Goedkoop kopje koffie moeilijker te krijgen door run op robusta
NEW YORK (ANP) - Koffiedrinkers stappen door de hoge inflatie steeds vaker over op goedkopere soorten koffie. Daardoor is er meer behoefte aan de robusta-soort, die doorgaans goedkoper is dan arabica-koffie. Maar boeren hebben steeds meer moeite die vraag bij te benen.
"De vraag is zo ver afgeschoven van hoger geprijsde koffie dat de markt nog steeds niet tevreden is met de toegenomen export van robusta", zegt de New Yorkse grondstoffenconsultant Judith Ganes tegen persbureau Bloomberg.
Maar de vraag naar de koffiesoort, die vaak terechtkomt in goedkopere oploskoffie, is zo groot dat de prijzen relatief hard stijgen. Zo steeg de prijs voor oploskoffie in Duitsland met bijna 20 procent, terwijl de prijzen voor koffie in het algemeen juist steeds minder hard omhoog gaan.
Energieprijzen
Robusta-bonen komen van bomen die gemakkelijker groeien en weerbaarder zijn dan de arabica-soort. Maar deze koffie is vaak bitterder van smaak, waardoor die lange tijd minder populair was. Daar kwam verandering in na de sterke stijging van de energieprijzen. Die noopte koffiebranders meer goedkopere koffie in hun mengsels te verwerken, om zo op kosten te besparen. Daarnaast stappen meer consumenten over op goedkopere oploskoffie nu de prijzen in de supermarkt hard zijn gestegen.
Koffielanden exporteerden tussen oktober en maart 4 procent meer robusta-bonen dan in dezelfde periode een jaar eerder, berekende de International Coffee Organization. In de eerste zes maanden van het koffieseizoen, dat ongeveer halverwege het kalenderjaar begint, lag de export van robusta-koffiebonen op het hoogste niveau van de afgelopen drie jaar.
Het aanbod robusta-koffie blijft waarschijnlijk krap. In Vietnam, wereldwijd de grootste producent van de soort, zijn veel boeren overgestapt op gewassen die meer geld opleveren om hun gestegen kosten voor kunstmest te kunnen betalen. Daardoor is de oogst dit jaar waarschijnlijk de kleinste van de afgelopen vier jaar. De op een na grootste producent, Brazilië, kampt met droogte die de opbrengst van de koffieplantages beperkt. In Indonesië bestaan zorgen over de gevolgen van extreme regenbuien voor de oogst.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
14 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
16 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
18 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
20 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
23 uur geleden