'Google, Microsoft en Qualcomm tegen overname chipbedrijf Arm'
SAN FRANCISCO (ANP) - Grote techbedrijven als Google, Microsoft en chipmaker Qualcomm hebben zich tegen de overname van chipontwerper Arm door chipmaker Nvidia gekeerd, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De ondernemingen menen dat die overname schadelijk is voor de concurrentie op het gebied van chips, gaven ze bij de Amerikaanse toezichthouder FTC aan. Die is een diepgaand onderzoek begonnen en vroeg om reacties uit de markt.
Arm ontwerpt chips volgens zijn eigen systeem. Als andere chipbouwers die chipontwerpen willen gebruiken, kunnen ze een licentie nemen. Dat doen vrijwel alle chipmakers en Arm-chips zijn de standaard in de mobiele telefonie. Ook is het mogelijk om een licentie te nemen en vervolgens zelf chips te ontwerpen die gebruikmaken van de infrastructuur van Arm. Dat doet bijvoorbeeld Apple, dat die chips in iPhones en iPads stopt, maar ook begonnen is met de omschakeling naar Arm-chips voor zijn laptops en desktopcomputers.
Door de overname krijgt chipmaker Nvidia mogelijk voordelen ten opzichte van andere Arm-klanten, vrezen de andere techbedrijven. Zo zou Nvidia de toegang van andere bedrijven tot Arm-technologie kunnen beperken of de prijzen omhoog kunnen gooien. Nvidia brengt daartegenin dat de overnameprijs van rond de 40 miljard dollar betekent dat het bedrijf zo veel mogelijk klanten voor Arm moet behouden.
De overname van Arm, dat nu nog in handen is van de Japanse investeerder en telecombedrijf SoftBank, wordt niet alleen in de VS onderzocht. Ook in het Verenigd Koninkrijk, de Europese Unie en China kijken toezichthouders of ze de overname wel willen goedkeuren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zakten maandag gedurende de handelsdag verder weg. De beurshandel stond vooral onder druk door stijgende olieprijzen en de escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Daarnaast namen beleggers gas terug in aanloop naar een reeks bedrijfsresultaten die later deze week worden gepubliceerd.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM onderzoekt alternatieve routes voor twee geplande vluchten van India naar Amsterdam. De toestellen vliegen normaal gesproken door het Saudische luchtruim, maar de maatschappij bekijkt andere opties om de veiligheid te waarborgen.
2 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft maandag de schikking tussen president Donald Trump en de Amerikaanse belastingdienst (IRS) ongeldig verklaard. De overeenkomst gaf Trump en zijn bedrijven vergaande fiscale bescherming. Daarnaast voorzag de deal aanvankelijk in een overheidsfonds van bijna 1,8 miljard dollar, bedoeld voor Amerikaanse burgers die zich benadeeld voelen door het rechtssysteem. Dat fonds werd later geschrapt.
4 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse chipconcern Intel gaat 5 miljard euro extra investeren in Ierland om de productie van geavanceerde processors uit te breiden. Het bedrijf wil daarmee inspelen op de groeiende vraag die wordt aangewakkerd door kunstmatige intelligentie (AI). De investering moet Ierland maken tot "een leidend Europees productiecentrum".
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) bestaat er geen juridische grondslag om tol te heffen enkel voor de doorvaart door een zeestraat. Daarmee reageert de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties op het plan van de Amerikaanse president Donald Trump om compensatie te vragen voor de kosten van het beschermen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag ondanks de onrust in het Midden-Oosten met een lichte plus gesloten. Beleggers bleven wel voorzichtig door het opgelaaide geweld tussen de Verenigde Staten en Iran, wat de stemming op de beurs drukte. Beide landen voerden dit weekend nieuwe aanvallen uit en gaven tegenstrijdige verklaringen af over de vraag of de Straat van Hormuz open is voor de scheepvaart.
6 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - Twaalf Amerikaanse staten hebben een rechtszaak aangekondigd tegen de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Ze vrezen voor het wegvallen van concurrentie als de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns samengaan.
6 uur geleden