Grapperhaus: kritiek privacywaakhond verwerkt in nieuwe NCTV-wet
DEN HAAG (ANP) - De snoeiharde kritiek van privacywaakhond Autoriteit Persoonsgegevens op een wetswijziging die de terrorismebestrijder NCTV meer bevoegdheden zou geven, is volgens justitieminister Ferd Grapperhaus verwerkt in het nieuwe wetsvoorstel. De AP publiceerde vrijdag een advies waarin de toezichthouder zijn zorgen uit over het voorstel. Dat gaat volgende week naar de Tweede Kamer en volgens Grapperhaus wordt dan duidelijk "dat we de kritische punten in vergaande mate, zo niet helemaal, verwerkt hebben".
Grapperhaus benadrukt dat het advies over een conceptversie gaat. De nieuwe versie kent meer waarborgen, aldus de bewindsman.
De demissionaire minister wil dat de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) meer informatie over burgers kan verzamelen, maar de Autoriteit noemt dat "niet goed" en wil dat het wetsvoorstel grondig wordt aangepast, en anders helemaal niet wordt ingediend. Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is het niet duidelijk "wat voor informatie de NCTV dan zou mogen verzamelen, analyseren en delen". Bovendien zijn het de politie en inlichtingendiensten als de AIVD die de taak hebben om mensen te volgen en op te sporen. De NCTV mag dat niet, die organisatie moet ontwikkelingen zien en aansturen hoe de overheid daar het beste mee kan omgaan.
Vrijbrief
AP-voorzitter Aleid Wolfsen vreest voor een "vrijbrief voor de NCTV" en verzet zich fel tegen het voorstel. Daarmee zet het kabinet "de deur open voor een surveillancemaatschappij, waarbij op grote schaal, en zonder goed toezicht, allerlei gevoelige informatie over burgers wordt verzameld en gedeeld met andere organisaties".
Grapperhaus heeft ervoor gekozen een gewijzigd voorstel alsnog in te dienen. Intrekken zat er wat hem betreft niet in, omdat het van belang is "dat het op open bronnen gerichte werk door kan gaan". De minister zegt uitvoerig te hebben gesproken met Wolfsen en heeft hem beloofd het conceptvoorstel aan te passen. Bij de Autoriteit Persoonsgegevens was er tegelijkertijd "begrip voor dat we met dat wetsvoorstel kwamen", aldus Grapperhaus. De AP zegt desgevraagd de nieuwe versie van de voorgestelde wetswijziging nog niet te hebben ingezien.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
48 minuten geledenHOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.
55 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.
1 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse marineschip Zr. Ms. Johan de Witt is onderweg naar Noorwegen om mee te doen aan een NAVO-oefening in het poolgebied. Het schip vertrok maandagmorgen uit Den Helder en sluit in maart aan bij de oefening, die onderdeel is van de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO: Arctic Sentry.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten ook dinsdag nog rekening houden met treinen vol rommel van carnavalsgangers. Spoorvervoerder NS heeft afgelopen weekend dubbel zoveel schoonmakers ingezet om de treinen schoon te maken, maar verwacht niet dat de situatie dinsdag helemaal is opgelost, laat een woordvoerder weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De akoestische gitaar van George Kooymans is voor 28.000 euro geveild. Dat heeft Stichting ALS Nederland zondagavond bekendgemaakt. De totale opbrengst van de onlineveiling bedraagt ruim 57.000 euro. Het bedrag wordt gedoneerd aan onderzoek naar de dodelijke zenuw- en spierziekte ALS, waaraan de zanger en gitarist van Golden Earring vorig jaar is overleden.
15 uur geledenVLAGTWEDDE (ANP) - Bij een pluimveebedrijf in het Groningse Vlagtwedde, gemeente Westerwolde, is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 35.000 leghennen op de locatie worden gedood, laat het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) weten.
21 uur geleden