Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL en PvdA: zonder miljardenfonds geen steun landbouw-begroting

GL en PvdA: zonder miljardenfonds geen steun landbouw-begroting

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en PvdA willen dat er een transitiefonds ter waarde van 12 miljard euro wordt toegevoegd aan de landbouw-begroting. Zonder zo'n fonds kan landbouwminister Carola Schouten niet op de steun van de linkse partijen rekenen, zeggen Kamerleden Laura Bromet (GroenLinks) en Joris Thijssen (PvdA) in het debat over de begroting.

De partijen willen met het fonds de natuur beter beschermen tegen de stikstof die veehouders uitstoten. Vervuilende boerenbedrijven kunnen worden opgekocht met het geld en boerenbedrijven kunnen worden verplaatst. Grond van boeren wordt omgezet in natuur of grond voor agrariërs die groener boeren en natuur-inclusief werken. Het voorstel "richt zich op de boeren die gaan ophouden", legt Bromet uit.

Met het bedrag van 12 miljard (dat nog kan oplopen tot 30 miljard) denken de partijen nog aan de zuinige kant te zitten. Wel geven ze toe dat het een beetje "koffiedik kijken" is hoeveel geld er precies nodig is om het stikstofprobleem in de sector op te lossen.

Geen traditioneel probleem

Coalitiepartijen zeggen in het debat te "schrikken" van de opstelling van beide oppositiepartijen, die dreigen tegen de begroting te stemmen als hun voorstel niet wordt aangenomen. D66-Kamerlid Tjeerd de Groot benadrukt dat het kabinet demissionair is en dat er aan de formatietafel ook stikstofplannen worden gesmeed.

PvdA'er Thijssen zegt daarop dat klimaat- en natuuronderwerpen "geen traditioneel probleem" zijn, waar nu eenmaal verschillen van mening zijn. "We lopen keihard tegen grenzen aan, en die grenzen hebben we te respecteren."

Niet genoeg

Volgens Bromet staat er in de begroting lang niet genoeg om de natuur te beschermen. "Wij vinden het gewoon niet genoeg om te blijven hangen bij de begroting van vorig jaar", aldus het GroenLinks-Kamerlid. Haar partij had al eerder aangekondigd dat het moeilijk zou worden voor de begroting te stemmen als er niet veel meer aan de stikstofcrisis wordt gedaan.

De coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie hebben in de Eerste Kamer geen meerderheid. Of er in de senaat genoeg steun is voor de landbouwbegroting, is nog niet bekend.

Meer uit Binnenland

Rond de tien Utrechters kunnen nog niet naar huis na explosie

UTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.

55 minuten geleden
Advocaat verdachte zedenzaak Barendrecht bepleit lagere celstraf

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.

56 minuten geleden
Schoof betuigt steun aan Spaanse premier na treinongeluk

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.

3 uur geleden
Aantal zelfdodingen licht gedaald, zorgen over jongeren

AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.

4 uur geleden
Woningen ontruimd om brand na mogelijke explosie in Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.

7 uur geleden
Acht aanhoudingen na ongeregeldheden in Haagse Schilderswijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.

8 uur geleden
ME ingezet om onrust in Haagse Schilderswijk na finale Afrika Cup

DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.

9 uur geleden