
Gouden Koets terug op Walcheren
MIDDELBURG - De Gouden Koets is en blijft van alle Nederlanders. Na een ingrijpende restauratie is het iconische voertuig tussen 18 juni 2021 en 27 februari 2022 te zien op de meisjesbinnenplaats van het Amsterdam Museum. In de komende weken wordt aan alle Nederlanders gevraagd welke relatie zij hebben met dit Koninklijke rijtuig. Er zal een pop-up installatie in alle provincie hoofdsteden te zien zijn waarbij iedere bezoeker op vijf verschillende manieren wordt gevraagd naar de toekomst van de Gouden Koets.
DOOR THEO RIETVELD
Het Koninklijke rijtuig is geschonken door de bevolking van Amsterdam aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar inhuldiging op 6 september 1898. Vanaf 1903 maakt het staatshoofd één keer per jaar op Prinsjesdag in Den Haag gebruik van het rijtuig. Daarnaast is het ingezet tijdens geboorten en huwelijken van leden van de Koninklijke familie.Toch is de Gouden Koets één keer op reis geweest. Ze maakte deel uit van een reizende tentoonstelling . Samen met het open rijtuig Crème Calèche, een geschenk van koningin Emma aan haar dochter Wilhelmina, zijn beide rijtuigen tussen mei en augustus 1949 varend aan de Nederlandse bevolking getoond. Op de eerste plaats omdat tienduizenden Oranjefans niet in de gelegenheid waren om de Gouden Koets te zien tijdens de inhuldiging van koningin Juliana in 1948 in Amsterdam. Uit de opbrengst van de varende tentoonstelling langs diverse steden, kon het Koningin Julianafonds vele projecten van maatschappelijk en sociaal werk belonen.
Middelburg was op 23 mei de eerste stad waar de bevolking beiden koetsen op een schip kon bewonderen. Op vrijdagmorgen 20 mei 1949 vertrokken de twee rijtuigen vanuit de Koninklijke stallen aan de Hogewal in Den Haag naar de Laakhaven. Daar lag het uit Bergen op Zoom afkomstige binnenvaartschip “Mawa”klaar om de kostbare lading naar Middelburg te brengen. De regionale krant De Stem vermeldt op 17 mei dat de “Mawa” voor deze gelegenheid is aangepast met loopplanken voor de bezoekers en is de tentoonstellingsruimte bekleed met vlaslinnen en elektrische verslichting.Op woensdag 23 mei is het dan zover: het afgemeerde schip aan de Rouaansekaai ligt klaar voor het publiek. Als gastheer treedt Jhr. Mr. W.C. Sandberg tot Essenburg.
De opening werd verricht door Commissaris van de Koningin Jhr. Mr. A.F.C. de Casembroot. Daarna kreeg het publiek de kans om voor 25 cent (plus boekje) beide koetsen en de uniformen van de garderegimenten te bekijken. Twee dagen zagen ruim 10.000 mensen de varende tentoonstelling. Op 27 mei werd doorgevaren naar Vlissingen waar het aan de Houtkade afmeerde. Een dag later stak de “Mawa” de Westerschelde over naar Breskens. Op 20 augustus keerden beide koetsen terug naar Den Haag naar de ruimtes van de Koninklijke Stallen aan de Hogewal. Op zondag 15 augustus vanaf 12.00 uur komt de Gouden Koets opnieuw naar Middelburg. Nu in digitale vorm in de vorm van een pop-up onderzoeksinstallatie. Dit is een initiatief van het Amsterdam Museum en is bedoeld om zoveel mogelijk Nederlands te vragen naar hun mening over de Gouden Koets en over de toekomst van het iconische rijtuig. De pop-up installatie reist vervolgens door naar andere provinciehoofdsteden. In september is het op bezoek in Zwolle en Utrecht.
Afbeelding: Tijdschriftenbank Zeeland ZB
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG - Deze zomer organiseert Cultuurpunt Walcheren in samenwerking met lokale partners Vizita, Buurtteams Vlissingen, Jeugdfonds Sport & Cultuur en de gemeenten Middelburg en Vlissingen opnieuw het succesvolle project Cultuur@CruyffCourts.
