Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL en PvdA: zonder miljardenfonds geen steun landbouw-begroting

GL en PvdA: zonder miljardenfonds geen steun landbouw-begroting

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en PvdA willen dat er een transitiefonds ter waarde van 12 miljard euro wordt toegevoegd aan de landbouw-begroting. Zonder zo'n fonds kan landbouwminister Carola Schouten niet op de steun van de linkse partijen rekenen, zeggen Kamerleden Laura Bromet (GroenLinks) en Joris Thijssen (PvdA) in het debat over de begroting.

De partijen willen met het fonds de natuur beter beschermen tegen de stikstof die veehouders uitstoten. Vervuilende boerenbedrijven kunnen worden opgekocht met het geld en boerenbedrijven kunnen worden verplaatst. Grond van boeren wordt omgezet in natuur of grond voor agrariƫrs die groener boeren en natuur-inclusief werken. Het voorstel "richt zich op de boeren die gaan ophouden", legt Bromet uit.

Met het bedrag van 12 miljard (dat nog kan oplopen tot 30 miljard) denken de partijen nog aan de zuinige kant te zitten. Wel geven ze toe dat het een beetje "koffiedik kijken" is hoeveel geld er precies nodig is om het stikstofprobleem in de sector op te lossen.

Geen traditioneel probleem

Coalitiepartijen zeggen in het debat te "schrikken" van de opstelling van beide oppositiepartijen, die dreigen tegen de begroting te stemmen als hun voorstel niet wordt aangenomen. D66-Kamerlid Tjeerd de Groot benadrukt dat het kabinet demissionair is en dat er aan de formatietafel ook stikstofplannen worden gesmeed.

PvdA'er Thijssen zegt daarop dat klimaat- en natuuronderwerpen "geen traditioneel probleem" zijn, waar nu eenmaal verschillen van mening zijn. "We lopen keihard tegen grenzen aan, en die grenzen hebben we te respecteren."

Niet genoeg

Volgens Bromet staat er in de begroting lang niet genoeg om de natuur te beschermen. "Wij vinden het gewoon niet genoeg om te blijven hangen bij de begroting van vorig jaar", aldus het GroenLinks-Kamerlid. Haar partij had al eerder aangekondigd dat het moeilijk zou worden voor de begroting te stemmen als er niet veel meer aan de stikstofcrisis wordt gedaan.

De coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie hebben in de Eerste Kamer geen meerderheid. Of er in de senaat genoeg steun is voor de landbouwbegroting, is nog niet bekend.

Meer uit Binnenland

Natuurbrand in Kessel onder controle, aldus veiligheidsregio

KESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.

1 uur geleden
Hulp bij natuurbranden komt uit Duitsland en Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.

4 uur geleden
Geen bijzonderheden gemeld bij herverkiezingen Gorinchem

GORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.

5 uur geleden
Natuurmonumenten maakt zich 'ernstig zorgen' om natuur na branden

AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.

5 uur geleden
Heidebrand Oirschot breidt zich niet meer uit

OIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.

6 uur geleden
Van Weel: Nederland vraagt internationale hulp bij branden

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."

6 uur geleden
Toestand burgemeester Roosendaal licht verbeterd, lang herstel

ROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.

6 uur geleden