Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Goes Gezien: Een vierkant vraagstukje

Goes Gezien: Een vierkant vraagstukje

Mensen die niet gelijk weten waar in Goes dit is, zijn vast oplettende mensen. Wat een paradox! Het is een druk, onoverzichtelijk punt, dus je hebt als verkeersdeelnemer wel wat anders aan je hoofd dan naar dit aardige pandje te kijken en je af te vragen wanneer en waartoe het ooit is gebouwd. We zijn op de hoek van de Oostsingel met de Albert Joachimikade en achter de fotograaf bevindt zich de Sint Maartenbrug over de stadshaven. Het vierkantige pand is eind jaren ’20 gebouwd, op een ruim perceel, maar inmiddels is er allerhande nieuwbouw tegenaan geplakt, letterlijk. Beetje jammer, want het valt nu bijna in het niet. De erker op de hoek trekt de aandacht en vertelt misschien wel iets over de functie die het pand van origine had. Als het een gewoon woonhuis zou zijn, wat moet je dan met een erker zo pal aan de openbare weg, terwijl er toen nog ruimte was om meer van de weg af te bouwen? Beetje onvrij zo. Maar misschien was die erker wel een loket en had het huis dus een publieksfunctie. Aha, denkt u nu, het pand ligt tegenover de Sint Maartenbrug en dat was in vroeger eeuwen een grotere ophaalbrug en een draaibrug, dus de brugwachter woonde of werkte daar en ontving het havengeld niet in een klomp, maar sjiek aan een loket! Nee, helaas. Ooit was het okergekleurde Huis Hoope, aan de J.A. van der Goeskade, de brugwachterswoning. Ook bij het gemeentearchief is niet bekend wat de functie van het vierkantige pand was; een bouwvergunning lijkt er niet te zijn.Dan maar ’s aanbellen, want misschien heeft de eigenaar of gebruiker wel informatie over de historie van zijn pand. Er is een bedrijf gevestigd dat naaldhout uit Scandinavië en Rusland importeert. De deur staat op een flinke kier met een blok vurenhout (van de fijnspar!), waarschijnlijk om het kantoor te ventileren. Toch maar netjes aanbellen in plaats van binnenvallen. Een aardige jongeman vertelt dat het bedrijf het pand huurt; ze weten niets over de historie ervan. En dat ze zich gevestigd hebben op een steenworp afstand van de monumentale voormalige houtloodsen aan de Albert Joachimikade, is dat misschien… ‘Toevallig!’, zegt de jongeman, ‘maar wel leuk natuurlijk!’Als er nu een lezer is die erachter komt wanneer en – vooral – voor welke functie het vierkantige pand is gebouwd, dan wil onze Bode daar vast wel een artikeltje aan wijden! 

Tekst en foto: Arend van der Wel

Meer uit Beveland

Spoedhulp bij medische noodsituatie in Colijnsplaat

COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.

4 dagen geleden
Bijgebouw in Goes in brand: Brandweer snel ter plaatse

GOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.

5 dagen geleden
Structureel meer geld voor Stichting Musea de Bevelanden

GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.

1 week geleden
Vuurwerkoverlast: meld het!

GOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.

1 week geleden
Goese Filmdagen zetten Italiaanse cinema in de schijnwerpers

GOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.

1 week geleden
Kledingwinkel Deeltwee deelt royale cheques uit aan goede doelen

GOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro. 

1 week geleden
Borsele start campagne voor energiezuiniger wonen

Borsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.

1 week geleden