Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gouverneur Oklahoma ondertekent strengste abortuswet van VS

Gouverneur Oklahoma ondertekent strengste abortuswet van VS

OKLAHOMA CITY (ANP/RTR) - De Republikeinse gouverneur van de Amerikaanse staat Oklahoma, Kevin Stitt, heeft een wet ondertekend die abortus verbiedt vanaf bevruchting. Daardoor zijn met onmiddellijke ingang nagenoeg alle abortussen in de staat illegaal geworden. Vorige week had het parlement al in grote meerderheid gestemd voor de wetgeving, die met stip de strengste van het land is.

Iedereen die een abortus "uitvoert of induceert'" of "bewust bezig is met gedrag dat de uitvoering of aansporing van een abortus helpt of aanmoedigt", is strafbaar onder de wet. Ook wie betaalt of zelfs maar van plan is te betalen voor een abortus, is strafbaar. Een ander bijzonder aspect van de nieuwe wet is dat burgers rechtszaken kunnen aanspannen tegen mensen of organisaties die een abortus uitvoeren of ernaar streven.

Het beëindigen van een ​​buitenbaarmoederlijke zwangerschap valt niet onder de anti-abortuswet. Zwangerschappen veroorzaakt door verkrachting of incest mogen echter niet worden afgebroken, tenzij van zulke incidenten al eerder aangifte was gedaan bij de politie.

Begin mei had Oklahoma al een wet aangenomen die abortus na zes weken zwangerschap illegaal maakt. Die ging het parlement bij nader inzien toch niet ver genoeg. Een dag eerder was bekend geworden dat het Amerikaanse Hooggerechtshof voornemens is de baanbrekende uitspraak in de zaak Roe versus Wade uit 1973 nietig te verklaren. Met die uitspraak werd een federaal recht op abortus gegeven, waardoor in elke staat tenminste een kliniek moest bestaan waar vrouwen een abortus konden krijgen.

Als het hof inderdaad de uitspraak vernietigt, is het aan de individuele staten om te bepalen of abortus wel of niet, en onder welke voorwaarden, mag plaatsvinden. Tientallen staten willen abortuswetgeving aan banden leggen. Aan de andere kant zijn er verschillende staten die juist wetgeving hebben aangenomen die het recht op een abortus garandeert.

Meer uit Buitenland

Noorwegen schond mensenrechten niet met onderzoek olieboringen

STRAATSBURG (ANP) - Noorwegen heeft met het toestaan van onderzoek naar nieuwe olieboringen in het noordpoolgebied niet het mensenrecht op leven en een veilig milieu geschonden. Dat heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) dinsdag unaniem geoordeeld. Greenpeace en Young Friends of the Earth Norway hoopten bij het hof hun gelijk te halen. De klimaatactivisten vonden dat de mensenrechten wel werden geschonden.

10 minuten geleden
Organisaties zien wereld 'snoozen' en willen klimaatnoodplan

AMSTERDAM (ANP) - De samenvatting van klimaatplannen die landen tot dusver hebben ingediend bij de VN, roept teleurgestelde reacties op. "Dit rapport is een brandalarm voor de planeet, maar regeringen blijven op de snoozeknop drukken en vallen weer in slaap", reageert Jasper Inventor van Greenpeace op de rapportage van de VN-klimaatorganisatie.

19 minuten geleden
Actrice Prunella Scales, bekend van Fawlty Towers, overleden

LONDEN (ANP) - De Britse actrice Prunella Scales, vooral bekend als Sybil in de sitcom Fawlty Towers, is op 93-jarige leeftijd overleden. Volgens haar zoons overleed de actrice thuis in Londen, schrijft de BBC.

2 uur geleden
WMO: orkaan Melissa wordt voor Jamaica storm van de eeuw

KINGSTON (ANP/RTR/AFP) - De zorgen voor Jamaica nemen toe nu orkaan Melissa dichter bij het Caribische land komt. Een expert van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) waarschuwt voor een "catastrofale situatie" en noemt Melissa voor Jamaica "de storm van de eeuw".

2 uur geleden
Milities: RSF doodde 2000 Soedanese burgers bij inname el-Fasher

EL-FASHER (ANP/AFP) - De Rapid Support Forces (RSF) in Soedan hebben meer dan 2000 burgers geëxecuteerd bij het innemen van de stad el-Fasher, zeggen aan het Soedanese leger gelieerde gewapende groeperingen. De milities, die bekendstaan als de Joint Forces, zeggen dat de meeste slachtoffers vrouwen, kinderen en ouderen zijn.

3 uur geleden
Belarus boos over sluiting grens door buurland Litouwen

MINSK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft boos gereageerd op het besluit van Litouwen om de grenzen met Belarus te sluiten. Hij spreekt van "krankzinnige oplichterij" en beschuldigt het buurland van een hybride oorlog.

3 uur geleden
Gesprekken tussen Afghanistan en Pakistan mislukt, melden bronnen

ISTANBUL (ANP/RTR) - Vredesonderhandelingen tussen Afghanistan en Pakistan in Istanbul zijn geëindigd zonder oplossing, zeggen anonieme bronnen uit beide landen tegen persbureau Reuters. De onderhandelingen, die zaterdag begonnen, moesten een einde maken aan de gevechten aan de grens die sinds enkele weken plaatsvinden.

4 uur geleden