Graf grondlegger Schelde wordt mogelijk geruimd
VLISSINGEN - De gemeente is voornemens om de voormalige begraafplaats aan de Vredehoflaan te ruimen. Uiteraard niet de joodse begraafplaats maar de begraafplaats Vredehof die tussen 1902 en 1924 in gebruik was. Er resteert slechts een handjevol zerken van de voormalige begraafplaats, waaronder het graf van ingenieur William Hamilton Martin, een van de grondleggers van scheepswerf De Schelde.
Verscholen achter het gebouw van gemeentewerken liggen in een klein parkje inderdaad een paar overwoekerde graven. Anna Maria Lagaaij werd er begraven in 1913, is nog net op een afgesleten steen te lezen. Op andere zerken zijn de namen in de loop der jaren te verweerd om nog te kunnen lezen. En dan een knots van een familiegraf, omgeven met arduinstenen paaltjes en een stevige ketting. Het is het overwoekerde graf van William Hamilton Martin, zijn zoon Thomas en zijn echtgenote Marie Martin-Vermeulen.
Grote drie
“Martin was een selfmade man uit Schotland”, weet Ron van Maanen, senior informatiebeheerder bij het Zeeuws Archief en kenner van de geschiedenis van De Schelde. “Dat het graf mogelijk gaat verdwijnen is eeuwig zonde. Hij was één van de grote drie die De Schelde hebben groot gemaakt: Smit, Janszen en Martin. In het begin speelde Tydeman op de achtergrond een rol, maar deze drie hebben er echt voor gezorgd dat de scheepswerf kon uitgroeien tot het grote concern dat het is geworden.” Martin kwam in 1875 op 25-jarige leeftijd in dienst van De Schelde, hij was aangetrokken om de bouw van stoommachines en -ketels van de grond te krijgen. “Hij heeft veel voor de scheepswerf betekend en heeft allerhande uitvindingen gedaan op het gebied van stoommachines. Door hem kwam de industriële revolutie pas goed van de grond bij De Schelde.”
Stoommachine
Wonderlijk genoeg is één van de stoommachines die ingenieur Martin ontwierp bewaard gebleven en nog altijd in Vlissingen. “Die komt uit het hoofdgebouw van De Schelde en staat nu bij Scalda aan de Edisonweg”, weet Van Maanen. “Die stoommotor met zes cilinders is echt uniek in de wereld.” Ook het inmiddels gesloopte gebouw van de afdeling Ketelbouw van De Schelde was een ontwerp van Martin. En in 1886 maakte hij zelfs al een, overigens niet gerealiseerd ontwerp voor een wandelpier op de boulevard.
Verplaatsen
Peter Feij van Museum Scheldewerf betreurt het dat het grafmonument op de nominatie staat om te verdwijnen. “Als museum vinden we dat de steen toch in ieder geval behouden moet blijven”, vertelt Feij. “Hij heeft De Schelde groot gemaakt en Vlissingen dus in zekere zin ook.” Feij ziet niet dat de grafzerk deel uit zou moeten gaan maken van de collectie van het museum. “Het zou mooi zijn als de gemeente de steen wil verplaatsen en hij ergens anders een mooi plekje krijg. Bijvoorbeeld naar de voormalige begraafplaats in het park tegenover het ziekenhuis, daar ligt onder andere ook Hobein en meer belangrijke mensen. En dat lijkt me niet zo ingrijpend om te realiseren. Maar het is natuurlijk niet aan ons, het lijkt me een zaak van de nabestaanden als die er nog zijn.”
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - Een fietser is zaterdagochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de President Rooseveltlaan. Politie en ambulancedienst schoten te hulp. De oorzaak van het ongeluk was waarschijnlijk een voorrangsfout.
12 uur geledenVLISSINGEN - De politie heeft vrijdagavond een man en een vrouw aangehouden na een korte achtervolging door het centrum van Vlissingen. De achtervolging eindigde toen de auto tegen een grote steen botste en tot stilstand kwam. De bestuurster van de auto bleek onder invloed te zijn, en in de auto trof de politie drugs aan. Naast de bestuurster werd ook een omstander aangehouden. Deze man leek een bekende van de vrouw te zijn en bleek na controle ook een aanzienlijke hoeveelheid drugs bij zich te hebben.
13 uur geledenVLISSINGEN - Een sprookjesachtige reis door een haast verlaten vlakte. Over zoeken, dromen, jagen, dwalen en liefhebben. Dat zijn de ingrediënten van 'Niemand in het bijzonder', de nieuwe voorstelling van De Zeeuwse Komedie.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Op vrijdagavond 12 december verandert de binnenstad van Vlissingen in een groot, verlicht parcours vol muziek, sfeer en kerstbeleving. Tijdens de X-mas City Trail Vlissingen lopen honderden deelnemers een bijzondere route van circa vijf kilometer langs iconische locaties, waar licht, muziek en kleine verrassingen zorgen voor een onvergetelijke avond in winterse sfeer. De opbrengst gaat naar het goede doel: Zorgbeleving De Blauwe Vlinder.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Van vrijdag 7 tot en met zondag 9 november vindt in en om de binnenstad 'Vlissingen Proeft' plaats.
2 dagen geledenOOST-SOUBURG - De Protestantse gemeente Oost-Souburg ondersteunt ook dit jaar tijdens de kerstperiode inwoners van Oost-Souburg en Westerzicht die langdurig op een inkomen op bijstandsniveau zijn aangewezen met een kerstpakket. Hiervoor wordt samen gewerkt met Orionis Walcheren. Het aanvragen van de kerstpakketten kan tot en met zaterdag 15 november.
3 dagen geledenVLISSINGEN - De Jostiband komt volgend jaar als Ambassadeur van de Vrijheid naar het Bevrijdingsfestival Zeeland in Vlissingen.
3 dagen geleden