Grapperhaus: terughalen IS-vrouw niet strijdig met kabinetsbeleid
DEN HAAG (ANP) - Het terughalen afgelopen weekeinde van een vrouwelijke 'uitreiziger' die zich in Syrië bij terreurbeweging Islamitische Staat aansloot, kon veilig en verantwoord plaatsvinden. Daarmee week de actie niet af van het staande kabinetsbeleid over Syriëgangers, zei demissionair justitieminister Ferd Grapperhaus dinsdag in de Tweede Kamer tijdens het wekelijkse Vragenuurtje.
De vrouw en haar twee kinderen werden zaterdag opgehaald door een Nederlandse delegatie in Noord-Syrië, waar de Koerden de dienst uitmaken. Ook een derde kind, een slachtoffer van kinderontvoering dat door haar moeder naar IS-gebied was meegenomen, reisde mee terug.
Waar het om het eventueel ophalen van Syriëgangers gaat, kijkt het kabinet naar drie criteria, aldus Grapperhaus: de veiligheidssituatie in de regio, de veiligheid van de betrokkenen en de gevolgen voor internationale betrekkingen. In deze zaak kwam erbij dat de rechtbank in Rotterdam de strafzaak tegen de vrouw dreigde af te sluiten, als de overheid niet alles deed om ervoor te zorgen dat ze de zaak kan bijwonen.
Straffeloosheid
Om "straffeloosheid" te voorkomen, koos het kabinet ervoor de vrouw en de kinderen op te halen, zei Grapperhaus. Anders zou de vrouw in de toekomst naar Nederland kunnen komen, zonder dat er tegen haar kan worden opgetreden. Volgens de minister schept de actie ook geen precedent, omdat de drie criteria ook in de toekomst blijven gelden.
Maar een groot deel van de Kamer toonde weinig begrip voor de actie. Ingrid Michon van de VVD vraagt waarom de minister zich "voor het karretje laat spannen van advocaten die ons strafprocesrecht misbruiken. Wat ons betreft blijven die oorlogsmisdadigers in die zandbak daar". CDA-Kamerlid Anne Kuik vindt dat dit soort vrouwen "die hun middelvinger naar Nederland hebben opgestoken, daar moeten worden bestraft".
Debat
Hanneke van der Werf (D66) vraagt zich juist af waarom er al niet eerder mensen zijn teruggehaald op deze manier.
Een ruime Kamermeerderheid wil een apart debat over de kwestie. Dat vindt mogelijk volgende week al plaats.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
9 uur geleden