1 uur geledenMIDDELBURG - Gemeente Middelburg, University College Roosevelt (UCR) en Stichting Sterrenwacht Philippus Lansbergen (sterrenwacht) hebben goede gesprekken gevoerd over hun huisvesting. 'UCR wilde de sterrenwacht tegemoetkomen. Uitgangspunt is dat de sterrenwacht op de Helm blijft zitten. En dat het UCR-gebouw wordt verbouwd zodat ze straks betere voorzieningen voor hun studenten hebben', schrijft de gemeente Middelburg in een persbericht. Deze plannen worden de komende maanden verder uitgewerkt.
20 uur geledenMIDDELBURG - Anneke Bouman, vrijwillig meedenker (ook wel OCO genoemd) bij Vizita, zet zich al van kinds af aan vrijwillig in. "Ik kom uit een christelijk nest en als kind hielpen we gewoon mee als mijn ouders dingen voor de kerk en voor anderen deden", vertelt Anneke."Na mijn jeugd ben ik doorgegaan met allerlei soorten vrijwilligerswerk naast mijn baan." Maar wel altijd iets met mensen, want sociale contacten geven Anneke veel energie.Meedenker"Toen ik vijf jaar geleden naar Middelburg verhuisde, heb ik me bij Vizita aangemeld als meedenker. Ik ben een vraagbaak voor inwoners op het gebied van wet- en regelgeving en daarnaast ondersteun ik ze om hun eigen weg te vinden. In plaats van oplossingen te bieden, wil ik ze liever leren om zichzelf te helpen." Zo heeft ze een cliënt kunnen stimuleren om voor het eerst in haar eentje de bus te nemen."De mensen bij wie ik kom, hebben weinig contacten en zijn heel enthousiast om me te zien. Dat is ontzettend leuk, maar ik vind het wel érg dat wij nodig zijn. Soms moeten mensen ontzettend lang wachten voordat ze hulp krijgen of ze krijgen helemaal geen hulp." Goed naar mensen luisteren, is wat Anneke als meedenker biedt en daar is veel behoefte aan.KorenNaast dit vrijwilligerswerk zingt Anneke in twee koren en zit ze in de organisatie van Middelburg VÓLkoren. Ook is ze actief bij Seniorencontact Middelburg-Veere. Hier organiseert ze samen met een medevrijwilliger elk kwartaal voor ouderen een uitstapje naar een regionaal museum, verzorgt ze de 'lief en leed' voor het koor en houdt ze keukentafelgesprekken met senioren. "Ik moet wat te doen hebben", zegt ze vrolijk.Meer informatieMeer informatie over vrijwilligerswerk in Middelburg is te vinden op www.vizita.nl/vrijwilligerswerk.
23 uur geledenSEROOSKERKE - Snel doorpakken voor een nieuwe school of een paar stappen terugzetten en meer tijd uittrekken voor een totaalplan. Bij dit dilemma koos Serooskerke voor een masterplan, met sloop, nieuwbouw en verhuizingen op meerdere plekken. Dat resulteert in een nieuwe basisschool, dorpshuis en woningen, verhuizing van de tennisclub naar de rand van het dorp, waar ze padelbanen kan aanleggen en herstel van het historische park Welgelegen - een Rijksmonument. "Als sluitstuk van dit project openen we de nieuwe basisschool op de locatie van het dorpshuis", vertelt wethouder John de Jonge van de gemeente Veere. "De planning is dat het begin 2028 zover is, zodat de kinderen hopelijk die kerstvakantie kunnen verhuizen."
1 dag geledenDOMBURG - Vakantiepark Hof Domburg is door de grote brand in zwembad De Parel tot en met zondag gesloten voor vakantiegangers. Dat schrijft Landal donderdag op haar website.
1 dag geledenNeeltje Jans vormt van 9 tot en met 11 juli het decor voor Sharkatag. Tijdens dit driedaagse evenement gaan honderden sportvissers op haaien vissen voor onderzoek. Dit initiatief van Sportvisserij Nederland levert veel nieuwe en waardevolle kennis op over deze kraakbeenvissen. Zo blijkt de Zeeuwse Voordelta een enorm belangrijk leefgebied en zelfs een kraamkamer voor internationale populaties van kwetsbare haaien- en roggensoorten.
1 dag geledenOp vrijdag 11 juli start de jaarlijkse Landelijke Tuinvlindertelling. Iedereen met een tuin of een balkon kan van 11 tot en met 13 juli meedoen. Eén kwartier tellen is al voldoende, maar je mag zeker ook vaker tellen! Vorig jaar werd de atalanta het meest gezien, maar ook dagpauwoog en klein koolwitje zijn dit jaar kanshebber. Misschien is er nog een dark horse die de top binnenkomt.
1 dag geleden