Goedkoop kopje koffie moeilijker te krijgen door run op robusta
NEW YORK (ANP) - Koffiedrinkers stappen door de hoge inflatie steeds vaker over op goedkopere soorten koffie. Daardoor is er meer behoefte aan de robusta-soort, die doorgaans goedkoper is dan arabica-koffie. Maar boeren hebben steeds meer moeite die vraag bij te benen.
"De vraag is zo ver afgeschoven van hoger geprijsde koffie dat de markt nog steeds niet tevreden is met de toegenomen export van robusta", zegt de New Yorkse grondstoffenconsultant Judith Ganes tegen persbureau Bloomberg.
Maar de vraag naar de koffiesoort, die vaak terechtkomt in goedkopere oploskoffie, is zo groot dat de prijzen relatief hard stijgen. Zo steeg de prijs voor oploskoffie in Duitsland met bijna 20 procent, terwijl de prijzen voor koffie in het algemeen juist steeds minder hard omhoog gaan.
Energieprijzen
Robusta-bonen komen van bomen die gemakkelijker groeien en weerbaarder zijn dan de arabica-soort. Maar deze koffie is vaak bitterder van smaak, waardoor die lange tijd minder populair was. Daar kwam verandering in na de sterke stijging van de energieprijzen. Die noopte koffiebranders meer goedkopere koffie in hun mengsels te verwerken, om zo op kosten te besparen. Daarnaast stappen meer consumenten over op goedkopere oploskoffie nu de prijzen in de supermarkt hard zijn gestegen.
Koffielanden exporteerden tussen oktober en maart 4 procent meer robusta-bonen dan in dezelfde periode een jaar eerder, berekende de International Coffee Organization. In de eerste zes maanden van het koffieseizoen, dat ongeveer halverwege het kalenderjaar begint, lag de export van robusta-koffiebonen op het hoogste niveau van de afgelopen drie jaar.
Het aanbod robusta-koffie blijft waarschijnlijk krap. In Vietnam, wereldwijd de grootste producent van de soort, zijn veel boeren overgestapt op gewassen die meer geld opleveren om hun gestegen kosten voor kunstmest te kunnen betalen. Daardoor is de oogst dit jaar waarschijnlijk de kleinste van de afgelopen vier jaar. De op een na grootste producent, Brazilië, kampt met droogte die de opbrengst van de koffieplantages beperkt. In Indonesië bestaan zorgen over de gevolgen van extreme regenbuien voor de oogst.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De concertreeks van Harry Styles in de Johan Cruijff ArenA trekt vanaf zaterdag veel extra buitenlandse bezoekers naar Amsterdam. De tien concerten van de Britse popster zijn de enige op het Europese vasteland, waardoor ook veel mensen uit andere landen hun idool in de Nederlandse hoofdstad willen bewonderen. Boekingssites en vliegtuigmaatschappijen merken tijdens deze periode een hogere vraag.
17 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar iets minder huishoudelijke apparaten gekocht, maar gaven daar wel meer geld aan uit. Dat meldt branchevereniging APPLiA Nederland in haar jaarcijfers. De koepelorganisatie zegt dat dit vooral komt doordat mensen vaker kiezen voor luxere apparaten, zoals robotstofzuigers en koffiemachines.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters, de S&P 500 en de Nasdaq, hebben maandag hun recordstanden van afgelopen vrijdag iets verder aangescherpt. De stemming werd wel gedrukt door uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over het staakt-het-vuren met Iran. Volgens hem ligt het bestand "aan de beademing" nadat hij eerder het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.
8 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
9 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
10 uur geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
10 uur geleden