Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL en PvdA: zonder miljardenfonds geen steun landbouw-begroting

GL en PvdA: zonder miljardenfonds geen steun landbouw-begroting

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en PvdA willen dat er een transitiefonds ter waarde van 12 miljard euro wordt toegevoegd aan de landbouw-begroting. Zonder zo'n fonds kan landbouwminister Carola Schouten niet op de steun van de linkse partijen rekenen, zeggen Kamerleden Laura Bromet (GroenLinks) en Joris Thijssen (PvdA) in het debat over de begroting.

De partijen willen met het fonds de natuur beter beschermen tegen de stikstof die veehouders uitstoten. Vervuilende boerenbedrijven kunnen worden opgekocht met het geld en boerenbedrijven kunnen worden verplaatst. Grond van boeren wordt omgezet in natuur of grond voor agrariërs die groener boeren en natuur-inclusief werken. Het voorstel "richt zich op de boeren die gaan ophouden", legt Bromet uit.

Met het bedrag van 12 miljard (dat nog kan oplopen tot 30 miljard) denken de partijen nog aan de zuinige kant te zitten. Wel geven ze toe dat het een beetje "koffiedik kijken" is hoeveel geld er precies nodig is om het stikstofprobleem in de sector op te lossen.

Geen traditioneel probleem

Coalitiepartijen zeggen in het debat te "schrikken" van de opstelling van beide oppositiepartijen, die dreigen tegen de begroting te stemmen als hun voorstel niet wordt aangenomen. D66-Kamerlid Tjeerd de Groot benadrukt dat het kabinet demissionair is en dat er aan de formatietafel ook stikstofplannen worden gesmeed.

PvdA'er Thijssen zegt daarop dat klimaat- en natuuronderwerpen "geen traditioneel probleem" zijn, waar nu eenmaal verschillen van mening zijn. "We lopen keihard tegen grenzen aan, en die grenzen hebben we te respecteren."

Niet genoeg

Volgens Bromet staat er in de begroting lang niet genoeg om de natuur te beschermen. "Wij vinden het gewoon niet genoeg om te blijven hangen bij de begroting van vorig jaar", aldus het GroenLinks-Kamerlid. Haar partij had al eerder aangekondigd dat het moeilijk zou worden voor de begroting te stemmen als er niet veel meer aan de stikstofcrisis wordt gedaan.

De coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie hebben in de Eerste Kamer geen meerderheid. Of er in de senaat genoeg steun is voor de landbouwbegroting, is nog niet bekend.

Meer uit Binnenland

Kinderboekenweekgeschenk Lexie geeft toegang tot pretparken

AMSTERDAM (ANP) - Het Kinderboekenweekgeschenk geeft dit jaar eenmalig toegang tot een aantal Nederlandse pretparken. Van 4 oktober tot en met 2 november mag een kind tot en met 12 jaar op vertoon van het boek, mits begeleid door een betalende volwassene, gratis naar binnen bij Avonturenpark Hellendoorn of Familiepark Drievliet, meldt boekenkoepel CPNB. Het Kinderboekenweekgeschenk 2025 is Lexie van auteur Kevin Hassing.

28 minuten geleden
Bob Vylan roept opnieuw 'Dood aan IDF' tijdens optreden Paradiso

AMSTERDAM (ANP) - De rapgroep Bob Vylan heeft tijdens hun optreden in Paradiso zaterdag de leus "Dood aan de IDF" herhaald. De IDF is het Israëlische leger, dat grootschalige aanvallen uitvoert op de Gazastrook. Op filmpjes op sociale media is te zien dat zanger Bobby Vylan aan het publiek vraagt wat ze willen horen. Vervolgens roept hij "Dood, dood aan de IDF" onder luid gejuich van het publiek. Op het podium is daarnaast een Palestijnse vlag te zien.

11 uur geleden
Alleen in Limburg zaterdagavond nog kans op stevige onweersbuien

DE BILT (ANP) - Alleen in Limburg is zaterdagavond nog kans op stevige onweersbuien. Daar geldt code geel van het KNMI. In de loop van de avond trekken de buien weg richting Duitsland.

15 uur geleden
Honderden actievoerders Extinction Rebellion aangehouden op A12

DEN HAAG (ANP) - Bij de blokkade van Extinction Rebellion op de Utrechtsebaan (A12) zijn zaterdagmiddag volgens de politie 402 actievoerders aangehouden. Zij zijn naar het ADO-stadion gebracht en daar op vrije voeten gezet. Een persoon zit nog vast omdat die niet zou hebben voldaan aan een bevel of vordering.

18 uur geleden
KNMI waarschuwt ook in oosten van het land voor onweersbuien

DE BILT (ANP) - Ook het oosten van het land moet zaterdag rekening houden met stevige onweersbuien. Het KNMI heeft ook voor de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg code geel afgegeven, omdat er tot in de avond buien met hagel en windstoten tot 70 kilometer per uur mogelijk zijn.

19 uur geleden
Bevolkingsonderzoek biedt na datalek in nieuwe brief excuses aan

DEN HAAG (ANP) - Bevolkingsonderzoek Nederland heeft in een nieuwe brief aan gedupeerden of mogelijk gedupeerden van de datadiefstal excuses aangeboden. "We vinden het verschrikkelijk dat er persoonsgegevens en testuitslag(en) zijn gelekt. Wij bieden u hiervoor onze excuses aan", is in de brief te lezen.

19 uur geleden
Panden van De Pizzabakkers in Amsterdam gesloten

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vier panden voor een halfjaar gesloten, daartoe besloot de locoburgemeester vrijdag. Het gaat om filialen van De Pizzabakkers, twee op de Plantage Kerklaan, een op de Overtoom en een op de Haarlemmerdijk. De pizzaketen is de laatste tijd meerdere keren doelwit geweest van explosies.

20 uur geleden