Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Goes Gezien, door Arends oog: ‘Zeeland was te klein voor hem’

Goes Gezien, door Arends oog: ‘Zeeland was te klein voor hem’

Dinsdagavond 5 oktober werd ter plekke gedebatteerd over de toekomst van onze Grote of Maria Magdalenakerk. Dat is mooi en symbolisch, want het is dit jaar precies vijf eeuwen geleden dat deze kerk na een fikse brand in 1618 en een drie jaar durende herbouw weer in gebruik werd genomen. Die herbouw bracht de majestueuze kerk tot stand zoals we die nu kennen en die volop toekomst heeft.Door de brand van 1618 ging ook de grafzerk van ‘den beroemden Goessenaar’ Jacob Valcke teloor. Jacob Valcke, wie kent hem niet? De meeste Goesenaren kennen hem inderdaad niet, schat ik in. We weten hooguit waar de Jacob Valckestraat en de Valckeslotlaan liggen en dat er een Goese waterscoutinggroep met die naam bestaat. Valcke was in de zestiende eeuw stadssecretaris en pensionaris van Goes, later thesaurier (penningmeester) van de Staten van Zeeland, en als zodanig medeoprichter van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Hij was medestander van Willem van Oranje. Valcke kreeg later opdrachten als gezant, waarvoor hij geregeld in het buitenland verbleef, zoals ook een keer samen met Van Oldenbarnevelt in Frankrijk. Tijdens zo’n diplomatieke missie naar Engeland in 1603 overleed hij in Londen aan een oedeem. Zijn ‘ingewand’ bleef daar, zijn ‘lijk’ ging naar Goes om in de kerk begraven te worden. Daar heeft Valcke dus slechts vijftien jaar mogen rusten voordat de grote kerkbrand zijn zerk vernielde.Valckes zerk werd niet hersteld tijdens of snel na de herbouw, maar pas in 1844: liefst 226 jaar later. Is dat niet wonderlijk? Ook wonderlijk is dat dit herstel geen initiatief van nabestaanden of de gemeente was, maar van een hervormde dominee die aan crowdfunding avant la lettre deed om de nieuwe zerk van 1600 kilo te bekostigen. De gemeente deed overigens wel een duit in het zakje. Op de originele zerk stond een Latijns lofdicht op Valcke (hem in de mond gelegd, ook weer wonderlijk, want tamelijk onbescheiden). Op de zerk uit 1844 staan deze regels vertaald en ze zijn nog goed te lezen:Ik kreeg in Zeeland en leide af in England ’t leven.Daar rust mijn ingewand en in dit graf mijn lijk.‘k Hebb’ veel goeds in mijn land, daar buiten meer bedreven.Een aarddeel was te klein voor mij en mijn bedrijf.Ook de ‘nieuwe’ zerk is inmiddels gebarsten en beschadigd. Wat denkt u, zou er minstens 177 jaar na dato opnieuw een crowdfundingactie worden gestart?

Tekst en foto: Arend van der Wel

Meer uit Beveland

Duitse windsurfer overleden bij Veerse Meer Kamperland

KAMPERLAND - Een windsurfer is zaterdagmiddag overleden bij het Veerse Meer ter hoogte van Kamperland. Hulpdiensten rukten massaal uit, maar hulp mocht niet meer baten.

7 uur geleden
Rubriek op de werkvloer: ‘Ik hoor regelmatig: ik kom hier al vanaf mijn studententijd’

Goes - Bos Men Shop is een begrip in de Zeeuwse en West-Brabantse winkelstraten. De herenzaak bestaat inmiddels al 103 jaar, is hofleverancier en wordt nog altijd gerund als familiebedrijf. De herenzaak heeft vier winkels, één in Goes, twee in Middelburg en één in Bergen op Zoom, en daarnaast een snelgroeiende webshop. Bos Men Shop heeft een duidelijke missie: elke man eerlijke service en stijlvolle kleding bieden, ongeacht budget of gelegenheid. 

11 uur geleden
Politie waarschuwt voor nepagenten in Goes

GOES - In de regio Oosterscheldebekken zijn momenteel oplichters actief die zich voordoen als politieagenten. De politie waarschuwt via sociale media en roept op om direct actie te ondernemen bij contact met deze fraudeurs.

13 uur geleden
Zeeuwse dag van het paard in Heinkenszand

HEINKENSZAND - De 54e Zeeuwse dag van het paard wordt zaterdag 28 juni gehouden in Heinkenszand. Er is de hele dag van 08.30 tot 17.00 van alles te doen bij Stal Vermue aan de Plattedijk 3.

1 dag geleden
Boeken, plantjes en soep in de deelkast

Ze duiken de laatste jaren steeds vaker op in het straatbeeld: kastjes waar je iets uit mag pakken of juist iets in kunt leggen. Drie bewoners van Goes en Kloetinge vertellen hoe een simpel kastje een plek werd om te delen.

1 dag geleden
Deltaweekend viert gouden jubileum op de Oosterschelde

COLIJNSPLAAT - Dit weekend staat Colijnsplaat in het teken van het Deltaweekend, dat dit jaar zijn 50e editie viert. Drie dagen lang, op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 juni, kleuren tientallen zeilboten het water van de Oosterschelde tijdens deze bijzondere jubileumuitgave. Het Deltaweekend is inmiddels uitgegroeid tot een toonaangevend zeilevenement in Nederland en brengt jaarlijks zeilliefhebbers uit het hele land en daarbuiten samen voor sportieve competitie en gezelligheid.

1 dag geleden
Stop op gebruik staalslakken in Zeeuwse Wateren

KAMPERLAND - De samenwerkende groene organisaties in Zeeland zijn blij met een besluit van de Tweede Kamer om te stoppen met het gebruik van staalslakken in de natuur. Staalslakken zijn een afvalproduct uit de staalindustrie en kunnen slecht zijn voor het milieu en de gezondheid. Toch werden ze de afgelopen jaren zonder melding gebruikt in Zeeuwse wateren om oevers te verstevigen. Het RIVM en de Inspectie Leefomgeving en Transport waarschuwden al eerder voor de risico's.  

1 dag geleden