een apart debat over de kwestie. Dat vindt mogelijk volgende week al plaats.

Meer uit Binnenland

3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

32 minuten geleden
Palmen verwacht dat werken met minderheidskabinet niet anders is

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.

1 uur geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

2 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

2 uur geleden
NS: vanaf vrijdagavond langere reistijd door werkzaamheden

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.

3 uur geleden
Nederlands marineschip vertrekt naar NAVO-oefening poolgebied

DEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse marineschip Zr. Ms. Johan de Witt is onderweg naar Noorwegen om mee te doen aan een NAVO-oefening in het poolgebied. Het schip vertrok maandagmorgen uit Den Helder en sluit in maart aan bij de oefening, die onderdeel is van de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO: Arctic Sentry.

3 uur geleden
Weet waar je aan begint, zegt Jetten tegen aanstaande collega's

DEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.

5 uur geleden